Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kättärin pelkopoli, onko kokemuksia?

Vierailija
20.01.2012 |

Mitä siellä tehdään? Tapaako siellä kätilön vai kenet? Onkohan mahdollista päästä sitä kautta loppuraskaudessa ultraan, jos pelko liittyy lapsen kokoon? Oletko saanut apua pelkoosi sieltä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi mukava paikka.

Vierailija
2/5 |
20.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävin kättärillä pelkopolilla.



Ensimmäisellä käynnillä tapaaminen ja keskustelua kätilön kanssa. (Kätilö oli maailman ihanin.) Toinen käynti lääkärin vastaanotolla (ihan asiallinen lääkäri), jossa myös ultrasi.



Eli, jos koet tarvetta pelkopolikäynnille niin pyydä rohkeasti lähete neuvolastasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähetteestä oli jo alustavasti puhetta viimeksi neuvolassa mutta nyt huomisella käynnillä pitäisi se pyytää. Varmaan kyllä pyydän, joutuu yökaudet miettimään synnytystä ja unissaan käymään läpi. ap

Vierailija
4/5 |
20.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oikein asiallinen. Kävin itse asiassa kaksi kertaa. Ultrattiinkin kahdesti ja mun tapauksessa lääkäri myöntyi laskettuna päivänä pyynnöstäni käynnistykseen eli menin osastolle sitten aamulla puoli ysin pintaan jossa synnytys sitten lähti käyntiin.

Vierailija
5/5 |
09.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap siis täällä. En ihan hirveästi saanut apua pelkooni, kun pelko nimenomaan liittyy kipuun ja lapsen kokoon. Haluan kaikki mahdolliset kipulääkkeet, mutta kätilö vain totesi että varaudu siihen, että et ehdi välttämättä saamaan kun kolmas synnytys jo ja edellinen meni viidessä tunnissa. Nyt täytyy loput 10. viikkoa pelätä että joutuu synnyttämään luomuna. Ja ihan oikeasti musta tuntuu, että tämä vauva on isompi kuin edelliset, en päässyt ultraan. Kiitti letuista :(