Mauton ajaus että maata edustava pressapari olisi yo ja kampaaja.
Tuollainen vappupariko edustaisi Suomea maailmalla? Rattijuoppo ja sen kaveri.
Kommentit (7)
Arvosta Pekkaa paljon ja äänestän häntä ehdottomasti.
Pekka Haaviston on hankkinut vankan työkokemuksen maailman kriisialueilla. Tämä kokemus kertoo myös pelottomuudesta, rohkeudesta ja kyvystä tarttua toimeen, kun on tarve – kaikki ominaisuuksia joita toivon presidentillä olevan.
— Sofi Oksanen
Täältä lisää pätevyydestä ja facebookista myös löytää paljon tietoa Pekasta. Ja jos ei heti löydä kannattaa kysyä.
http://kaikki-elamasta.blogspot.com/2012/01/haaviston-patevyys-on-fakta…
https://www.facebook.com/haavisto2012
Siksi pesen käteni koko kakkoskierroksesta. En halua äänestää kumpaakaan.
silti minuakin vaivaa tuo koulutuksen puute. Ei sillä niin väliä ole monessakaan hommassa koska asioita voi oppia muutenkin mutta hei... presidentti?
Julkisen sektorin viranhaltijoilta edellytetään muodollisia pätevyyksiä sopivuuden lisäksi, se ei kuitenkaan koske päätöksiä tekevää tahoa kuten ministerit (Guzenina peruskoulupohjalta) ja presidenttiehdokas Haavisto. Muuten symppis kaveri.
Hän on mukava ja fiksu, mutta se ei riitä.
Ajatelkaapa ylipäätään kelpoisuutta erilaisiin julkisiin virkoihin, ei niihin millään pullonpalatus kuitilla päästä.
Haavisto oli yli kymmenen vuotta pois eduskunnasta. OLisi opiskellut siinä välissä.
lisää romanian kerjäläisiä tänne maleksimaan. Enkä halua hassua poikaparia suomea edustamaan maailmalla. Niin se vain on.
Tuskinpa tulee tapahtumaan onneksi.