Ostaisiko mökin merenrannasta? Auttakaa mökkikuumeista!!
Nyt mielipiteitä ja kokemuksia tarvitaan. Olemme löytäneet mökin ja tontin merenrannasta. Mökki on täysin kamala, 1970 luvulla tehty pyöröhirsinen perinnemökki, epätoimiva ja sellainen perusmökki ajalleen tyypillisesti. Iso tupa ja pienet makkarit sekä keittokomero. Hinta on 90 000 euroa, tontti siis ulottuu mereen asti hiekkarannalla. Tässä faktat:
- Oulun seudulla
- tontin koko 2500 m2
- tontilla paljon puuta
- rakennusoikeutta 100 m2, josta käytetty 90m2. Mökki 45m2 ja piharakennus/varasto 45m2
- mökkiin tulee vesi mutta ei ole likakaivoa, joko kuntaliittymä edessä tai sitten joku "sakokaivo"tyyppinen ratkaisu. Menisi tonneja tähän.
- ei sisävessaa, vessa rakennettava vesi/viemäriuudistuksen kanssa
Mökki on siis toivoton. Itse haluaisin suorakaiteen, jossa on keskellä täysin lasia, jotta näkee läpi sekä merelle että metsään. Toisessa päässä saunatilat sekä yksi makkari ja keittiö, toisessa kaksi makkaria, keskellä oleskeluhuone takalla. Tässä siis unelmani.
Mökkiä ja uudehkoa piharakennusta ei kannata repiä alas, tulee tontille hintaa. Eli luovunko unelmamökistä ja lasken että ollaan sentään merenrannassa kauniissa maisemissa? Mökkiähän voi aina ihan vähän säätää ajan kanssa. Vai luopuako koko projektista. Meillä on iso talo kaupungissa, joten siinäkin on hommaa. Mutta keski-ikäistyneenä tällainen hullu haave on tullut päähän, enkä pääse siitä irti: mökki meren rannassa olisi ihana.
Olen täysin city-ihminen, design ja muoti kiinnostaa harrastuksinakin. Lapset vielä pieniä joten viihtyisivät mökillä muutamia vuosia kunnes teini-ikä koittaa ja sittenhän mökin voi myydä voitolla (alue sellaista että takuulla arvo kasvaa). Tai pysyy itse kotosalla kun lapset ovat teineja ja vuokraa mökkiä kunnes palaa sinne eläkeiän lähestyessä. Onhan noita vaihtoehtoja. Teinejä emme koskaan kuitenkaan yksin kotiin tule jättämään joten mökkeilyyn tulisi tauko.
Kertokaa kommentteja! Auttakaa mökkikuumeista!
Kommentit (38)
NImittäin kävimme vain katsomassa ja räpsimme muutamia. Mökki ei ole virallisessa myynnissä, joten en pysty laittamaan esille yksityisen henkilön paikkaa nettiin. Harmi, ottaisin kyllä teiltä vinkkejä. Jos paikka päätyy meidän omistukseen, teen sen heti!!
ap
Meren rannalla varsinki Oulun seudulla on aina kylmä tuulee kamalasti. En koskaan hommais mökkiä tuollaisesta paikasta. Mieluumin järvi-suomesta, leppeiden sisävesien katveesta. Eihän siellä meren rannalla oo kuin pari päivää maksimissaan et voi edes uida koko kesänä
saiskohan täältä edes 250 tuhannella tuollaista?
en ikinä huolisi järvenrantamökkiä. Meri on kuitenkin meri. Turun saaristossa se on myös uintilämmintä monta kuukautta. Sisäsaaristossa vesi on usein lämpimämpää kuin esim. Saimaalla.
Olen sen huomannut että ihan turhaa laittaa rahoja mökkiin kun kotona viihdytään. Meillä uimaranta muutaman sadan metrin päässä...
en ikinä huolisi järvenrantamökkiä. Meri on kuitenkin meri. Turun saaristossa se on myös uintilämmintä monta kuukautta. Sisäsaaristossa vesi on usein lämpimämpää kuin esim. Saimaalla.
mökkiä meren rannalta: tuo harmaa ja kylmä lätäkkö ei nappaa yhtään. Järven rannalta etelä-Suomesta ostaisin ilomielin.
Olen sen huomannut että ihan turhaa laittaa rahoja mökkiin kun kotona viihdytään. Meillä uimaranta muutaman sadan metrin päässä...
en ikinä huolisi järvenrantamökkiä. Meri on kuitenkin meri. Turun saaristossa se on myös uintilämmintä monta kuukautta. Sisäsaaristossa vesi on usein lämpimämpää kuin esim. Saimaalla.
Meillä on mökki meren vieressä. Joskin muutenkín asumme kivenheiton päässä merestä (tuosta keittiön ikkunasta näkyy kivasti merelle).
