Ulkosuomalaiset mammat! Oletteko kaikki naimisissa ulkomaalaisen kanssa?
Eli oletteko päässeet kotimaahanne avioliiton kautta?
t. utelias ulkomaille haluava (tosin naimisissa suomalaisen kanssa)
Kommentit (24)
Eika ole lapsiakaan, joten en taida kuulua ap:n tarkoittamiin henkiloihin. Asun joka tapauksessa Iranissa.
Yhdessä ollaan asuttu sekä Suomessa että ulkomailla. Miehen työn takia aikoinaan lähdettiin.
Eika ole lapsiakaan, joten en taida kuulua ap:n tarkoittamiin henkiloihin. Asun joka tapauksessa Iranissa.
Miten sen ottaa. Ilmeisesti olet sinne kuitenkin miehen perässä mennyt.
Sun mentaliteetti jo näin pienen näytteen perusteella vaikuttaa niin perisuomalaiselta, että et voi missään muualla olla yhtä onnellinen (siis onneton).
Suomalaisen kanssa olen naimisissa ja asumme ulkomailla vain ja ainoastaan hänen työnsä takia. Onneksi se on tilapäistä ja pääsemme pian takaisin Suomeen, toivottavasti loppuiäksi.
Miksi muuten haluaisit asua ulkomailla? Ihan samaa se arki on joka paikassa, paitsi alussa uudessa maassa se on monin tavoin hankalampaa.
ja hänen työnsä vuoksi täällä ollaan. Komennus on muuttunut aika päiviä sitten paikalliseen soppariin ja Suomeen paluuta ei edes mietitä. Asiat on sen verran hyvin.
Enkä tullut miehen avulla. Yksi lapsi.
Tulin alunperin Au pairiksi ja siltä reissulta löytyi mies. Asuttiin useampi vuosi suomessa ja vasta muutettiin miehen kotimaaahan.
Tosin olin asunut täällä jo muutaman vuoden, ennenkuin löytyi. Niin, ja lukion jälkeiset opiskelut ovat kaikki suoritettu ulkomailla.
Ja minun työn takia/ansiosta olemme ulkomailla, jo 14. vuosi menossa.
Tosin pääsee tänne asumaan ilman avioliittoakin kun kerran EU:ssa ollaan. Muutin tänne töihin kun koulut oli Suomessa käyty loppuun, jossain vaiheessa mentiin sitten naimisiin.
ihan suomalainen mies mulla.
Maisterinpaperit saatuaan jäi työttömäksi, eikä oman alan töitä oikein ollut. Huvikseen pisti paperit tohtorinkoulutusohjelmaan Itävaltaan ja sillä tiellä ollaan. Pakattiin kimpsut ja kampsut ja kolmen lapsen kanssa muutettiin. Nyt on vimppa vuosi menossa ja mietitään et mitäs nyt. Lapset oli muutettaessa alle kouluikäisiä( tosin vanhin aloitti ekaluokan melkein samantein), nyt kolmannella ja ensimmäisellä luokalla täällä.
Suomalainen mies. Muutettiin vaan ulkomaille ihan huvikseen ja irtisanouduttiin Suomessa töistä. Kohta ollaan 3 vuotta asuttu ja varmaan vuoden päästä takaisin Suomeen.
mutta muutin itse ulkomaille ennen kuin tapasin mieheni emmekä asu hänen kotimaassaan
Eli oletteko päässeet kotimaahanne avioliiton kautta? t. utelias ulkomaille haluava (tosin naimisissa suomalaisen kanssa)
Mina olen ulkomailla koska a) opiskelin ulkomailla ja b) sain taalta koulutustani vastaavan, erittain hyvapalkkaisen tyon. Ja kylla, minulla on ulkomaalainen mies, mutta en suinkaan ole taalla "avioliiton kautta" vaan ihan omista syistani, avioliitto tuli myohemmin. Ihmettelen myos vahan ihmisia jotka haluavat "ulkomaille" noin yleensa, mita haluat ulkomailla _tehda_ ja mihin maahan oikein haluat? Ulkomaitakin on niin monenlaisia, olla kotiaitina Mosambikissa on aika erilainen elama kuin uranaisena New Yorkissa, ihan noin vaan esimerkkina...
Mies on suomalainen. Tuttavapiirissämme on useampi saman suurkaupungin ympäristössä asuva pariskunta, jonka molemmat osapuolet ovat suomalaisia.
Yhdessä päätettiin lähteä, mulla oli työpaikka tiedossa. Mies oli pari vuotta kotona, sitten löysi töitä myös. Kohta 15 vuotta ollaan oltu maailmalla.
Suomalaisen kanssa olen naimisissa ja asumme ulkomailla vain ja ainoastaan hänen työnsä takia. Onneksi se on tilapäistä ja pääsemme pian takaisin Suomeen, toivottavasti loppuiäksi.
Miksi muuten haluaisit asua ulkomailla? Ihan samaa se arki on joka paikassa, paitsi alussa uudessa maassa se on monin tavoin hankalampaa.
naimisissa täkäläisen miehen kanssa, mutta en "päässyt maahan avioliiton kautta" :D Olin täällä ihan töissä monta vuotta ennen kuin tapasin miestäni. Kotimaani on EU:n alueella joten tänne pääsee jokainen suomalainen halutessaan, ei ole pakko mennä naimisiin.
Mies sai ihan yllättäen töitä ulkomailta lyhyellä varoitusajalla, mutta oli helppo lähteä, koska itse olen kotona lasten kanssa (pienin kohta 1 v). Tänne varmaan jäädään, on sen verran hyvin asiat nyt ja mullekin töitä täällä tarjolla yllin kyllin, kun lapset vähän tosta kasvaa. Viihdytään erinomaisesti.
Naimisiin mentiin kyllä vasta myöhemmin, työnhaulla alkoi Mun elämäni täällä.