3-vuotiaalla koiralla jo KOLMAS pentue..
Hei!
Ajattelin turvautua tälle palstalle, sillä täältä kun tuntuu aina irtoavan neuvoja :)
Tilanne on se, että olemme pitkään etsineet itsellemme toista koiraa. Vihdoin löysimme pentueen, jossa pentujen vanhemmat ovat kriteereitämme vastaavia. (Luonne rauhallinen ja ihmisläheinen)
Kauhistuin, kun pentuja myyvä omistaja kertoi, että pentue on hänen koirallaan kolmas. Pentujen emä on vasta 3-vuotias eli jokaisesta juoksusta on teetetty pentuja. Koirien omistaja sanoo tämän(kin) olevan vahinkopentua.
Mitä mieltä olette? Kuulostaako ihan kauhealta?
Millä tavoin tämä vaikuttaa pentuihin? Tulevatko pennut olemaan normaalia pienempi kokoisia?
En tiedä, onko itselläni sydäntä ostaa tällaisesta pentueesta koiraa, sillä en halua tukea toimintaa, joku kuulostaa siltä, että koiralla yritetään tehdä vain rahaa.
Mitä mieltä te olette?
Kommentit (23)
... toivottavasti edes joku viitsii antaa oman mielipiteensä! :)
Selvää pentutehtailua.
Aika läpinäkyvää tuo vahinkopentue selittely.
Älä tosiaan tue tehtailua, myyjä nettoaa ja koiran parasta ei ainakaan ajatella.
kyselee mitään tietämätön ei-koiranomistaja
Epäilyttävältä kuulostaa. Ja pahalta tuon viattoman koiraemon puolesta! Selvittelisin ainakin itse asiaa rodun omien asiantuntijoiden kautta, seurailisin rotupalstoja ja selvittelisin ko. kasvattajan taustoja.
Tekisi mieli arvata, että kyseessä on joku nykyisin huippusuosittu pienoisrotu, jolla tämä kasvattaja yrittää vaan ahneena rahastaa. Myisikö omistaja pennut rekisteröityinä ja tunnistusmerkittyinä? Vai meneekö kasvattajan puheissa "vahingon" piikkiin: ei voi vahinkopentuja muka rekisteröidä tai jotakin vastaavaa sepustusta?
Ja kiimaan koira tulee about 7kk välein.
Vähintään kahtena peräkkäisinä vuosina tapahtuneen penikoittamisen jälkeen tulee ehdottomasti pitää
välivuosi tai kaksi.
kyselee mitään tietämätön ei-koiranomistaja
Kiitos vastauksista!
Kyse on saksanpaimenkoira pentueesta. Olen itsekin sitä mieltä, etten voi lähteä tukemaan toimintaa :/
Pentuja ei kuulemma eläinlääkäri tarkista, koska koiria ei ole tarkoitus rekisteröidä. Ja koska koiria ei rekisteröidä, EL ei kuulemma voi yksilöllisesti tarkistaa pentuja. Tai siis voi, mutta ei kirjoittaa niistä todistusta. Jotenkin näin se nainen selitti.
p.s. Koiralla voi aikaisintaan teettää pentuja, kun emä on vähintään 2-vuotta.
Siirry seuraavaan kasvattajaan. Hyviä pentuja voi joutua odottamaan pitkään, ihan syystä. Tosin sakemanneja ei välttämättä niin kauaa, kun kasvattajia on paljon. Me odotettiin toista koiraamme 1,5 vuotta.
Ota yhteyttä rotuyhdistyksen pentuvälittäjään, sitä kautta varmasti löytyy kunnollinen kasvattaja.
Toi eläinlääkärijuttukin kuulostaa todella hämärältä.
Ja se, koska koiralla voi alkaa tehdä pentuja, on yksilöllistä. Toi vähintään 2 v on hyvä, mutta esim omassa rodussa on sairautta joka tulee vasta vanhempana ilmi joten pennutusta ei suositella ennen 3-4 ikävuotta että terveystarkistukset on saatu tehtyä.
Kiitos vastauksista!
Kyse on saksanpaimenkoira pentueesta. Olen itsekin sitä mieltä, etten voi lähteä tukemaan toimintaa :/
Pentuja ei kuulemma eläinlääkäri tarkista, koska koiria ei ole tarkoitus rekisteröidä. Ja koska koiria ei rekisteröidä, EL ei kuulemma voi yksilöllisesti tarkistaa pentuja. Tai siis voi, mutta ei kirjoittaa niistä todistusta. Jotenkin näin se nainen selitti.
p.s. Koiralla voi aikaisintaan teettää pentuja, kun emä on vähintään 2-vuotta.
viranomaisille? Kenelle tarkalleen ottaen ilmoittaisin?
