Onko teillä täytekakku joulun kahvipöydässä?
Kommentit (9)
En ole edes ajatellut kahvipöytää, johtunee siitä etten juo kahvia. Kait meillä on ihan vaan suklaata ja tähtitorttua, pipareita.
Joulutorttuja on, ja kaupasta ostettuja pipareita.
Täytekakut on muutenkin yöks.
mutta 88-v mummoni tekee uskollisesti joka jouluksi täytekakkua.
Meillä on jouluna kahvipöydässä englantilaista hedelmäkakkua, joulutorttua ja pipareita. Ja suklaata tietysti.
no Suomessa on vielä niitäkin, joiden mielestä elämä on köyhää ja karua, joten täytekakun voi tehdä kahdesti vuodessa, jouluna ja juhannuksena. sitä ei voi syödä esim maanantaisin.
samojen ihmisten mielestä se kakku pitää olla vaikka lakkakakku.
meillä on jotain leivonnaisia, ajattelin tehdä tiramisua ja puolukkakääretorttua perinteisten lisäksi tällä kertaa
on suklaakakku. Ei kermakakkua tms, tuntuisi ajatuksenakin ihan hullulta. Tuo suklaakakkuperinne tulee omasta lapsuudenkodistani. Ja jäädykettä on myös, juustokakkuakin voisi harkita, mutta kun noissa on jo tarpeeksi niin tehtäneen juustokakku jollekin vieraille joulunalusviikolla.
Piparia, torttua, pillaa ja kuivakakkua. Täytekakkua ei ole.
Minun sysntymäpäiväni on uudenvuodenaattona, joten joulukakku olisi hieman likaa joka tapauksessa.
ovat kyllä vanhoja ihmisiä jo. Onkohan vanha tapa, jota nuoremmat ei enää noudata?
ap.