Mökki- ja hotellimajoitus samanhintainen Levillä: kumpaan menisitte?
Mökissä olisi takka, oma sauna ja enemmän tilaa, hotellissa olisi valmis aamupala ja keskeinen sijainti.
Kommentit (7)
Jos menee lentäen ja ei ole autoa, niin kaikki mökit on aika kaukana keskustasta, ei ole kävelymatka kauppaan.
Jos on auto ja lapsia, menisin ilman muuta mökkiin. Aikuisten kesken voisi harkita hotellia. Mökissä on kuitenkin enemmän tilaa ja lasten kanssa on helpompi laitella välillä itsekin ruokaa eikä mennä joka ilta ravintolaan. Just nimittäin tuollaisilla lomilla oon tykänny, kun saa päivän ulkoiltua vaan mennä saunaan ja laitella itse illallista eikä tarvii enää laittautua ravintolaan. Toisentyyppisellä lomalla voisi olla kivakin käydä ulkona syömässä.
3 alakoululaista ja 1 teini. Autolla mennään, laksettelukamppeita ym. on pilvin pimein, joten ei jaksa lähteä roudaamaan niitä lentäen/junalla.
t.ap
Jos on kaksi perhettä, neljä lasta, auto, laskettelukamppeita..
Molemmilla perhellä on tod. näk. omat huoneet, niin saa enemmän yksityisyyttä välillä.
Aamiainen hotellissa aamuisin on meidän nuorisolle tärkeä juttu: saa syödä mitä haluaa ja niin paljon kuin haluaa.
Lomalle en lähde ruokaa laittamaan.
Jos siis kyseessä laskettelu/hiihtomatka. Paljon kätevämpää niiden suksien ym. kanssa.
Ja mökissä on oma rauha, keittiö ja muuta.
Olimme syksyllä hotellissa. Hotellihuoneet oli erillisessä rakennuksessa ja jokainen huone oli kuin yksiö tai kaksio. Siellä oli keittiö ja sauna jokaisessa huoneessa. Aamupala kuului hintaan.
Teinit oli omassa huoneessaan ja me omassamme.
Mielestäni lapin lomassa on olennaista oma rauha ja luonto. Mökki on silloin paras vaihtoehto. Jos ei ole omaa autoa matkassa, niin bussilla ja taxeilla pääsee hyvin liikkumaan. Taxi kylläkin maksaa aina.
Hotellit on levillä kaikki hulinan ja hyörinän keskellä. Jos sitä ei koe haitaksi, niin ne on kaikki tasokkaita/suht uusia.