Voiko lääkäri asialle mitään jos en ole työkykyinen, mutta lopetan eläkkeellä olon ja menen töihin?
Ilmaiseksi työntekijäksi, en ole työsuhteessa, mutta saan korotetun päivärahan ja 180€ verotonta kulukorvausta.
Voiko psykiatri jotenkin estää sen?
Kommentit (14)
Enkä tee eläkkeellä töitä, koska se pienentää asumistukea.
Hoito siis tehonnut ja olet parantunut. :)
Onnittelut työkykyisyyden palautumisesta. Töihin vaan ja uusia elämänkokemuksia kartuttamaan.
vointini menisi työnteon takia mahdollisimman huonoksi ja toipuminen katkeaisi.
Niin ei jää epäselväksi olenko eläkkeen tarpeessa vaiko en.
teen kuukauden 8-16 päivää, mutta se onkin mun tarkoitukseni, huonontaa vointini niin ettei eläkkeen tarpeellisuutta kyseenalaisteta.
koska olet ollut töissä ja siihen tullaan vetoamaan pitkään.
ja jos pystyisi tuon 500 ekee ylimääräistä tienaamaan, niin kuinka kauan sitä saisi tienata, ennen kuin eläke lähtee lepäämään?
nukkumaan kun en jaksa osallistua mihinkään toimintoihin joihin mut pakotetaan.
Ja kai työkokeiluissakin voi päikkärit jossain pukuhuoneessa nukkua.
Soitin että meen nyt töihin, sanoi että jaa. Ainoa on se, että työnantaja on vastuussa jos jotain sattuu ja tietää että oot sairaslomalla töissä. Ite en edes kertonu saikustani, en olis saanu töitä jos olisin kertonu.
Kuntoutustuella saa tienata kuukaudessa reilu 600 euroa ilman että tukea tarvitsee lopettaa. Ei nyt oikein selvinnyt, mikä on ongelmasi, kun uskoit, että psykiatri ei tykkää, että menet töihin ja toisaalta uskoit, että jos et mene, lopettaa tukesi. En minä ainakaan psykiatriltani kysynyt mitään, kun lopetin tuen ja menin töihin. Taidat joku provoilija olla noin muutenkin, no vastasin silti.
pääsen siihen kuntoon et eläkepäätös on läpihuutojuttu. Teen vaikka töitä jos työnteon avulla saan nuppini riittävän sekaisin.
ei kyl tunnu siltä, mut kai se kuuluu asiaan.
nukkumaan kun en jaksa osallistua mihinkään toimintoihin joihin mut pakotetaan.
Ja kai työkokeiluissakin voi päikkärit jossain pukuhuoneessa nukkua.
mutta päiväsairaalan kulmahuoneessa on mukava sohva ja huovat..
Ja mikä ettei siinä ruokailutilassakin voi koisia. Oli kiva torstain yhteiskahveilla, kun joku tyyppi veteli kovaäänisesti hirsiä ja piereskeli siinä sohvalla.. Kukaan ei raaskinut herättää :D
jos vaikka sattuu olemaan sohvat varattuina. Ja mähän en mihinkään yhteiskahveille osallistu, oon erakkoluonne. Käyn hakee kahvit ja pullan ja juon sumpit käytävällä.
Ällöttävää pakkososiaalisuutta.
meinaatko mennä päiväkotiin töihin vai kouluun tällä kertaa?