Auttaisitko taloudellisest nuorta, joka lähtee vaihtoon
ulkomaille, ostamalla lentoliput ym vai antaisiko hänen kuluttaa säästöt siihen, jotta "oppii" ettei raha kasva puussa. Oma taloutesi kestäisi erittäin hyvin tukemisen.
Kommentit (10)
niin ei siinä juuri opiskeluun aikaa jää. Lisäksi hyvin monet viettävät aikaansa muiden suomalaisten tai ulkomaalaisten kanssa. Kielitaito ei kehity kun ei sitä käytetä paikallisten kanssa.
Itse olen huomannut että mitä kauemmas lähdetään niin sitä enemmän on vain huvinpitoa. Tunnolliset oppilaat lähtevät Euroopan yliopistoihin.
Esimerkiksi Malesiaan houkuttaa ilmasto, edulliset hinnat matkailla, uimarannat ja -altaat jne. Yliopistot joihin mennään ovat lähinnä suomalaista lukiotasoa. Vuodessa saatetaan suorittaa muutama kurssi, joista osa vielä hylättyjä kun aika on mennyt ihan muuhun kuin opiskeluun.
Usein nämä vaihto-opiskelut on lähinnä matkailua ja juhlimista.
Ja hups, siinä sivussa oppii kunnolla jonkun vieraan kielen ja yleensä vielä saa opintopisteitäkin. Haittaako, että samalla on kivaa? :)
Minun varakkaan isäni motto on aina ollut se että omillaan on tultava toimeen, mitään apuja ei ole herunut. Ja täytyy sanoa ettei se ole jalostanut yhtäkään meistä sisaruksista.
Mutta tosielämässä ei kestä, koska lapsia on useampia ja ollaan pienituloisia. Itse joutuisi tekemään hankinnat säästöillään. Tosin eikös ne IRL kustanneta esim. stipendillä?
Omat vanhempani auttoivat minua ja se tuntui turvalliselta. Olin ollut osa-aikatöissä ja kesätöissä lukioluokilta asti, joten käytin vaihtovuoteen myös omia säästöjäni (tai pikemminkin omat säästöni) ja ymmärsin hyvin, ettei raha kasva puissa. Mutta ei haittaa, jos vanhemmat vähän auttaa niin, että tuntuu, että itsen ja konkurssin välissä on matkaa.
Mutta tosielämässä ei kestä, koska lapsia on useampia ja ollaan pienituloisia. Itse joutuisi tekemään hankinnat säästöillään. Tosin eikös ne IRL kustanneta esim. stipendillä?
ulkomaankorotuksella ja asumistukea. Ja opintolainaa. Mutta itse en ainakaan saanut mitään stipendiä yliopistostani enkä miltään säätiöltä. Mitähän stipendiä tarkoitat ja miten isoa?
Usein nämä vaihto-opiskelut on lähinnä matkailua ja juhlimista.
Veljeni on maksanut poikani ajokortin (!!!) ja se on upea teko enolta! Minusta nuorta ei tarvitse kurmoottaa eriksen rahallisesti, että oppisi jotakin. Kyllä hän ymmärtää muutenkin, että raha ei kasva puissa.
maksoivat minulle vaihtovuoden lukioaikana. Mitään opintotukea ei siihen tipu, yliopistovaihdossa saa kaiketi jotain tukea tai stipendiä jos tuuri käy.
tarvitseehan se nuori rahaa siellä ulkomaillakin, käyttäköön säästönsä elämiseen siellä
Ja hups, siinä sivussa oppii kunnolla jonkun vieraan kielen ja yleensä vielä saa opintopisteitäkin. Haittaako, että samalla on kivaa? :)