Meidän 3kk vauva nukkuu päivän aikana vain 3 x 30min unet.
On itkuinen ja väsynyt pitkin päivää, mutta ei vain nuku kauemmin :( Mitä mä teen, näinkään en pitkän päälle jaksa?
Kommentit (22)
Heräs aina puolisen tunnin kuluttua nukahtamisestaan. Eli nukkui yhden unisyklin ja olleessaan kevyessä univaiheessa heräsi eikä enää osannut jatkaa uniaan.
Toisen kanssa tajusin tuon kuvion ja hyssyttin aina vaan takaisin uneen kunnes oli nukkunut ainakin tunnin verran. Lopuksi saattoi nukkua jopa 3 tunnin päikkäreitä :D
Tuli meidän vuoden takainen aika mieleen viestistäsi :-( Vauva nukkui juuri tuon verran päivällä 7kk asti. Sitten alkoi nukkua yhtäkkiä normaalisti kahdet 1-3 tunnin päiväunet. Edelleen nukkuu 2-3 tuntia yhteen putkeen (ikää nyt 1v 2kk)
Mä en ainakaan keksinyt mitään keinoa pidentää unia ja oli todella raskasta aikaa. Esikoinen oli vielä myös kotona ja mun päivä meni vauvaa kantaessa tai nukuttaessa. Eli mitään apua ei mulla ole. Toivottavasti saatte yöllä nukuttua? Meillä oli myös yöllä heräilyä n.5-7kertaa...
Miten opetan nukkumaan pidempään? Vaunuissa työntäminen/heijaaminen ei auta, vauva karjuu siellä niin kauan että otan ylös. Olen kyllä yrittänyt sitä joka ikinen päivä. Tänäänkin työnsin yli puoli tuntia vaunuja ja vauva vaan huusi :( AP
Yöt heräilen noin tunnin-kahden välein, joten alkaa tosiaan väsy painaa äitiäkin. AP
on samanlainen, tyttö nyt 7kk ja edelleen 3x30min unilla mennään. Joskus saattaa nukkua hiukan pidempään..eipä auttanut tuollon muu kuin jaksaa kun vauva vaan kitisi väsyneenä. Nyt jo sentään touhuilee paljonkin ja on paljon hyväntuulisempi kuin silloin kun ei päässyt vielä liikkeelle..jaksamista ja pitkää pinnaa vaan, jotkut ei vaan nuku vaikka mitä tekisi, sanoi kuka tahansa mitä tahansa.
teilläkin unet pidentyisivät piakkoin! AP
Yleensä joka vauveli nukkuu tyytyväisenä vaunu-unet kun on sopivasti päällä.
jos siinä viihtyisi ja torkkuisi. Saisit kädet vapaaksi..
on samanlainen, tyttö nyt 7kk ja edelleen 3x30min unilla mennään. Joskus saattaa nukkua hiukan pidempään..eipä auttanut tuollon muu kuin jaksaa kun vauva vaan kitisi väsyneenä. Nyt jo sentään touhuilee paljonkin ja on paljon hyväntuulisempi kuin silloin kun ei päässyt vielä liikkeelle..jaksamista ja pitkää pinnaa vaan, jotkut ei vaan nuku vaikka mitä tekisi, sanoi kuka tahansa mitä tahansa.
Raivoaa kun haen vaunuista mutta leppyy pian. Ollaan kans yritetty pidentää unia vaunuja heijaamalla, mutta ei auta.
Poika nukkuu kuitenkin pitkät yöunet niin unta ei taida riittää ton enempää.
Eikä oikein mikään auttanut. On edelleen erittäin herkkäuninen ja pieninkin räsähdys herättää. Tarvitsee myös selkeästi vähemmän unta kun muut. On muuttanut meidän muuten matkustavan perheen kuvioita kun on niin vaikeaa nukahtaa vieraassa paikassa ja aikaeroista toipuminen todella raskasta :( Toiset vaan ei osaa nukkua.
nukutin ihan pikkuisena, mutta nyt ei viihdy oikein siinäkään. AP
Yöt heräilen noin tunnin-kahden välein, joten alkaa tosiaan väsy painaa äitiäkin. AP
Voi kurjuus. Oletko koittanut monia eri mallisia tutteja? Meillä vauva tykkää eniten luonnonkumisista Ainu-tuteista. Toiset vauvat taas joistakin toisista tuteista. Voisin kuvitella, että meillä tilanne olisi sama kuin teillä, jos tutti ei kelpaisi.
Miten opetan nukkumaan pidempään? Vaunuissa työntäminen/heijaaminen ei auta, vauva karjuu siellä niin kauan että otan ylös. Olen kyllä yrittänyt sitä joka ikinen päivä. Tänäänkin työnsin yli puoli tuntia vaunuja ja vauva vaan huusi :( AP
Hei oletkos koittanut erilaisia tutteja? Meidän 3kk tyttö ei huoli muutakun sen luonnonkumisen tutin,sellainen läpinäkyvä silikoninen tutti ei kelpaa ollenkaan, on kai jotenki kovempaa materiaalia...
kumista en. Kiitos vinkistä, testaan vielä sellaistakin! Ja kiitos kun annatte asiallisia vastauksia =) AP
- Viihtyykö makuuasennossa hereillä ?
