Jos näet äidin kantavan keskosena syntyviä kaksosia
turvakaukaloissa ja vetävän samalla röökiä niin
a)ihmettelet, että onnistuupa naiselta hienosti tehdä montaa asiaa yhtäaikaa
b) mulkaiset naista pahasti, sillä sinusta on vastenmielistä altistaa pieniä vauvoja tupakansavulle
c) haukut naisen pystyyn
Mulla on siis toi b, mutta joskus tekis vaan mieli sanoa suorat sanat.
Kommentit (12)
Miten se kantaa niitä kahta kaukaloa ja samaan aikaan polttaa tupakkaa?
Mä kyllä tuossa tilanteessa jäisin hämmästelemään ja luultavavasti ihan tuijottamaan niitä kolmea kättä!
Miten se kantaa niitä kahta kaukaloa ja samaan aikaan polttaa tupakkaa? Mä kyllä tuossa tilanteessa jäisin hämmästelemään ja luultavavasti ihan tuijottamaan niitä kolmea kättä!
ja rööki suussa... ei kolmatta kättä vaadita tuohon.
Vai oletko useinkin nähnyt ihmisen, joka ei tupakkaan koske koko sinä aikana, kun se palaa?
Lisäksi ihmettelen ap:n ilmaisua "syntyviä kaksosia". Ovatko ne siis jo syntyneet, paraikaa syntymässä (mihin ilmaisu viittaa, jolloin synyttäminen, kaukaloiden kantaminen ja tupakoiminen vaatii aika suurta taitoa) vai vasta odottavat syntymistä (jolloin myös on haastavaa kantaa kaukaloissa vielä kohdussa olevia vauvoja).
Miten se kantaa niitä kahta kaukaloa ja samaan aikaan polttaa tupakkaa? Mä kyllä tuossa tilanteessa jäisin hämmästelemään ja luultavavasti ihan tuijottamaan niitä kolmea kättä!
ja rööki suussa... ei kolmatta kättä vaadita tuohon.
miksi ihmeessä lasten otsaan on kirjoitettu "keskosena syntynyt"! Sorry, ärsyynnyin tuosta kysymyksestä vaikka olen itsekin sitä mieltä, että lapsia ei saa tupakansavulle altistaa ja että on tosi törkeän näköistä vetää röökiä ja hoidella vauvaa samaan aikaan.....
Mitä järkeä on kysyä noin tarkoitushakuista kysymystä ja odottaa, että av-raati huutaa tuomiota kuorossa? Oikeasti, mitä ajattelit täältä saavasi vastaukseksi? Eiköhän sen järkikin sano, että lapsia ei kannata altistaa savulle, mutta toisaalta ei ne pieneen savumäärään ulkoilmassa (tai edes sisällä) kuole. Itse en ole koskaan polttanut, mutta en myöskään ymmärrä, miten tuon tupakan savun kanssa on sellainen hysteria nykyään. Ilma on täynnä saasteita ja katupölyä. Ei se lapsi siihen kuole, jos joskus nenään tulee savua ulkona. En mäkään tykkää, että joku puhaltelisi savuja lapsen naamalle edes ulkona, mutta jos joku röökailee jossain muutaman metrin päässä, niin en edes kiinnitä huomiota.
Ja ap, kysymykseesi vastaus: ajattelisin, että onko pakko polttaa kantaessa turvakaukaloita.
Tuo minun aloitukseni ei ollut kieliopillisesti täydellistä, ja varmasti ihmettelet kovasti, että olen kirjoittanut äidinkielestä eximian. Pyydän anteeksi kirjoitusvirheitä ja pahoittelen, että se häiritsi sinua niin kovasti, ettet pystynyt syventymään aiheeseen kirjoitusvirheiden takana.
Toisaalta myös sinun vastauksesi on kielellisesti virheellinen, sillä vastaat ikään kuin hämmästelisit röökiä polttavan keskosia kantavan äidin kirjoitustaidon puutteellisuutta -äiti ei sentään samalla mitään kirjoitellut;)
Ja tosiaan tuo kantaminen on mahdollista siten, että rööki palaa samalla suussa ja toinen kantokoppa siirretään hetkeksi roikkumaan kyynärtaipeen kohdalle, mikäli tulee tarvetta karistaa. Periaatteessahan tupakkaa pystyy hätätapauksessa karistamaan vaikka pään heilautuksella ja savua voi puhaltaa ilmaan puristamalla tupakkaa hampaitten välissä -eikö vain?
Mitä tulee keskosuuteen, enpä tosiaan tajunnut, että eihän se välttämättä päällepäin näy. Tässä tapauksessa en voi olla varma, olisinko nähnyt keskosuuden vai vaikuttiko minun aloitukseeni se, että sain myöhemmin myös vahvistuksen, että kyseessä on keskosena syntyneet lapset.
Niille joilla vastaus oli c: Kyllä se vaan
Se nyt vaan on yleisen kivittämisen paikka altistaa lapset tupakansavulle. Jos yhtään olet perehtynyt nikotiiniriippuvuuteen -mistä tässäkin ilmiselvästi oli kyse- tiedät, että tuskinpa kyse on vain siitä, että "vähän joskus ulkona" joutuu haistelemaan savua.
Minusta tuosta voisi antaa tuomion yrityksestä myrkyttää puolustuskyvyttömät lapset, joiden keuhkot ovat muutenkin vielä tavallista herkemmät.
Vihaksi pistää, kertakaikkiaan.
Tai olen ollut. Tosin meillä ei ollut turvakaukaloita kun ei ollut autoakaan.
Nyttemmin olen lopettanut tupakoinnin, 26 vuoden savuttamisen jälkeen. En todellakaan voi ymmärtää tupakointi ollenkaan enkä lasten seurassa tupakointia erityisesti.
Toivoisin, että koko myrkky poistettaisiin maailmasta ja pistettäsiin sakon alle.
Kaksi kaukaloa pystyy kantamaan yhdellä kädellä, kun toisen laittaa kyynärtaipeeseen, jos toisella kädellä pitää kantaa esikoista. Näin on meillä menty sairaalaan. En suosittele koittamaan, mutta mahdollista se on.
siis keskosena syntyneitä