Apua, tuhosin ihoni!
Sain muutama viikko sitten vihdoinkin kasvojeni taliongelman kuriin, kun löysin apteekista kuivattavan voiteen. Iho tuntui hyvältä noin viikon, mutta alkoi sitten kuivua liikaa, joten lopetin voiteen käytön ja aloin rasvaamaan ihoani ahkerammin. Ihon pinta jäi kuitenkin ylikuivaksi ja kireäksi ja alkoi hilseillä - päätin tehdä sokerikuorinnan, kuten aina ennenkin.
Iho tuntui mahtavalta kuorinnan jälkeen, pehmeältä ja samettiselta. Pesin öljyn pois ennen käyttämälläni ihonpesuaineella ja rasvasin sen sen jälkeen perusvoiteella. Muutama päivä tästä ihon pinta nousi pienille näppylöille, joita on nyt kaikkialla kasvoissani! Ihon pinta tuntuu aivan, hyi olkoon, kukkakaalilta! Miten noista pääsee eroon? En kehtaa mennä edes lähikauppaan ihmisten ajoissa punaisine, läikikkäine kasvoineni!
A-pu-a.
Kommentit (10)
Kunhan ihosi tuosta paranee, kokeilepa olla kokonaan ilman voiteita. Vie jonkin aikaa että iho tottuu, mutta sitten onkin helppoa. Itse pesen kasvot aamuisin pelkällä haalealla vedellä ja taputtelen kuivaksi pehmeällä pyyhkeellä. Iltaisin laitan pikkuisen itsetekemääni kookossaippuaa veteen ja pesen sillä. Näin talvella iho voi joskus tuntua hieman kuivalta, silloin laitan pari tippaa kylmäpuristettua jojoba-öljyä. Ja ihoni on aivan loistavassa kunnossa, ei kuivuutta, ei ryppyjä (oon yli 40 v), ei rasvaisuutta, ei näppyjä. Ja ennen kuin aloitin tämmöisen ihonhoidon omistin todella ongelmallisen ihon; epäpuhdas, pintakuiva, toisaalta älyttömän rasvainen, isot ihohuokoset...
Halpaa, helppoa ja tehokasta. Ja kaunis ja terve iho :)
Voisit kyllä käydä ihotautilääkärillä. Tai käytä kortisonia. Minulla on paha atopia, ja minulla on kaksi kertaa ollut paha ihottuma kasvoissa. Kerran niin, että visva vuoti. Sen jälkeen iho oli niin ohut, että nauraessa posket halkeili ja tihkui verta. Mutta ihan hyvä siitä tuli, vaikka kamalaa se oli aikansa.
Voisit kyllä käydä ihotautilääkärillä. Tai käytä kortisonia. Minulla on paha atopia, ja minulla on kaksi kertaa ollut paha ihottuma kasvoissa. Kerran niin, että visva vuoti. Sen jälkeen iho oli niin ohut, että nauraessa posket halkeili ja tihkui verta. Mutta ihan hyvä siitä tuli, vaikka kamalaa se oli aikansa.
Joo no kyllä tuo ilman ihotautilääkäriäkin ohi menee. Tuo on allerginen reaktio jollekin liian monelle liian rasittavalle liian tiheästi käyttäneellesi tökötille. Itse saan tuollaisen reaktion Essex plus -perusvoiteesta, jolle keskimäärin KUKAAN muu ei ole allerginen. Menee ohi muutamassa päivässä. Hydrokortisonivoide (1%) nopeuttaa paranemista hiukan. Ja kun apteekintäti sanoo ettei sitä saa käyttää kasvoille, se ei sitten pidä paikkaansa.
T. lääkäri
varmaan käsitellyt naamaasi liikaa, älä tee sille mitään muutaamaan päivään niin varmaan rauhoittuu, ainakin mulla on niin.
, eräitäkin perusvoiteita määrätty, ja niistä ne keramidia sisältävät tekevät minusta raivopään punaisen kalkkunan, joka tuntee olevansa vankina omassa ihossaan. Ihon ollessa ärtyneenä tekee välillä mieli suihkuttaa sitä mahdollisimman kuumalla vedellä, mikä tietenkin pahentaa tilannetta. Yritän tyytyä siihen, että pesen ihottumaiset kasvoni ja muun kehon kylmällä vedellä, ja en kuivaa jotta en hankaa. Ja yritän unohtaa ihon ajattelemisen. Se auttaa toisinaan ajan kanssa, joten jos iho tuntuu rauhoittuneen, niin rasvaan sitten.
