Mitäs jos muutettais tätä kulttuuria?
Sen sijaan, että möllötettäisiin omassa maailmoissamme yleisillä paikoilla, alettaisiin huomioimaan toisia ihmisiä sen itsen sijasta: hymyiltäisiin muille, mentäisiin herkästi juttelemaan ja autettaisiin muita pienissäkin asioissa. Tästä lähtee se yhteiskunnan mielenterveyden tervehtyminen: pienillä, hyvillä teoilla ja ennakkoluulottomalla/ystävällisellä suhtautumisella toisiin ihmisiin saamme aikaan hyvinvoivan yhteiskunnan. Tai ainakin paljon parempivointisemman kuin mitä nykyään.
Ajatelkaa esim. Tuo Laajasalossa perheensä murhanneella miehellä oli selvästi mielenterveysongelmia, kun oli naapureidenkin mukaan käyttäytynyt häiritsevästi jo jonkun aikaa. Tästä syystä eivät antaneet lastensakaan mennä kylään tuolle tragedian kohdannelle perheelle. Hmmm...jos tämä mies olisi tuon syrjinnän ja halveksunnan osoitusten sijaan kohdannut ymmärrystä, anteeksiantoa (sitähän hän varmasti haki tiputtaessaan naapureiden postiluukuista lappusia), ystävällisiä naamoja, ystävällisiä sanoja. Jos olisi huomannut, että ihmiset ovat anteeksiantavaisia, ei leimaavia, olisiko tämä perhe vielä elossa??
Tässä on vähän samaa tilannetta, mitä tuossa Hakunilan perhemurhan murhaan liittyi. Ehkei ollut huostaanottouhkaa, mutta yhtä sama. Perhe oli vaikeiden aikojen, herkkien, tasapainottomien mielien, takia leimattu mädäksi, huonoksi esimerkiksi ja purkamisen tarpeessa olevaksi. Perheessä oleville aikuisille ei annettu anteeksiantoa virheistään, vaikka yrittivät kaikkensa pitääkseen ihmisarvonsa. Ahdistus vei voiton lopulta katastrofisin seurauksin.
Tämä muiden ihmisten kyyläyksen, epäystävällisyyden, ennakkoluuloisuuden ja anteeksiantamattomuuden yhteiskunta on itsessään jo mätä.
Mitä voimme tehdä asialle? Ehdotus: muutetaan itseämme, osoitetaan välittämistä ja anteeksiantoa, ja autetaan muita, sen kaiken panettelun sijaan. Silloinkin, kun tuntuu, että muut ihmiset eivät niin tee. Ehkä nuo muut voivat muuttua myös, kun huomaavat, että ovat pian ainoita, joilta puuttuu ymmärryksen taito.
asioihin, niin voi lähteä henki, kun joku mielenhäiriöinen - vaikka toi Laajasalon tyyppi - vetää puukolla rintaan. Mä en ainakaan aio ottaa sitä riskiä.