Rokotusohjelmasta poikkeaminen - vinkkejä kaivataan
Kaipaisin vinkkejä niiltä, jotka ovat päättäneet poiketa jotenkin virallisesta rokotusohjelmasta. Oletteko jättäneet joitain rokotuksia väliin? Siirtäneet rokotusten aloitusaikaa?
Ja onko joku onnistunut pk-seudulla esim yksityisen lääkäriaseman kautta saamaan lapselleen rokotuksia yksittäisinä, ei yhdistelmärokotuksina? Olen miettinyt, että haluan ottaa esim. jäykkäkouristusrokotuksen, mutta rokotusohjelmassa sen kylkiäisenä tulee monta muutakin rokotusta.
Kommentit (29)
olen neuvolassa puhunut erillisistä rokotteista mutta ei kukaan ole maininnutkaan että saisi heiltä vaikka olen kyllä kertonut että olen valmis niistä maksamaan eivätkä muutenkaan suhtaudu mitenkään nihkeästi viivästettyyn rokotusohjelmaan tai erillisiin rokotuksiin
olen neuvolassa puhunut erillisistä rokotteista mutta ei kukaan ole maininnutkaan että saisi heiltä vaikka olen kyllä kertonut että olen valmis niistä maksamaan eivätkä muutenkaan suhtaudu mitenkään nihkeästi viivästettyyn rokotusohjelmaan tai erillisiin rokotuksiin
Neuvolassa otin puheeksi, että haluan erilliset rokotteet ja terkka ohjasi lastenlääkärille. Tämä sitten kirjoitti reseptit, joilla mä kävin ostamassa rokotteet. Silloin oli se MPR kohu, eikä oltu ainoita vaatijoita. Voihan se olla sen jälkeen, etteivät tee myönnytyksiä tai sitten meillä sattui olemaan pirun hyvät neuvolat.
jos rokotteita on saatavilla erikseen, niin eihän mikään laki niitä kiellä ostamasta kunhan saa reseptin.
Onko tuossa summassa enää iso kustannus jos käy pyytämässä yksityiseltä ellei neuvolalääkäri kirjota?
Mä oon rokotuttanut lapseni just niinkun mä haluun enkä sen mukaan mikä on yleinen käytäntö. Onneksi sentään tässä maassa on piirun verran jotain mitä saa ite määrätä.
Meidän nuorin lapsi on saanut vaan puolet normi rokotuksista mutta sen sijaan on otattanut sille hepatiitti rokotukset.
kertoa mistä lääkärikeskuskesta / keneltä lääkäriltä olette saaneet ohjeita ja neuvoja yksittäisistä rokotteista?
Kun tuntuu että nuo yksittäiset rokotteet alkavat olla aika vähissä...
Ja näille kaikkitietäville kauhistelijoille tiedoksi, että en kaipaa yhdenkään joukon mukana menevän laumasielun kommentteja enää. On niin kornia kun aina riittää niitä jotka saarnaavat rokotusohjelman olevan tutkittu ja varmasti turvallinen... Just joo, aivan kuin tubi-rokote ja sikapiikkikin olivat. Kannattaa opetella ajattelemaan itsekin.
Lapsi on nyt 6 kk, yhtään rokotetta ei ole vielä otettu ja nyt pohdin mitä rokotteita otetaan ja millä aikataululla. Eli ihan konkreettisia vinkkejä ja kokemuksia kaipaan, en ohjeita tyyliin olen tehnyt juuri kuten itse haluan...
Helsingin Pikkujätissä toimii yksityinen lastenneuvola ja siellä terveydenhoitaja Laura Merivirta. Hän osaa kyllä neuvoa noiden rokotteiden ja oman rokotusohjelman kanssa. Saa ottaa ne rokotteet mitkä haluaa eikä tuputa mitään ylimääräistä, vaan kunnioittaa vanhempien näkemystä. Ihana terveydenhoitaja!
haluamillesi rokotteille ja laitatat ne lapsellesi neuvolassa.Näin se käy. Vanha afrikkalainen sananlasku, joka pätee valitettavsti edelleen menee näin : "Kun tuhkarokko saapuu taloosi, laske silloin lapsesi"
Yksi suurimmista lasten kuolemaan johtaneista taudeista edelleen kehitysmaissa, jälkitaudit ovat hankalia myös länsimaissa.
Rokotevastaiset hihhulit on oikeasti tyhmiä. Kuvittelevat itsestään ja tietämyksistään todella liikoja. Rokotusohjelman rokotteet on kaikki tarkkaan tutkittuja ja turvalliseksi todettuja. Ja rokotusohjelmassa ne on lasten turvallisuuden vuoksi, ja tietty muidenkin. Vajakit jotka vähät välittävät todellisuudesta voisivat painua helvettiin.
Ne on rokoteohjelmassa siksi, että rokotevalmistajat on hyvin saaneet tuotteensa markkinoitua! Kumma muuten että eri maissa on erilaisia rokotteita ja erilaisia ohjelmia, mikäköhän on se paras ja tutkituin?
Ja yhdistelmärokotteet ovat käytössä myös säästösyistä, ei siksi, että ne olisivat se turvallisin tapa antaa rokotteita. Ei tule niin monta piikkiä annettavaksi ja lapsen rokotereaktiot eivät aiheuta niin pajon poissaoloja vanhemmille. Tietäisit itsekin jos viitsisit vähän asiaan perehtyä
Lapset jotka nyt 2-ja 4-luokalla saaneet rokotuksia näin:
Ns kolmoisrokotteet pikkuvauvaiässä soluttomina, siis elohopeavapaina, omakustanteisesti.
Mpr saivat juuri ennen pk-iän aloitusta eli 5v ja liki 4v i´issä, mielestäni 1½v on liian pieni ja immuunijärjestelmä liian kehittymätön sille satsille.
