Mistä tihentynyt pissaamis tarve voi johtua melkein kolme vuotiaalla?
Lapsi on tarhassa ja tarhan tädit sanoivat toissapäivänä, että lapsi on maanantaina ja tiistaina pissinyt todella useasti. Myös tänään siitä keskusteltiin tätien kanssa. Lapsi käy esim. aamulla ennen ulos lähtöä 3 pissalla (lapsi menee tarhaan klo yhdeksäksi ja lapset lähtevät ulos viimeistään klo 10.30). Lapsi käy myös kesken ulkoilun pissalla. Lapsi käy pissalla ennen päiväunia ja herää kesken unien (?), hän ei kyllä ole vähään aikaan nukkunut mitään järin pitkiä päikkäreitä, max tunnin, pissahätään ja käy pissalla. Hän tulee takaisin nukkariin ja käy uudestaan pissalla n. puolen tunnin päästä ja sitten ennen välipalaa. Ja sitten hänet jo haetaankin kotiin.Täti sanoi, etteivät he ole varmoja, että lapsella todellakin on pissahätä (tai siis, että hän saattaa likistää pari tippaa pissaa ja that´s it), mutta lapsi ei ole juonut yhtään enempää tai vähempää kuin normaalisti. Jos lasta ei päästä nukkarista pissalle, hän alkaa parkumaan. En ole huomannut kotona samaa, että hän kävisi tuhka tiheään pissalla. Voisiko tämä johtua siitä, että hänestä on tulossa pian isosisko ja hän on jäämässä pian pois tarhasta kotiin minun kanssa? Kyseessä on siis paria viikkoa vaille kolme vuotias tyttö.
Kommentit (4)
toki voi reagoida jännitykseenkin tms tapahtumiin, mutta kuulostaisi hiukan tulehdukselta
Eikö diapeteksessa pitäisi juoda hirveän paljon? Tyttö ei nimittäin juo ihan normaalisti, ei yhtään enempää tai vähempää. Hän ei myöskään valita, että pissaaminen sattuisi. Ja kotona hän ei käy noin useasti pissalla.
on jotain vakavaa mielen päällä. Kun sitten saa vihdoinkin piinaavan asian kerrottua, loppuu pissaamisetkin. Meillä tosin taustalla vaikea isäsuhde, manipulointia jne. Yleensä kerrottavana jotain pahaa mitä isi on sanonut =(