Hei te äidit, jotka asutte kerrostalossa tai muuten vaan pihattomassa asunnossa!
Meillä on pihaa, mutta nurmikko on TÄYNNÄ kusiaisia, joten kesällä ulkona nurmikolla istuskelusta saa vain haaveilla.
Saattaa nyt olla tyhmä kysymys, mutta pakkatteeko te lapsen / lapset joka päivä rattaisiin ja suuntaatte rannalle...? Ja rannalla sitten tapahtuu kaikki lounastelut ja päikkärit? Eihän nimittäin aurinkoisena päivänä viitti missään sisällä olla.
Nyt lapseni on vielä niin pieni, että ulkoilu on päikkäreitä ulkona ja vaunulenkkejä silloin tällöin, mutta kesällä on eri tilanne.
Kommentit (10)
Asumme kerrostalossa, mutta yleensä ulkoillaan taloyhtiön pihassa. Jos ei taloyhtiön pihassa niin sitten jossain asukaspuiston pihassa.
Lasten kasvaessa tehdään myös retkiä lähimetsään ja totta kai siellä rannallakin käydään - mutta ei nyt ihan joka päivä. Muutenkin tuo rannalla käynti ajoittuu lähinnä alkukesään, koska sinilevän takia veteen ei voi mennä yleensä enää juhannuksen jälkeen ja lapsille tätä on aika turha selittää.
Suuresta lastenhoitokokemuksesta johtuen en tiedä mitä muita kesänviettopaikkoja on tarjolla reilu 1v lapselle...
Keksin vain sen oman pihan ja rannan. Tietty joku leikkipuisto, mutta eikö niissä ole paahtavan kuuma...?
Olen sitä mieltä (ainakin tähän saakka), että kesällä ei kuulu olla sisällä laisinkaan ja kesä pitäisi viettää ulkona paljainjaloin juosten. Mitenhän se onnistuu vain kaupungissa.......
pihassa, lähistön jossain leikkipuistossa tms. Joskus rannallakin. Mutta kyllä me kotiin tultiin yleensä syömään ja päikkäreille. Tosin yhteen aikaan syötiin lounas rattaissa matkalla kotiin ja lapsi nukahti vaunuihin. Joskus käytiin ostoksilla, isovanhemmilla tai kylässä. Tai tutkimassa metsää. Joskus oltiin ihan vaan sisällä, kuumana kesäpäivänä
Minä en ihan ymmärtänyt, miksi pitäisi lähteä rannalle, jos ei omassa pihassa voi olla? Eikö alueella ole mitään muuta? Ja miksi siellä rannalla pitäisi olla koko päivä, miksi ei käy vaikka paria tuntia?
Stadissa näin:
- Leikkipuistoon, niitä on kymmeniä, joihin pääsee kävellen tai fillarilla. Toiset varjossa, toiset ei.
- Takapihalle hiekkalaatikolle, jonkun muun hiekkalaatikolle
- Rantaan, metsään, kuplia puhaltamaan minne tahansa puistoon
- Kävelylle minne tahansa
- Jätskille stadiin esim. Espan puistoon
- Kirjastoon, kirpparille, hoplopppiin, Huimalaan
- Uimahallille lastenaltaaseen tai sellaiseen puistoon missä on kahluuallas
- Itse me pyörittiin enimmäkseen omassa leikkipuistossamme, jossa sai kesällä ilmaisen puistoruokailun, oli varjoa ja oli kahluuallas, sekä helteellä vettä ruiskuttava kukka
päiväunet nukutaan sisällä, että ollaan pois auringosta ja muutenkin lapselle tärkeää et saa olla myös sisällä, raitista ilmaa saa ihan tarpeeksi jos 2-3 kertaa päivässä ulkoillaan...
eli aamupäivä, iltapäivä ja ehkä vielä ilta ollaan vaihdellen eri paikoissa.. puistossa,rannalla,kaupungilla (jäätelöllä,ikkunaostoksilla), kyläilemässä kävelyllä, retkellä, nähtävyyksillä (linnarauniot,eläintarha,kotieläinpuisto,huvipuisto) tai parvekkeella vesileikeissä (vatiin vettä ja lelut uimaan :D)
Meidän lapset on ensi kesänä 1v ja 2v. viime kesänä oli siis vaan esikoinen 1v, joten tollasella ohjelmalla mennään luultavasti tänäkin vuonna. :)
Meillä on pihaa, mutta nurmikko on TÄYNNÄ kusiaisia, joten kesällä ulkona nurmikolla istuskelusta saa vain haaveilla.
Saattaa nyt olla tyhmä kysymys, mutta pakkatteeko te lapsen / lapset joka päivä rattaisiin ja suuntaatte rannalle...? Ja rannalla sitten tapahtuu kaikki lounastelut ja päikkärit? Eihän nimittäin aurinkoisena päivänä viitti missään sisällä olla.
Nyt lapseni on vielä niin pieni, että ulkoilu on päikkäreitä ulkona ja vaunulenkkejä silloin tällöin, mutta kesällä on eri tilanne.
Lähin ranta on tien toisella puolella joten on aika helppoa mennä sinne. Vaihtoehtoisesti mennään myös leikkipuistoon.
Sitten kun rattaita ei olla enää tarvittu (lapsi siis jaksaa kävellä pidempiäkin matkoja), ollaan menty metsään tai kallioille, luontopoluille jne.
hyvin noita paikkoja. Me kyllä esikoisen kanssa mentiin yleensä aamulla asukaspuistoon, lounaalle kotiin ja päikkäreille, ja sitten taas ulos.
Joskus otettiin purkkiruoka lounaaksi mukaan puistoon ja nukutin sitten vaunuihin ja käppäilin vaikka just rannalle tai toiseen puistoon, missä sit leikittiin lisää. Monet harrastivat tätä joka päivä ja siinähän tuli oltua sitten melkein koko päivä ulkona.
Rannalla on mun kokemuksen mukaan kuumempi kuin leikkipuistossa tai ainakin aurinko on siellä yleensä "vaarallisempi".
Mutta ulkoilemme tuossa sisäpihalla. Leikitään hiekkalaatikolla, kiikutaan. Grillin vieressä on tuolit ja penkit ja pöydät. Talvella lasketaan naapuritalon takaa mäkeä "omalle" pihalle. Jos ei omalla pihalla jaksa päivästä toiseen niin kävellään vaikka torille tai viereisen koulun taakse pienelle leikkikentälle. Välillä käydään rannassa kävelyllä, välillä vaunujen kanssa. Pihassa on myös puita joten käpykeitot ja risukakut onnistuu kesällä.
Keksin vain sen oman pihan ja rannan. Tietty joku leikkipuisto, mutta eikö niissä ole paahtavan kuuma...?
Joskus iltaisin lähdetään sitten koko perheellä uimaan meren rantaan, mutta vain uimaan. Me emme ole mitään auringonottajatyyppejä. Lisäksi mua inhottaa se rannalta tuleva hiekan määrä, sitä on joka paikassa.