Tosiaan. Oulusta en tiedä mutta ainakaan täällä Länsi-Suomessa se merituuli ei ole aina kylmä. Viimeistää heinäkuussa kun meri on lämmin, myöskään tuuli ei ole niin kylmä. Myös se, mistä suunnalta puhaltaa, vaikuttaa lämpötilaan. Toki lämpötila on yleensä alhaisempi kuin sisämaassa mutta ei täällä palelemaan joudu =)
Viime kesänäkin lähdettiin ihan sujuvasti uikkarit päällä veneilemään tuonne avomerelle päin =)
Mutta siis, minä en haluaisi muuta kuin merenrantamökkiä. En vain voisi kuvitella olevani järven rannalla.
Ja jos tarkoitus on vain kesäkäyttö, ei maksa todellakaan vaivaa laittaa sinne sisälle vesivessaa. Siitä ei tule kuin stressiä putkivuotojen ja lisälämmityslaskujen kera. Ja ottaen huomioon Oulun ilmaston, niin siinä saa sitten vessassa patteria käryyttää, että putket pysyy sulana - tai sitten talveksi katkaiset ne vedet kuitenkin.
Meillä on kantovesi, ja viemäri ulos, ulkona on "sakokaivona" betonirenkaat päällekkäin, ja niistä putki toiseen betonirenkassysteemiin. Sieltä ne imeytyy imeytyskenttään. Halpa ja toimiva ratkaisu, eikä tartte tehdä mitään lain takia, koska kantovesi katsotaan vähäiseksi vedenkäytöksi. Vettä kuluu n. 10 litraa päivässä, joten ei sitä montaa ämpärillistä roudaa.
Pelkälle sisään tulevalle tiskipesuvedelle välttää sellainen saunasatu tai esim. biolanin harmaasuodatin, ne saa välillä 200- noin 1500.
Mitään vesivessoja ei kannata mökille tehdä. Laittakaa sähköpolttokakkala verannan yhteyteen ja sinne lavuaari, ja ulos viemäri, ja nuo kertomani betonirengassysteemit, säästyy tonnitolkulla rahaa sakokaivon kanssa (se onkin 20000 euron remppa, kun sen kylppäriin pistää, kosteat tilat n. 1700-2000 euroa/neliö). Sähkökatkon varalta kompostoiva ulkovessa. Maksaa noin 2000+600 euroa. Ei myöskään vuoda sitten viemärit. Säästyneet rahat voi käyttää 10 neliön laajennukseen.
Saunaan saa vedet uppopumpulla (vai tuleeko ne jo automaattipumpulla), ja parilla vedenkeittimellä saa äkkiä ämpärillisen pesuvettä, pieni lämminvesivaraajakaan ei hirveitä maksa. Jos saunassa on hyvä pata, se pitää veden lämpimänä seuraavaan aamuun, eli pesulle pääsee.
nim. tyytyväinen yh mummonmökissä, pääsiäisenä taas alkaa mökkikausi!
Olen tosi iloinen, hyviä vinkkejä puolesta ja vastaan. Ja vessaideat olivat kyllä uutta, kiitos sinulle joka kerroit että putket voi jäätyä. Niinhän se tosiaan on!
Tässä muutama kommentti:
- meidät lapset on sellaisia luontoihmisiä, tykkäävät kovasti olla Lapissa jossa isovanhemmat asuu ja harrastavat luistelua, hiihtoa, laskettelua, pyöräilyä jne vaikka ovat vielä aika pieniä (5 ja 8)
- meillä on talon takana uimaranta, asumme siis ihan veden lähellä mutta kovin paljon luonnonvesissä uiminen ei meitä eikä lapsiakaan innosta, tykkäävät vain puuhastella rannalla ja merenrannalla ollessamme ovat tuntikausia leikkimässä siellä ilman että uivat ollenkaan
- merimaisemassa on jotain mitä Lapissa oli kun olin lapsi ja nuori, karua ja suurta. Siksi meri kiinnostaa enemmän kuin sisävesi. Olen asunut myös Tukholmassa vuosia ja siellä meri oli yksi ihanimpia asioita joita kaipaan
- kylmyys ei niin haittaa, sillä paikka on suojaisa eikä pohjoiseeen päin. Lisäksi olemme talvi-ihmisiä myös, kiva hiihdellä jne joten pelkkä kesä ei ole mielessä
Lisää kommentteja siis. Hinta on kohtalainen, joten sijoituksena ei hassumpi myöskään. Tosin ei voi verrata eteläiseen Suomeen, täällä on kaikki halvempaa.
tai noin halpoihin merenrantatontteihin eli ilman muuta ostaisin.
