Kuinka paljon vauva syö?
Kerralla? Päivässä?
Korvikkeen antajilla lienee jokin käsitys asiasta, mutta meneekö rintamaitoa enemmän tai vähemmän?
Joudun pumppailemaan maitoa melko usein ja koetan arvioida menekkiä. Nyt alkuun (2kk iässä) varmasti juo pullosta vähemmän kuin rinnasta, kun ei ole tottunut. Minkä verran voisi/pitäisi siis "tuputtaa"?
Kommentit (4)
nin selvennän vielä: haluan siis arvioida maidon menekkiä etukäteen, jotta tiedän varautua. Ei ole kiva, että kun vauva kertoo nälästään, maitoa ei olekaan.
ap
nin selvennän vielä: haluan siis arvioida maidon menekkiä etukäteen, jotta tiedän varautua. Ei ole kiva, että kun vauva kertoo nälästään, maitoa ei olekaan.
ap
Vauva saattaa yhtäkkiä haluta syödä enemmän ja sitten taas ei välttämättä syö, kun maito olisi valmiina, ja lämmitetty maito menee hukkaan. Voihan sitä maitoa sitten taas pumpata lisää tai antaa rinnasta.
Kun vielä täysimetin niin vauva oli 8x päivässä rinnalla. Kerran jouduin olemaan yön ja päivän sairaalassa kun äitini teki kuolemaa. Siellä pumppasin sen 8x ja kerralla tuli 1,2-2dl, eli yht ehkä karkea arvio olisi 1,5 l päivässä, oli kyllä jo kolmikuinen tuolloin. Mut tässä mun arvio..
niin paljon, että on kylläinen. Kertoo sitten, kun on taas nälkä.