Miten hyväksyä se tosiasia, että on aina se jota hyljeksitään
jätetään kutsumatta tilaisuuksiin, jätetään aina porukan ulkopuolelle? Pelkään että lapsellani on äitinsä kohtalo, ja se surettaa paljon.
Kommentit (9)
myös se, että saa aina huonon tai viallisen kappaleen asiassa kuin asiassa.
Aina se mätä omena osuu kohdalle tai rikkinäinen tietokone. Mitä lie kasvatusta maailmankaikkeuden taholta...
murehdi sekuntia pidempään. Jos tuossa alkaa rypemään, niin johan kävisi rankaksi.
Yritän olla ihmisille mukava ja ystävällinen, mutta olen hieman arka, enkä ole mikään ekstrovertti luonteeltani. Johtuisko se sitten siitä?
ap
Olen itse huomannut, että ihmiset jotka eivät oikein uskalla sanoa mitään negatiivista mistään, eivät ehkä kehtaa kysellä mitään (etteivät vain olisi uteliaita) jne. ovat tylsiä. Jos eivät nyt vastenmielisiäkään, mutta eivät kovin vetovoimaisiakaan. Saattaisivat hyvinkin jäädä kutsumatta johonkin. Avoimuus on viehättävää.
Yritän olla ihmisille mukava ja ystävällinen, mutta olen hieman arka, enkä ole mikään ekstrovertti luonteeltani. Johtuisko se sitten siitä?
ap
mutta joskus ujot ihmiset antavat itsestään tahtomattaan vähän juron tai töykeän vaikutelman. Muut sitten pitävät tämmöistä aika luotaantyöntävänä.
murehdi sekuntia pidempään. Jos tuossa alkaa rypemään, niin johan kävisi rankaksi.
Kyse on ennen kaikkea asenteesta. Paitsi että kiinnittämällä huomionsa vastoinkäymisiin voi huonosti, niitä myös tulee enemmän. Itseään ruokkiva kierre.
ja joku ihan muu on introvertti. Kohtele alentuvasti ja tee selvää pesäeroa siihen introverttiin. Perusta koko elämäsi valheelle. Ei se minkään arvoista elämää ole, mutta hyvällä tuurilla läheisesti kärsivät siitä enemmän kuin sinä itse, ja silloinhan sillä ei ole niin väliä. Ja ainahan voit väittää minkä tahansa mokasi kuuluvan inhimillisyyteen.
ja annat sellaisen mielikuvan että et oikeastaan haluakaan mukaan.
Ensi kerralla ihmisten seurassa ole rohkea, ota paljon kontaktia toisiin ja ole myös fyysisesti läsnä. Et seiso missään takarivissä vaan ole siellä missä keskusteluja käydään. Tunge mukaan, niin ne muutkin tekee. Toisilta tunkeminen käy ihan luonnostaan mutta sen voi oppiakin :)
just tismallisesti... En mä sitä lapseni puolesta pystykään hyväksymään, oma kohtalo, noh, ihan sama, eli ilmeisesti olen sen hyväksynyt.