Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko teillä menee ruokaan tms kuussa? Mikä maa

Vierailija
17.04.2012 |

ja miten iso perhe?



Me, kaksi aikuista ja taapero, asumme Englannissa ja kuussa menee 400 euroa. Tämä sisältää ruuat, vaipat, pesuaineet.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja yksi lapsi, lisäksi n. kerran kuussa viikonloppukylässä 2 aikuista + 1 lapsi. Suomi.

Vierailija
2/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

menee n. 500e/kk, 5-henkinen perhe, Suomi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee pelkkään ruokaan vähän päälle 300 €. Pesuaineiden, hygieniatuotteet yms. tekevät 50 €.

Vaatteet n. 20 €.

Eläimiin n. 20 €.



Nämä siis marketeista ja kuukaudessa. Käytämme pääasiassa kirppareita ja Lidliä, ostamme paljon punaisilla lapuilla merkittyjä tuotteita.



Mieheni on pieni palkkaisessa työssä, itse kotiäitinä.



Perheessämme on 2 aikuista, 3 lasta ja 12 tassua.

Suomi

Vierailija
4/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta arvelisin, että euroiksi muunnettuna noin 600 euroa kuussa sis. paperit, pesuaineet ym., sekä "ulkona syömiset" neljä-viisi kertaa kuussa.



2 aikuista, 1 lapsi. Maa Sveitsi.

Vierailija
5/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona yleensä 6 henkeä, joista 2 on pieniä lapsia. Paikalla voi kyllä olla myös 8-9 henkeä.

Vierailija
6/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi aikuista ja lapsi. Emme erityisemmin tarkkaile juokse alennusten perässä. Tosin säästöä tulee siinä, etten itse syö lihaa lainkaan. Mies ja lapsi välillä, mutta aika harvoin. Proteiinit tulee kananmunasta, soijasta, tofusta ja kalasta. Sitten esim. tuoresalaatin isona osana ovat usein itse idätetyt idut, rakastan ituja :)



Tuo summa sisältää myös kosmetiikan ja pesuaineet, tosin ne ovat varsin halvahkoja (en meikkaa, shampoota menee n. 3e edestä kuukaudessa, saippuaa vähemmän. Pyykki hoituu pesupähkinöillä ja astianpesuainettakaan ei kuussa mene kokonaista pakettia). Vaipat ovat kestovaippoja, joten niihinkään ei rahaa erikseen enää mene.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi aikuista ja kissa. Tuohon summaan sisältyy kaikki "ulkonasyömiset", hygieniatuotteet, vessapaperit jnejne.

Vierailija
8/8 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on 2 aikuista ja 3 lasta ja tähän summaan sisältyy myös vaipat, pesuaineet ym. mitä marketista ostetaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän viisi