Me ja "maailman ihmiset". VL-retoriikka on kuin kaikissa muissakin sairaissa uskonlahkoissa.
"Meillä on ainoa totuus. Me olemme valittuja. Muuta oikeaa tietä ei ole kuin meidän."
Voiko olla omahyväisempää muiden alentamista ja itsensä ylentämistä?
Tyypillinen esimerkki sairaan lahkon aivopesusta.
Kommentit (17)
Useimmat porukat julistaa olevansa niitä "ainoita oikeita"....
loogista, että näin ajatellaan. Kun kerran on olemassa erilaisia uskontoja, jotka poikkeavat toisistaan.
Raamatussa mainittu kristityn piirre ja uskon hedelmä...
omahyväisyys.
He opettavat, että vain heidän joukossaan pelastuu. Kaikki eri tavalla uskovat ihmiset, kristitytkin, joutuvat "tuliseen järveen" kuolemansa jälkeen.
erilaisten uskontojen, myös lestadiolaisuuden, suhteen? Suomessa on uskonnon vapaus ja se on lailla suojattu.
erilaisten uskontojen, myös lestadiolaisuuden, suhteen? Suomessa on uskonnon vapaus ja se on lailla suojattu.
ja lestadiolaisten pitäisi olla toisten suhteen.
erilaisten uskontojen, myös lestadiolaisuuden, suhteen? Suomessa on uskonnon vapaus ja se on lailla suojattu.
ainakaan yhtä jyrkästi. Esim. Vantaan rauhanyhdistyksen puheenjohtajan haastattelu:
http://freepathways.wordpress.com/2011/09/25/jorma-hentila/
Eiköhän sielläkin ole aika selkeä asetelma "me ja muut" aikana, jolloin juutalaisuus oli valtauskonto.
Kaikkien uskontojen ja lahkojen opetuksia ja käytäntöjä on lupa arvioida ja kyseenalaistaa. Sananvapauslaki on avoimen julkisen keskustelun lähtökohta.
Uskonnot ovat aina yrittäneet päästä asemaan jossa niiden arvostelu olisi lainvastaista ja siitä voisi joutua oikeuteen. Sivistysmaissa tämä on yleensä torjuttu ja sallitaan julkinen kritiikki.
Toista on uskonnollisissa valtioissa kuten islamin maissa.
joka rajasi ulkopuoliset "saastaisiksi" luokiteltuna itsensä ulkopuolelle. Muiden kansojen edustajat olivat vähäarvoisempia, olipa heidän uskontonsa mikä hyvänsä. Juutalaisuuteen ei voinut silloin kääntyä (eikä se ole kovin tavallista nykyisinkään).
Voi kysyä, onnko juutalaosiuus enemmänkin oma erillien kulttuuri kuin vain uskonto.
Monille juutalalisille omauskonto on nykyisin etäinen ja merkityksetön, mutta oman yhteisön kulttuuri, tavat ja historia on tärkeää.
Jyrkkiä "fundamentalisti-juutalaisia" uskovia eli ortodoksijuutalaisia on kaikissa juutalaisyhteisöissä uta he ovat pieni vähemmistö.
Näinkin äärimmäistä voi viha olla:
http://freepathways.wordpress.com/2010/04/13/ihmisarvo/
Jos ne ei kelpaa niin miksi olla silloin jäsen?
"Meillä on ainoa totuus. Me olemme valittuja. Muuta oikeaa tietä ei ole kuin meidän."
Voiko olla omahyväisempää muiden alentamista ja itsensä ylentämistä?
Tyypillinen esimerkki sairaan lahkon aivopesusta.
terveitä ja on ei terveitä seurakuntia.
on hyvin vaikeaa lähteä ja jättää koko liike.
Esim. eräs kokemus:
http://freepathways.wordpress.com/2011/11/07/laheisten-takia/
joku on niin fanaattinen että halua anaisena papiksi lestadioaliseen liikkeeseen vaikka siinä liikkeessähän ei naispappeja suvaita? Siis kun liikkeen johto näin ilmoittaa, miksi tunkea itteään sinne?
http://freepathways.wordpress.com/2012/03/03/on-jumalan-aika/
Ei ole tässäkään fanaattisuudessa järjen häivää!
lestadiolaiset tosiaan omille lapsilleen kaikki liikkeen opit? Opettaako äidit tyttärilelen että ehkäisy on syntiä? Eikö se tunnu julmalta omaa lasta ajatellen?