mitä vihreää lautaselle?
Nyt kun kasvikset esim kotimainen kurkku todella kallista, ei meidän budjetilla niitä jokapäiväiseski osteta. Pyrin kuitenkin että joka ruolla myös kasviksia mutta ainako pakastimesta. Halvat vinkit kehiin.
Kommentit (2)
Meillä popsitaan porkkanaa, lanttua ja keitettyä punajuurta. Ja sit mä olen ostanut kirsikkatomatteja, vaikka ulkolaisia ovatkin. Lapset kun tykkäävät niin paljon tomaatista. Ja salaattiahan sekä kiinankaalia saa suomalaista, eikä ole niin hirmuhinnoissa. Ja sit paprika on niin kevyt, että se ei tule läheskään niin kalliiksi kertaostolla kuin tomaatti tai kurkku. Tosi ärsyttävää muuten, kun mainostetaan " puolikiloa päivässä kotimaisia kasviksia" -> ja sit ne kasvikset maksaa mannaa! Kuinka hitossa on varaa ostaa niin suuria määriä neljänkin ihmisen talouteen?!?
Porkkana ei ole vihreä mutta kasvis kylläkin. Edullinen kilohinta ja maistuu joko palasina tai raasteena. Raasteen joukkoon jos lisää esim. ananasta, niin entistä mehukkaampaa ja maistuvampaa.