Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Cybex Pallas-istuimesta. Mahtuuko reilun kokoinen 2,5-vuotias vielä käyttämään palkkia?

Vierailija
27.02.2012 |

Lapsi 92cm ja 16 kg. Harkitsen tuon istuimen ostoa, kun turvaistuimeen ei enää oikein mahdu ja turvavyöistuimeenkin tuntuu hurjalta siirtää kun on vasta 2-vuotias. Istuin kuitenkin näyttää ahtaalta. Kaipaisin kokemuksia käyttäjiltä, minkä kokoinen/ikäinen lapsenne on ollut kun olette ottaneet palkin pois käytöstä. Kannattaako enää maksaa palkkiominaisuudesta vai ostaa suosista turvavyöistuin?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
27.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kiddy guardian pro ja 4 vee, 105 cm ja 16 kg istuu hyvin palkin kanssa. Jos on kovin vanttera lapsi ja paksut ulkovaatteet, niin toki voi olla hankala. Meillä ei kyllä mitään ongelmaa varmaan pariin vuoteen ainakaan.

Vierailija
2/7 |
27.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

(13 kg) ei mahtunut toppavaatteet päällä mukavasti penkkiin, kun kaupassa sovitettiin. Myyjä vakuutti että kyllä mahtuu, mutta kun palkki laitettiin isoimpaan asentoonsa ja silti piti toppavaatteissa hikoilevaa lasta rusentaa penkkiin niin totesi itsekin, ettei ole meidän istuin. Riippuu siis paljon lapsen ruumiinrakenteesta ja vuodenajasta, jolloin palkki on ajankohtainen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi ei ole meillä pullukka, mutta ei mikään ripakinttukaan. 2-vuotiaaksi isokokoinen kuitenkin.



Nythän alkaa kohta toppakausi olla ohitse, että sen puolesta ehkä istuin voisi sopiakin ainakin jonkin aikaa.



Onkohan tuo Kiddy isompi kuin Cybex? Kiddyä ei vissiin ole saatavana isofix-istuimena?

Vierailija
4/7 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisää kokemuksia vielä kaipailen

Vierailija
5/7 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

...metrin mittainen ja n. 18kg 2,5-vuotias ja hyvin tuo on istuimeensa mahtunut. 'vauvapienennin' vaan pyllyn alta pois, niin tulee lisää tilaa. eikä tuo ainakaan valita oloaan, hyvin siellä palkin takana on. :) ja jätkällä on tuo massa lähinnä mahassa, eli juurikin siinä, mihin palkki tulee. ei ongelmaa. :) voin suositella kyllä k.o. penkkiä ihan varauksetta, meillä tosin fixillisenä versiona.

Vierailija
6/7 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

painoinen lapsi joka istuu toppavaatteissaan Pallaksessa. Olisi saanut rusentaa ihan reilusti, ellen olisi painanut niitä palkin nappeja ja se olisi avatunut ihan uloimpaan asentoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

toppavaatteissa tekee tiukkaa, en tiedä kiinnitetänkö oikein, mutta mitenkään paikalleen se palkki ei loksahda, vaan jää siihen eteen irtaimenaan.



toinen juttu on se, että meidän autossa turvavyössä ei riitä pituutta niin, että laittaisi molemmat palkin alta, vaan turvavyön alaosa joudutaan laittamaan jalkojen alta. Ja tästä seuraa, että poika saa joskus kiemurreltua itsensä palkin alta pois.



Eli varmasti oikein käytettynä turvallinen istuin, mutta meille ei oikein toimiva. Lapsi kyllä siinä viihtyy paremmin kuin selkämenosuuntaan olevissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kahdeksan