Polttarilasku: 200e
Sain kutsun yläasteaikaisen ystäväni polttareihin. Nyt ei olla kymmeneen vuoteen oltu tekemisissä. Kaasot ovat suunnitelleet ohjelman, johon kuuluu vähän aktiviteettia, mökkeilyä ja hyvää ruokaa. Koska asun hieman kauempana, menee rahaa myös bensaan. Kokonaisuudessaan polttarit tulevat maksamaan minulle 200e.
Olen hoitovapaalla, ja tuo summa on täysin posketon minulle. Joudun siis jättämään polttarit väliin.
Olenko ihan tipahtanut tästä ajasta, vai onko tuo 200 tosiaan ihan normihinta polttareista? Tai sanotaan 150e, koska tuossa on bensat. Onko se muille ihan ok hinta?
Jos itse olisin morsian, en haluaisi kenenkään jäävän pois rahan takia.
Kommentit (29)
iltakin vie tuon summan helposti, ilman toimintaa jne. Mutta enpä sinuna menis muutenkaan, vaikka maksais vaan 20...
Kysyisin tätä ensimmäiseksi kaasoilta. Löytyisikö mökkiä, josta ei tarvitse maksaa vuokraa, mitä ruoka maksaa, onko summassa jotain kivaa morsiammelle?
Minä en lähtisi noin kalliisiin polttareihin ja olen kieltäytynytkin erään läheisen polttareista. Pakko priorisoida.
Kaverille järjestettiin viisi vuotta sitten polttarit ja maksoi 40e per nuppi. Tosin osallistujia oli noin 10. Mutta tuolla rahalla saatiin päivän ruoat, päähieronta ja moottoripyöräajelu morsiammelle, tilavuokra ja osa juomista. Omat matkakulut tuohon tietysti lisäksi.
mun mies oli just polttareissa ja kun kysyttiin budjettia niin sano että 40e pystyy laittamaan..No bestman sanoi että ok ja viime viikolla tuli sähköpostilla viesti että 75e tilille kiitos.
No maksettiinhan se kun ei ihan persaukisia olla, mutta suututti vähän että jos oikeasti olis tiukkaa niin kyllähän se kirpaisis kun budjetti ylittyi melkein puolella..
Mökeilyä, saunaa ja vähän aktiviteettia... kuulostaa kalliille. Vai onko teillä vuokrattu joku kallis loisto mökki?
Jos tuohon hintaan sisältyy jotain kallista harrastusta myös itsellesi, hyvä ravintola illallinen viineineen yms. niin ymmärrän, että se maksaa. Jos ootte jonkun omalla mökillä ja laitatte itse ruokaa, niin mihin tuo summa menee?
Musta 200 euroa on liikaa. Työssäkäyvänäkin harkitsisin tarkkaan, laitanko moisen summan tuohon iltaan. Erityisesti, jos 10 vuoteen ei ole morsiamen kanssa ollut tekemisissä.
Vähän enemmän sais olla talkoohenkeä polttareissa.
On ihan eri asia jos panostaa parhaan ystävänsä polttareihin vaikka kaasona, mutta etäisemmälle kaverille 200e on ehdottomasti liikaa, tai se 150.
Muutama kymppi minusta on kohtuu. Meneehän sulla sit bensakulut ja häihinkin jollain matkustat ja ostat varmaan häälahjan.
Minusta 200e on kallis hinta, mutta valitettavasti se on osalle aivan arkipäivää nykyään, että polttareihin laitetaan poskettomia summia rahaa.
Olen saanut samanlaisia kutsuja joskus, ja aina jättänyt menemättä. En ymmärrä, miksi polttareilla pitäisi kilpailla ja niissä pitäisi olla kaikkea mahdollista, siis kauneudenhoitoa, ruokaa, mökki, joku harrastusjuttu jne. Aivan överiksi menee nykyään.
Jos on kaveriporukka, jossa vuorotellen maksetaan kullekin yhdessä kalliit polttarit, on asia ok, mutta jos mukaan haalitaan "maksajia" kaveriporukan ulkopuolelta, on tilanne outo. Itse en kehtaisia edellyttää, että kaverit maksaisisivat minulle monen tonnin juttuja (tai edes monen satasen).
ajatella, että mitä polttareihin osallistujat siitä saa, vaan sitä, mitä morsian siitä saa. morsiamen kunniaksihan ne bileet järjestetään. musta on outoa ajatella, että mitä mä sijoittamillani rahoilla siitä saan. mulle riittää morsiamen ilo ja riemu.
lienen outo.
tehdään köyhille oma ohjelma ja rikkaille oma.....ei helv. Ei kai kaikilta voi kysyä, että on ko niitä rahoja? Bileet on sellaiset kun on ja jos ei ole varaa mennä niin ei sitten mene.
ajatella, että mitä polttareihin osallistujat siitä saa, vaan sitä, mitä morsian siitä saa. morsiamen kunniaksihan ne bileet järjestetään. musta on outoa ajatella, että mitä mä sijoittamillani rahoilla siitä saan. mulle riittää morsiamen ilo ja riemu.
lienen outo.
vaikkei siitä tarvi maksaa itseään kipeäksi. On tainnut mopo karata kaason käsistä.
eli kahteen kertaan en naimisesta maksa. Todella moni morsian on vihainen, kun joudun kieltäytymään häistään. Mutta jos 3 kaveria menee kesällä naimisiin, kuluu siihen 6 viikonloppua. Kesässä viikonloppuja on vain 12 kpl eli en todellakaan aio niistä puolta viettää jonkun muun juhlia juhlien kahteen kertaan.
viralliset polttarikulurajat. en usko, että joku on niin köyhä, että jättää menemättä. ja jos niin on, niin ei sitten mene.
kun vähennetään minun ruokani ja juomani eli maksan, mutta en mene paikalle. Morsianhan se on pääosassa.
jos ette ole edes olleet tekemisissä 10 vuoteen?
Olen ollut poltareissa joissa meitä oli morsiamen lisäksi kaksi... eli silloin meille tuli noin 100€ kustannuksia kummallekin.
Kesällä olin polttareissa jotka tuli maksmaan noin 50€ jokaiselle, jos ihan sitäkään tietty omat ruuat ravintolassa ja omat juomat siihen päälle.
maksumieheksi? Oletko saanut edes kutsu häihin?
Minusta vaan tuntuu kummalliselta kutsua häihin/polttareihin ihmistä, jonka kanssa ei ole ollut 10 vuoteen tekemisissä.
miksi olet ylipäätään menossa jonkun yläastetuttusi polttareihin. Ettei vaan olis niin, että on haluttu pitää yltiömahtavat häät ja hulppeat polttarit ja kutsuttu sinne kaikki kummit ja kaimat ja entiset luokkakaverit.
Mä jättäisin menemättä vaikka maksais kympin, ellei olisi kyseessä nykyäänkin läheinen ystävä.
Ja jätinkin kerran menemättä polttareihin, kun kaasolla ei ollut mitään käsitystä rahasta...
Ja oikean päätöksen tein - oli loppujen lopuksi olleet vielä todella tylsät kemut, jotka loppui klo 22 illalla.. ;)
että eikös tälläsissä polttareissa, jossa jengiä on paljon, nii voi koota niitä rahoja yhteen ja maksaa se ravintolaillallinen niistä? Eli ei laskuja erikseen vaan yhdessä.
Ja vaikka jälkikäteen selvitellä kenelle rahaa takaisin jne jos se on tosissaan parista eurosta kyse
mä lensin 2000 km/suunta teiniaikaisen ystäväni synttäreille