Onko täällä Mac-tietäjiä? Akku ei lataudu ja tarvitsisin apua!
Kommentit (13)
Parilla tutulla käynyt viime aikoina macin läppärin kanssa näin. Jos sama juttu niin lopeta käyttäminen välittömästi, voi räjähtää!
Parilla tutulla käynyt viime aikoina macin läppärin kanssa näin. Jos sama juttu niin lopeta käyttäminen välittömästi, voi räjähtää!
ja voi räjähtää vaikkei käyttäisikään.
Kolmonen kusettaa.
:)
Li-ion -akkujen viat, syttyminen ja jopa räjähtäminen ei ole mitenkään tavatonta.
Mulla välillä "herjaa" että ei lähde latautumaan, ennen kun olen käyttänyt pistokkeen pois seinästä. EWn tiedä miksi näin, mutta silloin yleensä alkaa taas ladata..
seinästä ja kokeillut uudestaan, ei auta.
Ongelma siis tällainen... Macista loppui virta ja kun kytken siihen virtajohdon, kone ei käynnisty. Virtajohdon valo pysyy vihreänä mutta ei vaihdu oranssiksi, vaikka koneessa ei ole virtaa. Lisäksi koneen etuosassa vilkkuu valo ja kone pitää jotain ihmeellistä ääntä, kun virtajohto on kytkettynä kiinni. Näyttö pysyy mustana.
Vika ei ole ainakaan virtajohdossa, koska se lataa kyllä normaalisti toisen MacBookin.
ap
Oon ihan epätoivoinen tän kanssa :( ap
Sitten painelet virtanappia ja katsot mitä tapahtuu. Saattaahan se ladata vaikka valo onkin vihreä, siinäkin voi olla vikaa.
Mutta on se jo ollut jonkun aikaa ja silti akkuun ei ole tullut yhtään virtaa. ap
Sitten painelet virtanappia ja katsot mitä tapahtuu. Saattaahan se ladata vaikka valo onkin vihreä, siinäkin voi olla vikaa.
Saattaahan se ladata vaikka valo onkin vihreä, siinäkin voi olla vikaa.
erittäin epätodennäköistä, että väärä ledi palaisi yhdessä koneen pomminvarmimmista osatoteutuksista.
joskus auttaa siihen, että sammuttaa napista painamalla pitkään (useampi sekunti) ja käynnistää uudelleen, toisinaan taas joutuu irrottamaan akun hetkeksi, ja sen jälkeen käynnistyy napista painamalla.
Tarkistat että johdot on kiinni koneessa ja seinässä, akku kiinni. Tarkista myös ettei magneetin välissä ole mitään johdon läppäripäässä, tai että johtoreikä on puhdas. Puhalla pölypallerot pois. Tarkista että johto on ehjä.