Matkakohteiden TOP 3. Parhaimmat ja pahimmat
Kommentit (19)
ollut Playa del Ingles. Sekin ilmaston takia. Kahdesti maaliskuussa palelemassa "rantalomalla". Muuten sekin olisi jees.
Ei ikävää kohdetta ole ollutkaan. Kaikista olen tykännyt enemmän tai vähemmän. Turkistakin tykkään. Tallinna on vähän ikävä, täytyy myöntää.
Mun top3:
1. Rooma
2. Playa del Carmen, Meksiko
3. Las Vegas, USA
Parhaat:
Fuerteventura: Jandia
Teneriffa: Fanabe
Lanzarote: Puerto Del Carmen
Ei niin miellyttävät:
Gran Canaria: Playa del Ingles
Gran Canaria: Meloneras
Fuerteventura: Corralejo
Parhaimmat, top 3
1. Disney World, Florida
2. New York
3. Manner-Kreikka
Pahimmat, top 3
1. Bulgaria
2. Torremolinos
3. Niagara
Parhaimmat:
1. Islanti
2. Legoland, Tanska
3. Kypros
Pahimmat:
1. Itävalta
2. Itävalta
3. Itävalta
(Ja tosiaan: tonne Itävaltaan tuli tehtyä monta matkaa samalla kertaa. Ensimmäinen, viimeinen, huonoin, kamalin, ahdistavin.....)
En ole itse tosin käynyt. Mutta Wienin-matkaa joskus suunnitellut.
Olen ajatellut, että siellä on kaunista ja että Wien on ihana. Legoland oli pienten lasten kanssa kiva meistäkin.
T. Vastaaja 2
Parhaimmat:
1. Islanti
2. Legoland, Tanska
3. KyprosPahimmat:
1. Itävalta
2. Itävalta
3. Itävalta(Ja tosiaan: tonne Itävaltaan tuli tehtyä monta matkaa samalla kertaa. Ensimmäinen, viimeinen, huonoin, kamalin, ahdistavin.....)
Siis vastaaja 3 olin...ehkä..
T. Seko
Olen ajatellut, että siellä on kaunista ja että Wien on ihana. Legoland oli pienten lasten kanssa kiva meistäkin.T. Vastaaja 2
Parhaimmat:
1. Islanti
2. Legoland, Tanska
3. KyprosPahimmat:
1. Itävalta
2. Itävalta
3. Itävalta(Ja tosiaan: tonne Itävaltaan tuli tehtyä monta matkaa samalla kertaa. Ensimmäinen, viimeinen, huonoin, kamalin, ahdistavin.....)
huonoimmat:
1. turkki
2. kreeta
3. kos
parhaat:
1. barcelona
2. mallorca
3. rodos
TOP3 Parhaat
1. Istanbul
2. Rooma
3. New York
TOP3 Kauheimmat
- niitä ei olekaan, koska jokainen itse tekee matkastaan joko hyvän tai huonon. Kaikki kiinni asenteesta!
Huonoimmat
Egypti, Turkki, Bulgaria
mielestä mikään ei ole ollut erityisen kamalaa, mutta on maita/paikkoja, joihin en hingu uudestaan eli
Madeira
Kypros
Ja Italian riviera, se missä on ne Riminit, Riccionet jne...
Ihania kohteita on paljon:
Thaimaa (erityisesti muutama saari siellä)
Malesia
Praha
Top 3 parhaat
1) New York
2) Hong Kong
3) Barcelona
Top 3 pahimmat
1) Sunny Beach
2) Alanya
3) Tallinna
Aika jännä, ettei kukaan ole vielä maininnut Kanariaa. Täällä kun snobit sitä niin kovasti haukkuvat aina ;)
Mulla ei oikeastaan ole pahimpia matkakohteita. Oon tykännyt kyllä omalla tavallaan kaikista.
1. Kreikan Rodos
2. Bulgarian SB
3. Kanarialta Lanzarote
Huonoa en ole kohdannut. AIna on löytynyt jotain mielekästä jokaisesta paikasta.
Vaikka olenkin matkustellut aika paljon.
Suurimpia pettymyksiä ovat olleet Rooma, Los Angeles ja Pariisi. Ranskasta en pidä muutenkaan ranskalaisten käsittämättömän töykeyden vuoksi, valitettavasti joudun käymään siellä työmatkoilla aika ajoin. Lomalla en menisi koskaan, vaikka esim. Antibes on todella kaunis paikka kuten myös Cannes ja St. Tropez.
Egyptistä pidin kovasti, erityisesti historian vuoksi. Temppelit, hautakammiot ja se uskomaton taide tekivät suuren vaikutuksen. Ja pyramidit.
Rakastan Lontoota ja New Yorkia, Miamista pidän myös tosi paljon. Slovenia on kaunis ja sympaattinen, Portoroz erityisesti.
Pahimmat:
1) Alanya, Turkki
2) Playa del Ingles, Cran Canaria
3) Napoli, Italia
Parhaimmat:
1) Pariisi
2) Madeira
3) Gardajärvi, Italia
Inhokit:
1) Antalya, Turkki
2) Melilla, Espanja (Afrikan puolella) - yksin matkaavana naisena oli todella turvaton olo
3) Lontoo - miten minä tänne erehdyinkin, kun kerran tiedän inhoavani ruuhkaa, tungosta ja meteliä
Tykättyjä:
1) Havaiji (häämatka)
2) Toscana, Italia (kiertomatka)
3) Azorit
TOP 3 Parhaat
Malesia
Iltalia
Espanja
TOP Kauheimmat
Bulgaria
Turkki
Viro
Maailmassa on niin paljon ihania ja kauniita paikkoja! Toivottavasti osaamme pitää tämän maapallomme sellaisessa kunnossa jälkipolvillemme niin, että kaikki upeat paikat säilyvät!
Etelä-Afrikka, Florida, Kroatia, Espanja, Portugali, Sveitsi, Tanska, Ruotsi, Norja...
Ainoa käymistäni maista mihin en enää uudelleen jippiaijeeta huutaen menisi on Turkki, ahdistavaa pakkomyymistä, huutelua, rahastusta jne.