Vesirokkorokotteet saivat myös kun pk alkoi.
Hepatiittirokotuksen vahvistus haettiin juuri toissapäivänä koko perheelle, ekat otettiin 1v sitten.
Syy: saa matkustella hieman turvallisemmin mielin ja suoja on nykytiedon valossa väh.25v, ellei jopa koko eliniän.
-7-
Anteeksi huutonauru, mutta "kaikki tarkkaan tutkittuja" ? Oikeasti? Suomessahan niitä juuri tutkitaan, eli myyntiluvattomia rokotteita on jo rokotusohjelmassa, vaikkei ole vielä tuloksiakaan olemassa! Sen voi kukin itse tarkistaa katsomalla Euroopan lääkelaitoksen sivuilta tai paikallisen laitoksen tiedotteista.
Rokotevastaiset hihhulit on oikeasti tyhmiä. Kuvittelevat itsestään ja tietämyksistään todella liikoja. Rokotusohjelman rokotteet on kaikki tarkkaan tutkittuja ja turvalliseksi todettuja. Ja rokotusohjelmassa ne on lasten turvallisuuden vuoksi, ja tietty muidenkin. Vajakit jotka vähät välittävät todellisuudesta voisivat painua helvettiin.
3kk iässä sen ekan 5rokotteen lapsi täyttää nyt 4v ja ajateltiin jatkaa rokotusohjelmaa juuri tuon jäykkäkouristuksen takia nyt rokotteessa on 4tautia.
Ei olla vielä varmaksi päätetty mutta en jaksaisi kesällä huolehtia joka naarmusta, että tuleeko jäykkäkouruistus vai ei.
nyt en uskaltaisi luopua. Se kun ei ole tauti, mikä poistuu, kun tarpeeksi moni ottaa rokotteen.
pitänyt lastaan rokottamatta jäykkäkouristukseen, joka on aivan kauhea tauti ja jossa kuolleisuus on kymmenen prosentin luokkaa. Kun katsoo ympärilleen ja toteaa miten hirveää tuhoa jäykkäkouristurokotus aiheuttaa - NOT!!!!
muiden terveyden kanssa?
Millä helvetin perusteilla kuvittelette tietävänne paremmin, miten ja milloin mitkäkin rokotukset kannattaa ottaa?
Foliohatutkin todistettiin jo huuhaaksi.
tyttöäni, nyt 10kk vanha. Kaikki rokotukset nyt saanut, mitä tähän mennessä yleisessä ohjelmassa on, paitsi rota skipattiin. Mutta nyt kun tulee 1v. ja pitäisi antaa 3 piikkiä kerralla niin taas yksi jätetään myöhemmäksi. Terkka kyllä sanoi, mitkä 2 kannattaa silloin 1v. antaa ja käytän sitten kuukauden päästä vielä sillä yhdellä piikillä.
En ole siis törmännyt ainakaan siihen ongelmaan, etteikö rokotuksia olisi voitu antaa hieman toisenlaisella aikataululla, näin Helsingissä.
Miksi pelleillette lasten ja meidän muiden terveyden kanssa?
Millä helvetin perusteilla kuvittelette tietävänne paremmin, miten ja milloin mitkäkin rokotukset kannattaa ottaa?
Foliohatutkin todistettiin jo huuhaaksi.
Tarveharkintaa, ystäväiseni, tarveharkintaa. Hyvin olen itsekin selviytynyt jo lähes 40v ikään vaikken ole saanut edes tuhkarokkorokotetta, enkä ole sitä myöskään sairastanut. Asumme Helsingissä ja liikumme päivittäin ihmisten joukossa.
Kerrotko, oi suuressa viisaudessasi, miten perheemme vaarantaa sinun ja lastesi terveyden? Meidänhän pitäisi olla enemmän huolissamme sinun lapsistasi, josko vaikka heille on annettu särkylääkettä rokotteen jälkeen ja vastustuskyvyn sijasta virus onkin mutatoitunut ja odottaa ulospääsyä lapsesi kehossa kuin Alien-leffan loinen?
Sen lisäksi kun tarpeeksi moni alkaa pelleillä rokotusten kanssa, ns. laumaimmuniteetti heikkenee.
Mä olen 47, ja olen aikoinani sairastanut kaikki lastentaudit, koska silloin niitä vastaan ei rokotettu ja ne tosiaan levisivät vapaasti.
Suomessa on ihan turha elvistellä sillä, että ei ole rokotettu ja silti on terve. Menkää rokottamattomien lastenne kanssa vaikka Venäjälle niin koette todellisen riskin.
Todella tieteellisiä ovat noi sun perusteesi: että rokotusreaktioon annettu särkylääke mutatoi virusta, joka voi sitten milloin vain puhjeta ja sairastuttaa muita. Lähde kiitos. Ja jotain muuta kuin Rokotusinfon lähde.
Kerrotko, oi suuressa viisaudessasi, miten perheemme vaarantaa sinun ja lastesi terveyden? Meidänhän pitäisi olla enemmän huolissamme sinun lapsistasi, josko vaikka heille on annettu särkylääkettä rokotteen jälkeen ja vastustuskyvyn sijasta virus onkin mutatoitunut ja odottaa ulospääsyä lapsesi kehossa kuin Alien-leffan loinen?
Myöskään kausi-influenssa rokotuksia ei olla otettu. Vanhemmatkin lapset ovat pärjänneet hyvin ilman pneumokokko- ja rotarokotetta.
toki itse kustannettiin rokotteet. Yhteensä sen sata euroa. - Uudessa rokotusohjelmassa on paljon megaliemiä, joten eipä kateeksi käy.