Mökille en paljon arvoa laske, se on hyvin tehty ja pihalla on varastorakennus, mutta kun ei ole mukavuuksiakaan paitsi sauna, niin tonttihan se tässä on parasta.
Olisiko kenelläkään tietoa mökeistä Oulun seudulla meren rannalla ja mitä maksavat? Entä Hailuodosta?
Kiireissäni viestitän. Mutta Oulun seudun hinnat tosiaan kiinnostaa noin yleisesti, onkohan 90 000 euroa täälläpäin ihan ok hinta? Nimittäin esim. Hailuodon kunta myi noin vuosi sitten muutamia tontteja "vain" 30-50 000 eurolla meren rannasta mutta kokoa en muista ja tonteilla oli myös tiukat säännöt miten rakentaa (kalastajanmökkityyliin).
Täällä Kokkolan seudulla merenrantamökistä saa maksaa reilusti yli 100 000 euroa, joten mielestäni tuo on edullista vaikka mökki onkin vanha. Minä tyytyisin kyllä tuohon mökkiin, koska enitenhän sitä ulkopuolella on kuitenkin kesällä :).
Sitten toinen asia: ihmiset jakautuvat aika tarkkaan joko meri- tai järvi-ihmisiin (vrt. kissa vai koira). Itse näen meren paljon hohdokkaampana, meri on sentään meri!:) Mutta ymmärrän kyllä järvien hyvät puolet, kun olen järvimökeillä kyläillyt.
Olen aika lailla kaltaisesi designin ym. suhteen. Uusi on aina uusi, mutta jos paikka on loistava, niin se ratkaisee, on mielipiteeni. Olette remonttitaitoisia? Mökillä riittää sitä aina, uudellakin koko ajan tekemistä. Me olemme nyt luopumassa merenrantamökistämme, koska ei riitä aika eikä kiinnostus nikkarointiin.
Tiedän sun tunteen. Haaveilin itsekin vuosikausia kesämökistä ja vihdoin -08 sen ostimme. Kylläkin järven rannalta, vaikka meren ääreltä enemmän olisin halunnut. Hinnat täällä Länsi-Suomessa vaan ovat niin suolaisia. Järvenrantamäkkimme on ison ja puhtaan järven rannalla, maisema aava, kuin merellä, joten olemme olleet tyytyväisiä. Mökkimme on vaatimaton, mutta olemme sisustaneet sen kivaksi ja lapsetkin viihtyy siellä. Sisävessaa en edes kaipaa, enkä lämmintä vettä. Kaupunkikotimme on moderni, joten mökillä kaipaan jotain ihan muuta. Vessana on kompostoiva Biolan, ja se toimii erittäin hyvin. Tiskit pestään ulkona ja vesi lämpeää padassa samalla kun saunakin joka ilta. Mökkimme on 50-luvulta, mutta voisin kuvitella joskus eläkepäivinäni pykääväni siihen jonkun modernin version. Ehkä. Sillä tykkään kyllä tuosta viiskytluvustakin kovasti. Olemme rakennuttaneet isot terassit, joten sisätila laajenee mukavasti ulos.
Vaikkei muuta, niin noin edullinen mökki on sijoituskohde. Sinuna ostaisin kirkuen =)
Ei merenrannalla voi tehä mittään! Tuulee lähes kokoajan ja on kylymä!
Kyllähän se on juuri samantyyppistä puusisusta kuin näissä teidän lähettämissä linkeissä. Jotkut tykkää mutta minä en pidä liiasta puusta sisustuksessa. Toki mökillä voi vähän olla, esim puulattia tai yksi seinä, mutta jos on yllä, päällä ja alla puuta niin on aika yksitoikkoista.
Kiitos myös linkeistä. Iissä oleva mökki on kyllä hinnaltaan hyvä ja maisemakin kaunis. Minä tosin itse tykkään enemmän meri- tai tunturimaisemista (kun tosiaan on Lapista kotoisin niin jokin tuossa meressäkin vetoaa, se taitaa olla jotenkin samalla tavalla aavaa ja suurta kuin tunturit). Iin mökistä saisi kyllä kivan sisältä, on selkeästi paremmat ratkaisut kuin meidän katsomassa merenrantamökissä!
Maalausvinkit olivat loistavia, valkoisella saisi valoisuutta ja pienetkin tilat alkaisivat tuntua jotenkin erilaisilta. Keittokomero on haastavan pieni, mutta kesällä kyllä kokkaillaan paljon ulkona.
Mutta jos taas järki otetaan käteen, niin tuolla hinnalla saisi vuokrattua kesämökin loppuiäkseen, jos harvakseltaan kävisi. Ja vaiva olisi pienempi, paljon pienempi.
Mikä kumma se on tämä mökkikuume! Olen kuullut että monille iskee ja itse en olisi koskaan uskonut, sen verran kaupunki-ihminen olen:-)
AP