Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko imetyksesi onnistuntu sinulla, jolla on kystinen mastopatia?

Vierailija
06.02.2012 |

Minulla oli rinnat imetyksen seurauksena niin kipeät, että jouduin lopettamaan imetyksen.Rinnat olivat koko ajan kipeät, söin mahani rikki särkylääkkeitä. En pystynyt kesän + 30 asteen helteissäkään menemään edes postilaatikolla käymään villaan vuorautuneena ilman, että rinnat kipeytyivät älyttömästi. Imetin viisi viikkoa. Jälkeenpäin minulla todettiiin kystinen mastopatia. Pohdiskelin itsekseni, olisiko se ollut syy imetysajan rintojen kivuliaisuuteen - imetys oli ainut asia, joka kipua hetkeksi helpotti.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kyllä lukenut, että mastopaattiset rinnat kipuilevat joillakin kk-kiertoonkin liittyen. Itse asiassa nyt kun muistelen, niin mastopatiasta puhuttiin minulle jo n. 20-vuotiaana gynekologilla,silloin ei kuitenkaan puhuttu kystista ja noin 2 v synnytyksen jälkeen ultrassa rinnat olivat täynnä suurempia ja pienempiä kystia. Rinnat on kyllö muuten riippuvaista sorttia, vaikkakin "täyteläiset". =)

Vierailija
2/2 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon imettänyt reilun vuoden ja imetän yhä muutaman kerran päivässä. Enää ei ole rinnat arat ja kipeät niin kuin ennen aina ja muhkuratkin tuntuu sulaneen! Onko tämä mahdollista??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla