Mielipiteitä?
Käytiin miehen kanssa kiinnostava "keskustelu" ja haluaisin mielipiteitä.
Mies on ollut aiemmin pitkässä suhteessa, josta hänellä pian aikuinen lapsi.
Eli mies lähti meidän lapsemme kanssa shoppailemaan. Kun kotiutuivat, mies kertoi ohimennen että käytiin moikkaamassa "Pekkaa" (miehen lapsi ed. liitosta).
Kysyin "Missä?"
Koska oli arkipäivä ja Pekka on opiskelija, ajattelin ovatko käyneet koululla.
Mies "Niin, siis tavattiin Pekka".
Minä "Niin missä?"
Vaihtoehtoja siis koulu, kaupunki, kahvila, mummola, mikä tahansa.
"No tavattiin Pekka! Eikö X saa tavata omaa sisarustaan????. Siis Pekalla."
Siis poika ei asu omillaan vaan äitinsä kanssa, joten "Pekalla" ei kerro minulle mitään.
Odotan hetken kunnes tiuskaisee sen kaupunginosan nimen missä Pekka asuu.
Samassa kaupunginosassa asuu myös mummot ja siellä on iso kauppakeskus.
Joten en tajua. Sitten heitän vitsinä, et kai vaan ole käynyt exällä?
Mies räjähtää täysin. Hän on käyttänyt meidän lastamme Pekalla siis exänsä luona. Huusi että hän saa käyttää omaa lastaan missä ikinä hän haluaa ja milloin haluaa.
Miksi ihmeessä ei voinut heti alkuun asiaa sanoa? Miksi aina ja kaikessa pitää olla niin puolustuskannalla? Mikä ihme sitä vaivaa?
Olisitteko te tajunneet paremmin? Mitä minä en ymmärrä?
Kommentit (4)
Olet ihan hyvin voinut olla itse ihan ääliö jankuttamalla vain jäätävästi: missä? missä? niin siis missä?
Ehkä tämä ei edes ollut ensimmäinen keskustelunne, jossa mies saa tuntea olevansa puun ja kuoren välissä tivaamistesi kanssa. Onko sinulle ok, että hän käy exänsä luona vai ei?
Rasittavan ja epäkypsän kuuloista kanssakäymistä molemmin puolin.
Ehkä hän ei halunnut heti sanoa, että kävivät siellä eksän asunnossa, kun pelkäsi sun reaktiota?
Mutta siis, mitä väliä missä tapasivat Pekkaa?
pelkäsi mun reaktiota, mutta koska joka tapauksessa asia olisi tullut tavalla tai toisella ilmi, miksi se pitää kiskoa irti?
Miksi ei vaan voi aloittaa, että käytiin moikkamassa Pekkaa heillä kotona.
Näin. Ja mun jatko siihen olisi ehkä ollut että onko kaikki jees (kun siis on koulupäivän aikana kotona).
Pelostako se ei suoraan asioita puhu? Siksikö pitää hiiltyä ja alkaa huutaa ja raivota?
Että hiilly ja huuda ja raivoa vaan jatkossakin, niin saat miehen katoamaan talosta lapsineen kaikkineen. Jää sullekin enemmän aikaa provoiluun palstalla.
Olet ihan hyvin voinut olla itse ihan ääliö jankuttamalla vain jäätävästi: missä? missä? niin siis missä?
Ehkä tämä ei edes ollut ensimmäinen keskustelunne, jossa mies saa tuntea olevansa puun ja kuoren välissä tivaamistesi kanssa. Onko sinulle ok, että hän käy exänsä luona vai ei?
Rasittavan ja epäkypsän kuuloista kanssakäymistä molemmin puolin.