Siis MITÄ Hämeenlinnan kouluissa on meneillään?
http://yle.fi/alueet/hame/2012/01/asbesti_saikaytti_-_hatakoulun_paikka…
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/asbestiloyto-koulu-heti-kiinni---oppi…
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012012515125664_uu.shtml
400 oppilaan alakoulu kiinni asbestilöydöksen takia, uudet tilat kuumeisessa etsinnässä.
Samassa kaupungissa puuhataan myös 700-900 (!) oppilaan suurkoulua yhdistämällä kolme täysin toimivaa, pienempää alakoulua :/
No, emmepä taida muuttaa ainakaan tuonne.
Lasten terveydellä ja hyvinvoinnilla ei pitäisi ikinä leikkiä!
Kommentit (3)
asbestia on käytännössä kaikissa ennen vuotta 1987 rakennettuja taloja.
Noi yhdistettävät pikkukoulut ei ole "täysin toimivia" vaan yhdestä niistä lähtee puolet henkilökuntaa okl:n mukana Tampereelle, toisessa on pahoja sisäilmaongelmia ja syksi ei muuten vain meinaa mahtua tiloihinsa.
ja olleet sopivan kokoisia. kaupungin koulujen kokonaistilanne alkaa vaikuttaa yhä kaoottisemmalta. mikä lienee tilanne päiväkodeissa. sisäilmaongelmia niin herkälti siellä täällä, toiv. ei niissäkin.
ja normaalikoulu siirtyy Yliopistolta kaupungin vastuulle. Ojoinen ja nykyinen normaalikoulu yhdistyvät Seminaarin kouluksi ensi syksystä alkaen. Mukaan tulossa vielä Myllymäenkin alakoulu, vaikkakin vasta myöhemmin :( :( :(