- Nieleskeleekö suuhun noussutta maitoa
- Imetyksellä vai korvikkeella ?
- Onko ollut aina näin huono uninen siis heti alusta asti ?
- Ihottumia ?
- Onko korvia tarkastettu ?
Meillä seuraavat asiat on herätelleet vauvoja:
- Yhdellä vaikun kertyminen korviin, ihan lääkärit aina sanoivat että korvakäytävässä paljon vaikkua kun yrittivät katsoa ja lopulta korvakäytävä (ei korva) tulehtui kun vaikku kiusasi. Ratkaisu oli ensin lääkärin avustuksella putsata vaikut pois ja sen jälkeen kerran viikossa Ceridal öljyä varovasti ruiskulla korvaan ja päälle pumpulia ja lakki ja annetaan olla ainakin pari tuntia tai yön yli.
- Toinen heräili maitoallergiasta johtuen. Mitään muuta oiretta ei ollut kuin nukkuminen pätkissä ja pyllynreiän ympärys punoitti ja vauva oli päivisin hieman itkuinen.
- Yhdellä vauvalla refluksi herätteli. Makuuasennossa itketti kun maitohapot nousi suuhun jne. Tämä korjaantui ruokavaliolla eli kyseessä oli allerginen refluksi mutta jos olisi ollut rakenteellista refluksia niin siihen olisi auttanut lääkkeet.
Vinkkinä että varsinkin refluksia ei lääkärit usein tunnista. Kannattaa harkita tarvittaessa hyvällä yksityisellä lääkärillä käyntiä.
Paljon vertaistukea on tarjolla www.histamiini.com sivustolla sekä allergioista että refluksista.
Mitä tulee jaksamiseen niin kannatta pyrkiä nukkumaan aina kun pystyt. Minä menin aina nukkumaan aikaisin illalla ja mies katseli vauvan kanssa olkkarissa telkkaria jos oli oikein huono yö. Sitten minä taas valvoin aamuyöstä ja mies sai nukkua. Meillä myös jaettiin lapset ja aikuiset kahteen huoneeseen niin itse heräsin vaan vauvan vaatimuksiin ja mies vain isomman lapsen itkuihin.
Pyydä myös rohkeasti apua muilta. Itsellä meni väsymys niin yli että en osannut enää nukkua vaikka olisi ollut tilaisuus. Ja itselleni puhkesi allergioita kun elimistö joutui liian koville.
Kovasti jaksamista ap:lle. Kyllä se vielä helpottaa. Ja veikkaisin että piankin jos lapsi saa toimivat refluksilääkkeet tai löydetään sopiva ruokavalio (jos kyseessä esim. maitoallergia).
nukkui paremmin. Pyllynreiän alue meidänkin vauvalla punoittaa. Rintamaitoa saa. Makuuasennossa ei viihdy sylissä tai lattialla, pystyssä on paremmalla tuulella. AP
Omalla kokemuksella veikkaisin että teillä on maitoallerginen lapsi joka oireielee allergiaan refluksilla. Mutta tämä on toki vain arvaus.
Sinuna käyttäisin lasta lääkärissä. Jos tk:sta ei saa apua (osa haluaa vaan siedättää eivätkä suostu tutkimaan) niin kannattaa kysellä tuolta histamiinin sivuilta vinkkiä hyvästä yksityisestä lastenlääkäristä. Yhdellä tai muutamalla käyntikerralla saatte asiat paljon parempaan kuntoon.
Jos haluat itse kokeilla niin jätä KAIKKI maito pois omasta ruokavalisota. Myös piilomaito. Ja ota kalkki purkista.
Ja ennenkaikkea ala pitämään ruokapäiväkirjaa ja oirepäiväkirjaa. Merkkaat KAIKEN mitä syöt (ei siis jauhelihakeitto vaan tyyliin peruna, possu, porkkana, pippuri jne). Ja kaiken mitä annat vauvalle (d-vitamiinit jne). Ja sitten kirjaat ylös oireet. Tyyliin itkuisuus (paljon, vähän, ei lainkaan), heräilyt, kakkaamiset, pulautukset/nieleskelyt, pyllyn punoitukset. Sittne jos kierrätät ruokia tyyliin et syö jokapäivä ruista, kanamunaa, ketsuppia jne niin saatat jatkossa saada selville pahikset seuraamalla oireita ja ruokapäiväkirjaa. Jos yöt on nyt kokoajan huonoja on syyllinen todennäköisesti joku mitä syöt päivittäin. Todennöisimmät maito, vehnä, kanamuna jne.
Tsemppiä selvittelyyn ja tervetuloa www.histamiini.com sivustolle. Sieltä löytyy paljon vertaistukea ja apua esim. maidottomiin leivonnaisiin jne.
- 17
ja varaamme nyt sitten vauvalle ajan yksityiselle lastenlääkärille tutkimuksiin. Harmittaa vaan, kun neuvolassa on koko ajan sanottu että tämä on ihan normaalia. AP
Meillä oli sama juttu, kunnes alettiin antaa rintamaidon lisäksi korviketta neuvolan kehotuksesta (tyttö liian laiha, vaikka söi noin tunnin välein koko päivän ajan). Nyt nukkuu 2-3 h päikkäreitä.
Laita tutti suuhun ja hytkyttele vaunuilla uni takaisin.