Lastenlikka lakkaa kynnet meidän 2-vuotiaalta, raivostuttavaa!
Kerran viikosssa on meidän typy hoidossa ja aina tulee kynnet punasina kotiin. Kauheen näköstä, mut kun en kehtaa sanoo.
Kommentit (8)
Minä lakkaan itse meidän typyn kynnet, mutta vältä räikeitä värejä. Toki siis lakkaan, kun tytär on sitä jo pitkään kinunnut. Kahden pojan ja yhden tyttären äitinä on kivaa tehdä myös tyttöjen juttuja - kute laittaa hiuksia, kokeilla vaatteita ja lakata vaikkapa ne kynnet.
Ihmettelin että miten kummassa ne lastenklinikalla kynsiä lakkailee, vaikka olisikin siellä osastohoidossa...
Olin jo tulossa mutisemaan että eikö lastenklinikan hoitsuilla ole muuta hommaa kuin lakata lasten kynsiä :D
Itse olen ainakin kuullut että fysioterapeutti lakkaa joissakin tapauksissa kynnet,jos on tarvis jonkun kuntoutuksesn kannalta että esim.lapsi täytyisi saada kiinnostumaan omista varpaistaan.Joten en ihan usko että hoitsut siellä vaan huvikseen niitä lakkailisi,heillä on varmasti siihen syy,kysäisepä ensi kerralla miksi lakkaavat jos et tiedä tarkkaa syytä.
Vierailija:
Kerran viikosssa on meidän typy hoidossa ja aina tulee kynnet punasina kotiin. Kauheen näköstä, mut kun en kehtaa sanoo.
Ei ainakaan mun 2-vuotiaan kynsiä vielä kukaan lakkailisi, ei lastenlikka eikä lastenklinikka.
Sano ihmeessä! Kuinka hän voisi tietää asiasta jos vain olet hiljaa? Parempi sanoa hänelle kun täällä valittaa.