kotiäitinä on ihana olla, mutta yksinäisyys vaivaa
Niin, muuten viihdyn kotona pienten lasteni kanssa, mutta aikuista seuraa kaipaan todella. Pihapiirissä ei ole äitejä, joilla olisi samaniläisiä lapsia ja avoimesta kerhosta en ole ystäviä löytänyt. Kyllähän kerhoissa tulee juteltua niitä näitä muiden äitien kanssa, mutta olisi ihana löytää sellainen ihminen, jonka kanssa voisi nähdä muutenkin. Miten te muut kotona olevat, näettekö usein ystäviänne?
Kommentit (8)
Tällä hetkellä minulla on yksi tuttu, joka on kotiäiti. Kerhossa käymme 1-2 kertaa viikossa ja silloin näemme pari tuntia.
Kaikki muut ystävät ovat töissä. Yksinäistä on!
mutta soitellaan lähes joka päivä. En kaipaa sen enempää. Tämä palsta auttaa yksinäisyyteen :)
Joskus olen pyytänyt samassa talossa asuvaa, myös kotiäitiä lapsineen ulos meidän kanssa, ja ovat tulleetkin. Mielestäni meillä oli ihan kivaa, mutta en kehtaa olla aina se pyytävä osapuoli, hän kun ei koskaan ehdota yhdessä ulos menoa. Jos sinulla sattuu olemaan joku vähän tutumpi kaveri sieltä kerhosta, niin ehdota hänelle rohkeasti vaikkapa pulkkamäkeen menoa, tai luistelemaan tms.
Naapurustossa ei asu muita kotiäitejä. Kavereitakin minulla kyllä on mutta heistä suurinosa päivät töissä. Olisi kyllä kiva jos vaikka joku kerhotuttu pyytäisi vaikka pulkkamäkeen, itse en kehtaa kysellä.
Tuttuja kyllä, mutta heidän kanssa en kykene syvällisemmin tutustumaan. Olen tottunut olemaan yksin. Harmittaahan se joskus, mutta tämä kotiäitiys nyt oli ootetustikin tälläistä yksinäistä.