Turkulaisia, hoi? Varaudutko jotenkin susihavaintoihin?
Siis uskallatko päästää lapsia ulos ym? Meiltä on tuohon viimeisimpään havaintopaikkaan muutama kilometri vain. Päästin nyt hetkeksi lapset ulos kun myrskykin laantui mutta tuo susi..? Asutaan kaupungissa, ei kai se tänne tule?
Kommentit (12)
ottaisin kameran mukaan, jos menisin tuonne Pomponrahkan suuntaa. Olisi hienoa saada kuva sudesta. Pahoin kuitenkin pelkään, että susi ei suostu näyttäytymään ihmisille.
No, ihan pieniä en ehkä varuiksi päästäisi yksin metsään, mutta eihän tuonne luontopolulle lapsia muutenkaan päästetä keskenään.
Myrskyn näkisin suurempana pulmana.
eli käyttäytynyt arvaamattomasti. Myrskyääkö teillä vielä? Täällä tuntuu jo rauhoittuneen. Joo eikä mekään olla luontopoluille menossa ;)
mutta lenkkeilyn susihavaintoalueella jätän kyllä väliin. Asutaan ihan tässä lähellä.
Vastauksista voi päätellä, että metsästysjärjestöjen kauhupropaganda on mennyt hyvin perille.
Kyllä siellä etelässä nyt ollaan takajaloillaan yhdestä sudesta.
Täällä meillä päin ne tuppaa pihapiiriin riistakameran mukaan vähintään joka toinen yö. Koiran kimppuun yrittivät viime talvena, onneksi olin navetalla robotin hälytettyä, ja ehdin hätiin. Naapurin koirasta löytyi puolet, susi syönyt, oli vienyt pihasta.
Lapsia kärrätään omatoimisesti autolla valtatienlaitaan koululinjurille vailla mitään haittakorvauksia.
Kaatolupia ei heru, sais kyllä tulla kaatolupiin lakimuutos, että saatais nuo venäjältä tuleet perkeleet pois ihmisiä kiusaamasta.
Niin että koittakaahan nyt etelän eläinsuojelijat tulla sen sutenne kanssa toimeen, siinä se nyt teidänkin riemuna on, viaton luontokappale. Opettakaa se antamaan vaikka tassua.
Nauttikaa nyt siellä Etelä-Suomessakin susien leviämisestä. Nehän ovat hienoja eläimiä ja pelkäävät ja väistävät ihmisiä. Koirien syöminen on niiden luonnollista käytöstä. Terveiset täältä susirajalta.
On näköjään Kontrojoukot masinoitu tännekin ilkkumaan ja pelottelemaan.
Mistä johtuukaan, että äänekkäimpiä susista melskaajia ovat ne, joilla on välineet ja harrastus susien tappamiseksi.
On näköjään Kontrojoukot masinoitu tännekin ilkkumaan ja pelottelemaan.
Mistä johtuukaan, että äänekkäimpiä susista melskaajia ovat ne, joilla on välineet ja harrastus susien tappamiseksi.
Kuules nyt, me ei pelätä kuin omien lasten puolesta. Eläimet on eläimiä, mutta alkaa pikkuhiljaa ottaa päähän, kun ei pääse riistaa metsästämään petojen takia. Turhauttaa ajatellakin sitä, että hyväksi koulutettu hirvikoira jää suden suuhun tai se, että laitumelta eläimet katoavat. Esim ostohieho saattaa olla 1500-2500 euroa maksanut valioelukka, sitä ei ihan sudelle haluaisi syöttää. Pakko niitä on kuitenkin laitumelle laittaa, kun eläinsuojelulaki niin käskee.
Ei niitä susia kukaan huvikseen tapa, ois sitä muutakin puuhaa, mutta hitto kun olis jo pieni pakko. Naapurin jäneskoira on ollut jo viikon kateissa, tokkopa enää kotiin tulee. Jäljet viittaa siihen, että susi on sen vienyt.
Asumme tuosta havaintopaikasta muutaman kilometrin päässä ja koiran kanssa ulkona kulkiessani kyllä jännittää, että mitäköhän siellä metsikössä piileskelee, varsinkin kun sitä metsää täällä on paljon, vaikka asutustakin on paljon, niin eipä se näytä enää susia haittaavan. Nyt kun katulamppujakin on pimeänä, niin koirankusetuslenkki jää ikävä kyllä toistaiseksi aika lyhyeksi. Lapselle olen sanonut, että metsiin ei ole asiaa ja syyksi olen laittanut kaatuneet puut. En halua vielä alkaa pelottelemaan susilla, koska 10 vuotiaalla muutenkin mielikuvitus lentää. Kyllä vois sanoa, että liian likeelle on nyt sudet jo tulleet. Ja turha päivitellä siellä itä-suomessa. Te olette levittäytyny suden maille, mutta täällä Turussa sudet yrittävät nyt vallata ihmisten reviirit.
Te olette levittäytyny suden maille, mutta täällä Turussa sudet yrittävät nyt vallata ihmisten reviirit.
Turussa ei ole mitään merkittäviä määriä todistettuja susihavaintoja, joten tuollainen väite on täysin perätön.
Ja turha päivitellä siellä itä-suomessa. Te olette levittäytyny suden maille, mutta täällä Turussa sudet yrittävät nyt vallata ihmisten reviirit.
Kyllä noi Venäjän sudet on ihan levittäytyneet tänne meidän maille. Pysyisivätkin tuolla sydänmailla, mutta kun änkeävät pihapiiriin.
Te asutte muutaman kilometrin päässä susihavainnosta Turussa, meillä ne uhkaa elinkeinoa, ihmisiä, riistanhoitoa ja lemmikkieläimiä.
ottaisin kameran mukaan, jos menisin tuonne Pomponrahkan suuntaa. Olisi hienoa saada kuva sudesta. Pahoin kuitenkin pelkään, että susi ei suostu näyttäytymään ihmisille.
No, ihan pieniä en ehkä varuiksi päästäisi yksin metsään, mutta eihän tuonne luontopolulle lapsia muutenkaan päästetä keskenään.
Myrskyn näkisin suurempana pulmana.