Osta rekisteröity pentu rotuyhdistyksen listoilta, niin voit luottaa, että edes joitakin perusjuttuja koiran hyvinvoinnissa on huomioitu.
Jos kasvattaja on kennelliiton jäsen, niin sinne kannattaa ainakin ilmoittaa, samoin rotuyhdistykseen.
On jonkin pienen perhekoiran pentue. Vanhempien "rakkauslapsia", kuten ilmoituksessa sanotaan. Hyväluonteisia ja terveitä, tietenkin. Pieniä, kissoihin ja lapsiin tottuneita pentuja.
Näitä on nähny, älä missään nimessä mene halpaan. Kyseessä on pentutehtailu. Älä osta rekisteröimätöntä pikkukoiraa muutenkaan, harvoin saa tervettä saati eettistä.. Esimerkiksi chihuahua-rotuisia pikkukoiria myyvä "matti" on tällainen. Chihuahuafoorumilta löytyy enemmän haulla "suvikasteen kennel". Varo huijareita!
Hei!
Kiitos kaikille mielipiteistä, jotka tukivat omaa ajatusmaailmaani. En aio tukea tällaista toimintaa!
MIKSEI KUKAAN ILMOITA ETEENPÄIN JOS HUOMAA PENTUTEHTAILUA????
[quote author="Vierailija" time="07.08.2013 klo 02:28"]
MIKSEI KUKAAN ILMOITA ETEENPÄIN JOS HUOMAA PENTUTEHTAILUA????
[/quote]
Kenelle ja minne ilmoitetaan? Koiran penikoiminen kolmena vuonna peräkkäin ei ole rikos Suomessa jos eläintä muuten hoidetaan asianmukaisesti. Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa että onko se sinun mielestäsi kivaa vai ei. Pakotetaanhan lehmät navetoissa poikimaan joka vuosi ja kanat saa munia joka päivä. Sudetkin poikii ja ketut. Elämän tarkoitus on vain ja ainoastaan lisääntyä ja tuollaiset välivuodet ovat vain sinun jostain lukemiasi mielipide.
En suosittele ottamaan kuin rekisteröityjä pentuja. Kannattaa lueskella esim. kenneliliiton sivuilta mistä koiran kannattaa ottaa. Yleensä myös kunnollisella kasvattajalla on sivuillaan kerrottuna ettei tue pentutehtailua ja että kannattaa katsella monesta eri paikasta pentua ennenkuin päätyy semmoisen hankkimaan.
olen itse ostanut kyseisestä kennelistä 8 koiraa.suvikasteen kennel on toiminut 25 vuotta ammattitaidolla ja valvojien alaisena että eiköhän tuo ole ihan asian mukaista "tehtailua"
Katsohan Koiramme lehden nro syyskuu 2015 mitä mieltä kurinpitolautakunta on taas kerran mieltä kyseisestä kennelistä.
Ihmeellistä kannanottoa sinulta vaikka tiedät ihan hyvin mitä Kaija Virtanen tehtailee pentuja.
Vai oletko itse kyseinen henkilö??
Ilmoitus eläinsuojeluun tai poliisiin. Mielellään heti eikä vasta 15. päivä!
koska ainakin itse olen 2 koiran omistajana huomannut, ettei Suomessa ole mitään muuta kuin pentutehtailua. Oli se kasvattaja miten arvostettu tahansa Kennelliiton kavereiden silmissä, koira on todennäköisesti sisäsiittoinen ja papereissa ihan jotain muuta kuin mitä ostit. On niin likaista tämä Suomen touhu, että hävettää. Itse hankin jatkossa ainostaan kivan perhekoiran sekaroituisen vahinkopennun, jossa vanhemmat ovat ihan eri rotuisia eikä kennelliiton kaverit pääse käskemään korvan asentoa, ettei tarvii siittää perheen sisällä.
Ensimmäinen kerta vielä menee vahingosta, kolmas ei todellakaan. Kuulostaa hirveältä. Koiralla todellakin yritetään tehdä vain rahaa. Ethän tue eläinrääkkäystä ottamalla tuollaista pentua. Emolla ei ole energiaa hoitaa itseään saatikka sitten pentuja, kun elämä on yhtä tiineyttä.