Voiko viimeinen käyttöpäivä 21.3. pekonin valmistaa ruoaksi vielä tänään?
Uskaltaisitko sinä tehdä siitä spagettikastikkeen?
Kommentit (20)
jos pekoni haisisi ja näyttäisi normaalille, paketti olisi vielä avaamaton ja pekoni olisi asianmukaisessa lämpötilassa säilytettyä, niin uskaltaisin.
ei todellakaan voi, viimeinen käyttöpäivä meni jo
terv. elintarviketyöläinen
ei todellakaan voi, viimeinen käyttöpäivä meni jo
terv. elintarviketyöläinen
kun mieheni, joka on myös elintarviketyöläinen, oli sitä mieltä, että nenä kyllä kertoo, voiko käyttää.
Viimeinen käyttöpäivä on todella viimeinen käyttöpäivä eikä mikään "parasta ennen pvä"
!!!
ei todellakaan voi, viimeinen käyttöpäivä meni jo terv. elintarviketyöläinen
Viimeinen käyttöpäivä ei ole mikään luonnonlaki, jota ei voi kumota. Se on määritelty säilyvyystestien perusteella sellaiseksi, että voidaan riskittömästi luvata myydyn tuotteen olevan turvallista vielä sinä päivänä. Kaikki ruoka ei muutu kuin taikaiskusta myrkylliseksi klo 00:00 uuden päivän alkaessa.
Jos elintarviketeollisuus saisi päättää, kaikilla tuotteilla olisi myyntiaikaa tasan yksi päivä sen jälkeen, kun kaupan tiskiin ehtivät, jotta saataisiin myytyä mahdollisimman paljon uutta tavaraa.
Avaa paketti ja luota omiin asiteihisi. Meillä on (Hui Kauhistus!) syöty joskus jopa pekonia, jonka viimeinen käyttöpäivä on ollut viikko sitten! Yhä ollaan hengissä.
mutta nyt oli kyse "jo" toissapäivänä vanhentuneesta tuotteesta, ja siten en ainakaan itse käyttäisi.
Liha- ja kalatuotteiden kohdalla luotan mieluummin todennäköisyyksiin kuin omaan nenääni.
ei todellakaan voi, viimeinen käyttöpäivä meni jo terv. elintarviketyöläinen
Viimeinen käyttöpäivä ei ole mikään luonnonlaki, jota ei voi kumota. Se on määritelty säilyvyystestien perusteella sellaiseksi, että voidaan riskittömästi luvata myydyn tuotteen olevan turvallista vielä sinä päivänä.
Sehän on suolalihaa, säilyy vaikka vuoden
mulla ole lehmiä ojassa, mutta sen tiedän, että kuollut lehmä jääkaapissa muodostaa tietyn ajan kuluessa tiettyjä terveydelle vaarallisia bakteereita, ja nenä ei niitä alkuvaiheessa erota, jos erottaisi, ei kukaan koskaan ikinä saisi ruokamyrkytystä
t. se elintarviketyöläinen
Sianlihassa haju paljastaa satavarmasti alkavan pilaantumisen, sehän alkaa haiskahtaa jo ihan syömäkelpoisenakin.
Pilaantuneessakaan ei ole terveysriskiä, koska se paistetaan kunnolla.
vanhaan ketjuun vastaan mutta itse krapulassa tein pekoni soossia kaksi viikkoa vanhasta pekonista, ihan hyvää oli hieman hapan maku ja happamalle liha haisi.
Parin tunnin päästä tuli löysänä ulos mutta muuten ei ongelmia joten pari päivää voi ihan hyvin syödä ( kannatta haistaa) kunhan paistaa kunnolla.
Jep ja yleensä viimenen käyttöpäivä on ettei saisi kaupassa myydä
En kyllä käyttäisi yli puoli vuotta sitten vanhentunuta pekonia, vaikken mikään päiväyskyylä olekaan.....
Oli aiva pakko.....
oli pakko avata ketju katsoakseni, miten vastataan tämmöiseen kysymykseen puolen vuoden jälkeen. Ei vaan selvinnyt, että miksi vastataan.
21.3 on Johan Sebastian Bachin syntymäpäivä!
juuri söin 3 päivää vanhaa pekonia, odotellaan lentääkö suihkarit vessan seinään. veikkaan että ei kun ei ollu eka kerta
Paraikaa syön miltei 2 viikkoa vanhaa pekonia ja kananmunia.
Pekoni ihan syötävää, ei vaan parhaimmillaan. Kananmunat (paistettuja) maistuvat vähän pahalle, ei haise kummiskaan.
pekoni ja liha ylipäätänsä on kuin viini, ne paranee vuosikymmenissä! aih mietis mikä makuelämys olisikaan jos antaisit sen olla vielä pari kuukautta :)
uskaltaa. Avaa vielä ja haista onko mitään outoa. Itse tekisin huoletta.