Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Bongasin tuolta lihapullaketjusta Sikken leipäohjeen:

Vierailija
04.03.2012 |

Onkohan kukaan tehnyt tämän tapaista. Ei tarvitse vaivata, ja taikina säilyy jääkaapissa pari viikkoa. Pitäisikö kokeilla?!?

Namasten sekaleipä



3 kuppia lämmintä vettä

25-30 g tuorehiivaa

1 ½ rkl suolaa



Sekoita yhteen ja lisää jauhot (ei vaivaamista).



½ kuppia ruisjauhoja

½ kuppia täysjyväjauhoja

5 ½ kuppia vehnäjauhoja



Anna nousta 2 h, sitten nappaa jauhoisin käsin ¼ taikinaa ja pyöräytä nopeasti greipin kokoinen pallo. Anna taas nousta 40 minuuttia. Laita loput ¾ taikinaa jääkaappiin, jossa se säilyy kaksi viikkoa ja aina kun haluat leipoa leivän, otat ¼ taikinaa, nostatat 40 minuuttia ja voilà, siinä on leipä paistettavaksesi.



Kun olet valmis laittamaan leivän uuniin, huiskauta päälle jauhoja ja tee sahareunaisella veitsellä pari viiltoa. Pistä uuniin 230 asteeseen noin 35 minuutiksi. Laita uuniin mukaan pieni kuppi kiehuvaa vettä, niin saat leipään rapean kuoren.



Jauhoja voi muunnella maun mukaan, mutta niin kauan kun vehnää on vähintään puolet säilyvät ajat ja lämpötilat samoina.



Aina kun otat taikinan käyttöön, litistele ilmat pois ja anna sitten nousta uudestaan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän neljä