Te, joilla on IVF lapsia, mitä sanotte, jos lapsi kysyy miten sai alkunsa?
ei vissiin se kukka ja mehiläistarina oikein toimi?
Kommentit (16)
että jotkut lapset syntyy niin, että isä laittaa pippelillä siemenen äidin vauvareikään, mutta että meillä se ei onnistunut ja lääkäri laittoi siemenen äidin sisään.
Tästä tosin seuraa vastakysymys, että eikö isä osannut.
Olen jo kertonut, että tarvitaan isältä siemen ja äidiltä siemen, jotta vauvat saavat alkunsa, ja joskus lääkärit auttavat tässä. En sen kummempaa. En ole yksilöinyt, että miellä nimenomaan on lääkäri auttanut enkä ole kertonut, millä tavoin se siemen on äitiin tullut, kun ei ole ollut vielä kiinnostusta. Lapsi on 5-vuotias.
Myöhemmin kerron toki, että meitä on lääkärit auttanut mutta en tule kertomaan mitään koeputkista ja muista yksityiskohdista ennen kuin lapsi todella kysyy. Mielestäni se ei ole oleellista. Tärkeintä on tietää, että lääkärit ovat olleet apuna.
Ja minusta nyt jokaisen olis ihan viisasta kertoa lapsilleen miten lapsia tulee. Adoptiolla jne. Omani on lisäksi vielä luovutetuista sukusoluista joten totuuden kertominen on erityisen tärkeää. Minusta ap:n kysymys on hiukan outo. Siis mitä itse ap kertoo lapsilleen, toivottavasti kuten asia on.
Ja minusta nyt jokaisen olis ihan viisasta kertoa lapsilleen miten lapsia tulee. Adoptiolla jne. Omani on lisäksi vielä luovutetuista sukusoluista joten totuuden kertominen on erityisen tärkeää. Minusta ap:n kysymys on hiukan outo. Siis mitä itse ap kertoo lapsilleen, toivottavasti kuten asia on.
jutun sellaisena kuin se on, eikä lapsi ole sen kummemmin kysellyt eikä häkeltynyt.
Olen kertonut että ihan niin kuin jollakin voi olla vaikka jalka kipeä, niin jollain voi olla vauvansiemenet vähän sairaita.
Lääkärissä varmistettiin, että pystyn saamaan vauvan ja autettiin laittamalla ne siemenet kohtuun. Ja että tämä on harvinaista, useimmilla ne siemenet ovat terveitä ja saavat vauvan ihan ilman apua.
Olen sanonut sanan koeputkihedelmöitys, ettei ihmettele jos joskus kuulee sen. Olen myös kertonut, että ne siemenet ovat omia, eli kyse ei ole ottolapsesta (joka eräällä tutullamme on)
että eivät tee ongelmia asioista, jos ei aikuinenkaan tee. Siksi rehellinen lapsentasoinen selitys on aina paras. Asiassa kuin asiassa.
Totuus niille kerrotaan tietysti! Mitäs sitten?
Olen jo kertonut, että tarvitaan isältä siemen ja äidiltä siemen, jotta vauvat saavat alkunsa, ja joskus lääkärit auttavat tässä. En sen kummempaa. En ole yksilöinyt, että miellä nimenomaan on lääkäri auttanut enkä ole kertonut, millä tavoin se siemen on äitiin tullut, kun ei ole ollut vielä kiinnostusta. Lapsi on 5-vuotias. Myöhemmin kerron toki, että meitä on lääkärit auttanut mutta en tule kertomaan mitään koeputkista ja muista yksityiskohdista ennen kuin lapsi todella kysyy. Mielestäni se ei ole oleellista. Tärkeintä on tietää, että lääkärit ovat olleet apuna.
Meillä sitten vielä lisänä luovutetut munasolut, mutta sen asian aika ei ole ihan heti, kun on vasta 2-vuotias.
Outo kysymys! Meillä, joilla oikeasti on IVF:llä saadut lapset, se on niin luonnollista, että ei osaa edes tehdä siitä niin isoa juttua. Pääasia, että ne lapset on saatu.
ja isää siemenenluovuttajaksi. Olen kertonut, että tarvittiin solu isältä ja solu äidiltä ja kun ne olivat menneet yhteen, siirrettiin se vauvanalku äidin vatsaan.
Olen aina ihmetellyt näitä "isä antaa siemenen"-juttuja, koska siementeoriassa vauva saa geenit vain isältään.
Meillä kaksi muutakin lasta (ilman hoitoja) eikä kukaan heistäkään ole kysynyt miten saanut alkunsa. JOkaiselle on jossain vaiheessa luettu kirjaa miten lapset tehdään. Meillä sellainen versio, jossa kerrotaan myös, että jotkut tarvitsevat lääkärin apua.
Kerrron, jos isompana näyttää ,että ongelmia lapsen saamisessa
Lapset ovat siitä mahtavia, että eivät tee ongelmia asioista, jos ei aikuinenkaan tee. Siksi rehellinen lapsentasoinen selitys on aina paras. Asiassa kuin asiassa.
ihmisen lisääntymistä. Kerroin meidän lapsille, että te olette saaneet kyllä alkunne vähän poikkeavalla tavalla ja selitin asian heille.
ja isää siemenenluovuttajaksi. Olen kertonut, että tarvittiin solu isältä ja solu äidiltä ja kun ne olivat menneet yhteen, siirrettiin se vauvanalku äidin vatsaan.
Olen aina ihmetellyt näitä "isä antaa siemenen"-juttuja, koska siementeoriassa vauva saa geenit vain isältään.
Hän tuskin pohtii kovasti genetiikkaa siinä kohtaa.
ja isää siemenenluovuttajaksi. Olen kertonut, että tarvittiin solu isältä ja solu äidiltä ja kun ne olivat menneet yhteen, siirrettiin se vauvanalku äidin vatsaan. Olen aina ihmetellyt näitä "isä antaa siemenen"-juttuja, koska siementeoriassa vauva saa geenit vain isältään.
Hän tuskin pohtii kovasti genetiikkaa siinä kohtaa.
että äidit ei ole sukulaisia vaan ainoastaan isät, koska isä antaa siemenen ja siitä kasvaa vauva, lapsen äiti voi olla kuka tahansa. Se siitä genetiikasta
Lapsettomuus voi olla perinnöllistä (niin hassulta kuin se kuulostaakin) ja joskus on hyvä saada vanhemmiltaan vertaistukea. Ja muutenkin, ihminen yleensä haluaa tietää itsestään olennaisia asioita. Ja tietäänpähän sitten ainakin olevansa toivottu lapsi.
Nimittäin, jos lapsi tulen joskus saamaan, tulen luultavasti samaan ne ivf:nä ja olen tätä miettinyt usein itsekin.