Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on ns: pullamössösukupolvi?

Vierailija
02.01.2012 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimi, jolla silloiset aikuiset nimittelivät ennen Generation X:ää aikuistuntuta sukupolvea. Siis noin 1970-ja 1980-lussa syntyneitä.



Seuraavaa polvea haukuttiin sitten genration X:ksi,sitten tuli Y-sukulopvi ja nyt on jo joku muu haukkumisen kohteena.



Ts. keski-ikäisen haukkuvat aina niitä, jotka ovat vasta aikuistumassa.

Vierailija
2/5 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne lienevät syöneet jotakin pullamössöä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne lienevät syöneet jotakin pullamössöä.

Ylkonäöstä päätellen ainakin :)

Vierailija
4/5 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kakkosen väitettä. X- ja Y-sukupolvet on erillinen, anglosaksinen termistö, eikä yhdistettävissä pullamössösukupolveen.



Pullamössösukupolvella tarkoitetaan yleensä vain "nuorisoa", joka erotuksena jostakin määrittelemättömästä aiemmasta sukupolvesta on saanut kaiken valmiina eteensä. Ei osaa edes ruokaansa pureskella, siis kärjistäen.



Oikeasti pullamössö on jotakin pula-aikaan liittyvää herkkua, jota en itsekään - vuonna 1967 syntyneenä - koskaan ole maistanut, enkä herkuksi tunnista. Pikemminkin kyse on siis elämän helppouden kuvauksesta.



Mikä tietysti ei kestä juurikaan lähempää tarkastelua. Kullakin sukupolvella on omat ongelmansa ja haasteensa. Vaikka nykynuorilla onkin teknisesti helpompaa, vimpaimia moneen lähtöön, heillä on myös kovempi kilpailu koulutuksesta ja työpaikoista kuin monella aiemmalla sukupolvella. Se, mikä elämän fyysisessä raskaudessa helpottuu, kenties vaikeutuu psyykkisessä raskaudessa.



Itse inhoan tuota termiä ihan kuten uusavuttomuuttakin. Sillä on kätevää siirtää yhteiskunnalliset ongelmat (huono taloustilanne, huono työllisyystilanne, sosiaaliturvan leikkaukset, heikkenevä tuki lapsiperheille jne.) yksilötason ongelmiksi. Ei siis MUKA ole enää kasvavia tuloeroja ja toimeentulon vaikeuksia, vaan "uusavuton pullamössösukupolvi ei osaa raivata peltoa ja keittää lipeäsaippuaa, perkele!"



Toisin sanoen termi on poliittinen, mutta läheskään jokainen termin käyttäjä ei TAJUA sitä.

Vierailija
5/5 |
02.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kaksi