Mulla taitaa sitten olla jokin sairaus :( Laihdun jatkuvasti.
Ajattelin, että 50 kilosta 45:een laihtuminen oli epämääräisten syömistapojeni syytä. Olen 157 cm pitkä, joten en nyt ihan kuolemankielissä, mutta silti... Olen muuten ihan hyvävointinen! Mutta sitten päätin ottaa kahden viikon spurtin ruokailun kanssa. Eli lämmintä ruokaa joka päivä, enkä ole säästellyt makeissakaan. Olen tarkasti syönyt aamupalan ja iltapalankin. Päätin olla punnitsematta itseäni tuohon kahteen viikkoon. No tänä aamuna sitten uskaltauduin ja paino oli vielä pudonnut puoli kiloa. Ilmeisesti on aika mennä lääkäriin? Vai yritänkö vielä pari viikkoa lisää kunnon ruokailuilla?
Kommentit (8)
jos esim. on kilpirauhasen liikatoiminta, niin koko elimistö menee ylikierroksilla: pulssi korkea, vatsa löysä ja nopea, yliaktiivinen olo.
Minäkään en liho millään. 175 cm/54 kg.
Minäkään en liho millään. 175 cm/54 kg.
Kyllä sitä lihoaa, jos syö oikeasti enemmän kuin kuluttaa.
Sitä en ole ikinä ymmärtänyt, miksi tuo on kaikille ihan käypä selitys, että "en liho vaikka syön mitä", mutta auta armiasta sitä raukkaa, joka erehtyy sanomaan, että lihoaa, vaikkei edes syö paljoa, heti saa täyslaidallisen paskamyrskyä niskaansa.
pelkäsi parka jo vaikka mitä tautia...Syy oli kuitenki lapamato jonka oli saanut koiraltaan.Hoitui nopeasti lääkkeillä.
voin normaaliaterioiden lisäksi syödä vaikka suklaakonvehtirasian päivittäin eikä lisäkiloja tule :)
Minäkään en liho millään. 175 cm/54 kg.
Kyllä sitä lihoaa, jos syö oikeasti enemmän kuin kuluttaa.
Sitä en ole ikinä ymmärtänyt, miksi tuo on kaikille ihan käypä selitys, että "en liho vaikka syön mitä", mutta auta armiasta sitä raukkaa, joka erehtyy sanomaan, että lihoaa, vaikkei edes syö paljoa, heti saa täyslaidallisen paskamyrskyä niskaansa.
parikymppisenä, eikä kiloja tullut. Vedin suklaalevyn päivässä.
Sitten 20-30 - vuotiaana pystyin syömään suklaalevyn viikossa, ennenkuin se alkoi pitkällä aikavälilä kertymään vyötärölle.
35-v jälkeen aineenvaihdunta muuttui.
Minulla on tuttu, joka on 180 cm pitkä ja 45 v, tosi hoikka. ja joka syö enemmän kuin hänen 195 cm pitkä miehensä. Hänen vuokseen perhe käy aina seisovissa pöydissä, jotta äiti saa syödäkseen :-)
että nyt kun syöt kunnolla aineenvaihduntakin on lähtenyt paremmin käyntiin ja laihdut vielä. aiemmin olet syönyt huonosti ja elimistö jarrutellut pitkään säästöliekillä yrittäen ylläpitää normipainoa, mutta sitten lähtenyt laskemaan kun ei ole enää mistä ottaa. onko elämässäsi muutoin tapahtunut jotain muutoksia, stressi tai muuta? liikutko miten paljon, pitäisikö sinun alkaa tehdä lihaskuntotreenejä, liikkua lisää jotta ruokahalu kasvaa kunnolla ja syödä sen mukaisesti.
sinuna kyllä kävisin myös lääkärillä jos paino vain jatkaa runsaasta syömisestä huolimatta laskuaan