missä tilanteissa otat opamoxia/ muuta rauhoittavaa?
itse kun pitää mennä tilanteisiin missä paljon ihmisiä, pitää puhe, isot juhlat ym. eli sosiaalisten tilanteiden pelkoon.
Kommentit (5)
joskus olen ottanut työkeikalle eli sosiaaliseen tilanteeseen, nykyään iltaisin jos olen yksin kotona... rauhottaa lievästi.
ja jos ette ota, mitä tapahtuu? tuleeko paniikki, vapinaa vai mitä?
ja jos en ota, ahdistun, punastuttaa, en saa sanaa suustani:( lääke rentouttaa ja poistaa jännityksen oikeastaan kokonaan, kunhan muistan ottaa ajoissa. olen esim. pystynyt lääkkeen turvin pitämään palverin joss oli noin 20 ihmistä..ilman lääkettä ei toivoakaan!
menee päivittäin, en pysty nukkumaan ilman niitä lainkaan. Varsinaisesti mulla ei ole edes ahdistusta mutta vuosien kuluessa on käynyt niin että vain kombo masennuslääke mirtatsapiini + bentso Rivatril auttaa pahaan unettomuuteeni.
joskus nukkumaan mennessä. Viime aikoina en ole tarvinnut, onneksi.