Yritä sinäkin, AP, pitää kädet irti kasvoistasi, vaikka se vaikeaa onkin. Älä laita sinne hetkeen mitään, jospa se siitä rauhoittuisi. Tsemppiä ;)
Joo no kyllä tuo ilman ihotautilääkäriäkin ohi menee. Tuo on allerginen reaktio jollekin liian monelle liian rasittavalle liian tiheästi käyttäneellesi tökötille. Itse saan tuollaisen reaktion Essex plus -perusvoiteesta, jolle keskimäärin KUKAAN muu ei ole allerginen. Menee ohi muutamassa päivässä. Hydrokortisonivoide (1%) nopeuttaa paranemista hiukan. Ja kun apteekintäti sanoo ettei sitä saa käyttää kasvoille, se ei sitten pidä paikkaansa.
T. lääkäri
Toivottavasti meneekin ohi, näytän vulkaaniselta esiintymältä! Kiitos neuvoista!
, olen siis nro 6. Eli itse tekisin niin, että huuhtelee hellästi kasvot välillä viileällä tai kylmällä vedellä. Itse en kuivaa, koska hankaus ärsyttää todella. Ja muotoilin viestissäni sanani väärin, älä "rasvaa" kasvojasi, vaan silloin kun sinne voi jotain kevyttä voidetta laittaa, niin se kannattaa hellästi taputella sormenpäillä, ei hangata ;)
Epäilen lääkärin tavoin allergista reaktiota jollekin käyttämällesi aineelle. Minäkin olisin ehdottanut miedointa hydrokortisonia.
Mulla itselläni on rasvainen, mutta samalla pintakuiva iho. Ihoni oli todellinen ongelma ennen kuin opin hoitamaan sitä oikein.
Kasvojen kuin myös muun kropan pesuun käytän vain ja ainoastaan Lactolinea. Ennen apteekeista sai samanlaista ainetta nimellä Lactacyd, mutta sen koostumus muutettiin joku vuosi sitten ja siirryin pelkästään tuohon ainakin S-ryhmän kaupoista saatavaan Lactolineen.
Kuorin kasvot vain kun iho hilseilee - muutoin se rasittaa liikaa ihoani. Sen sijaan kuivaan kasvot suihkun jälkeen hiukan karheaan pyyhkeeseen - se ajaa saman asian kevyemmin. Kun sitten kuorin ihoni, käytän siihen ihan tavallista sokeria. Otan sokeria käteen n ruokalusikallisen verran ja hieron sokeria kasvoihin, kaulalle ja rintakehälle. Lopuksi huuhdon sokerin pois. Tämä muuten toimii!!
Kuorinnan jälkeen iholle ei saa laittaa liikaa kemikaaleja, muutoin käy kuten sinulla nyt. Käytän yötä vasten vain kookosöljyä, muutoin laitan AloeVeraa sisältävää rasvaa.
Tuota AloeVera rasvaa käytän myös meikin alla. Meikit pesen pois Lactolinella.
Siinäpä ne hoitoaineet sitten onkin. En käytä enää lainkaan kasvovettä. En löytänyt kasvovettä joka todella olisi sopinut ihotyypilleni. Kokeilin kaikki apteekin kasvovedetkin läpi. Finnivoiteet taas kuivatti ensin näpyt pois, sitten kohta niitä pukkasi kaksin verroin tilalle ja iho hilseili, punoitti, huusi rasvaa ja samalla myös työnsi rasvaa pintaan ja sai minut työntämään entistä enemmän kuivattavia aineita kasvoille.
Olen kantapään kautta oppinut, että vaikka iho olisi finninen ja tuntuisi rasvaiselta, niin samaan aikaan iho voi olla hyvinkin kuiva ja rasvaisuus on vain sitä että iho yrittää itse kosteuttaa itseään.
Saunan jälkeen en muuten laita laisinkaan rasvaa iholle, koska sauna saa ihoni luontaiset rasvat nousemaan pintaan rasvasin tai en ja se näyttäisi riittävän. Seuraavana päivänä sitten pesen lactolinella ja laitan AloeVera rasvaa. Muutoin en aamuisin kasvoja yleensä edes pese. Joskus tosin kookosöljy on jättänyt ihon öljyisen tuntuiseksi, silloin pyyhin liiat öljyt wc-paperilla pois ja laitan AloeVeraa.
Näin olen toiminut jo parin-kolmen vuoden ajan ja ihoni on tätä nykyä oikein hyvinvoiva. Ei täysin sileä, mutta lähes.
Ihan hyviä vinkkejä rasvaiselle iholle