Minkämaalaisen äidin kanssa voisit kuvitella alkavasi jutella ja ehkä ystävystyäkin
esim. perhekahvilassa:
-suomalainen
-ruotsalainen
-etelä-korealainen
-meksikolainen
-saksalainen
-australialainen
-sudanilainen
-somalialainen
-kiinalainen
Ja perustelut jos jotakuta et haluaisi jututtaa.
Kommentit (11)
Eikö se ole hyvä, että edes yrittävät?
jonka kanssa selviäisin suomen tai saksan kielellä. V-tuttaa puhua hoono soomi -tyyppien kanssa. Henkilön kansallisuudella ei sinänsä ole mitään väliä.
-suomalainen (olen jutellut ja vierailtukin on)
-ruotsalainen (ei ole näkynyt)
-etelä-korealainen (ei ole näkynyt)
-meksikolainen (ei ole näkynyt)
-saksalainen (ei ole näkynyt)
-australialainen (ei ole näkynyt)
-sudanilainen (ei ole näkynyt)
-somalialainen (juteltu on ja vierailtu mös)
-kiinalainen (juteltu on)
sen lisäksi olen jutellut afgaaniäidin kanssa, intialaisen äidin kanssa, venäläisen äidin kanssa, virolaisen äidin kanssa ja algerialaisen äidin kanssa ja vielä varmaan jonkun muunkin, mutta en muista. Aivan sama mistä maasta ihminen on, jos synkkaa niin synkkaa ja jos ei, niin ei.
Riippuu persoonasta. Ehkä oi aasialaiset tuntuu vieraimmilta. Olen ollut Itä-Afrikassa avustustyössä, joten afrikkalaisten kanssa riittäisi varmaan juttua.
yhteistä kieltä ei löytyisi.
Pieniä hetkiä voin "elekielelläkin" "jutella" mutta ei siitä pitemmän päälle mitään tule.
kanssa vain, en ymmärrä miksi en juttelisi ja kenties ystävystyisikin. Yksilöstä se on kiinni että synkkaako, eikä kansallisuudesta tai syntymämaasta.
Eikö se ole hyvä, että edes yrittävät?
jonka kanssa selviäisin suomen tai saksan kielellä. V-tuttaa puhua hoono soomi -tyyppien kanssa. Henkilön kansallisuudella ei sinänsä ole mitään väliä.
Hyvä on yrittää, mutta on se aika tuskastuttavaa. Ei voi rennosti keskustella mistään, tuntuu vähän kuin puhuisi lapselle. Tämä siis perustuu omaan kokemukseeni, jossa minä olin se kielipuoli.
kenen vaan, enemmän mulle merkkaa itse persoona kuin kansalaisuus.
ei meinaa ole liikaa juttukavereita nytkään. Ja jos ei muuten ymmärrä, niin vaikka viittoen.
Tosin jos on tosi vastenmielinen persoona, niin sitten en ehkä jaksais nähdä vaivaa..
Ihan sama minkämaaleinen ihminen on. Toisen kanssa vaan synkkaa, toisen ei.
Ystäväpiiriini kuuluu monien maiden edustajia. Lasten koulussa on tällä hetkellä 74 maan edustajia. Että kansainvälsisyyttä riittää.
jonka kanssa selviäisin suomen tai saksan kielellä. V-tuttaa puhua hoono soomi -tyyppien kanssa. Henkilön kansallisuudella ei sinänsä ole mitään väliä.