Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapseni kertoi minulle, että kaverinsa isä

Vierailija
30.11.2011 |

on todella outo. Kysyin että miten niin outo. Hän vastasi että siksi kun se lyö tätä kaveria tosi usein. Lyö niin että tämä kaveri alkaa aina itkeä.



Olin aika järkyttynyt. Miten toimisitte tässä tilanteessa?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

selville perheen taustaa. Onko uusperhe/yh/mielisairautta jne...En kylläkään jättäisi asiaa siihenn en todellakaan!



Myös lapselle pitäisi sanoa et kukaan saa häntä lyödä! Se pitäisi vaikka tulla opettajan suusta että vanhemmille voi sanoa että kukaan ei saa tehdä niin -oikein painottamalla!Pitää kertoa vaikka opelle!



Vierailija
2/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää kertoa vaikka opelle!

kertomista muille, toisten vastuulle. Soita vaikka sosiaalitoimeen ja selosta tapaus, ilman nimiä. Kertovat varmasti, miten kannattaa toimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole uusperhe, ei ole mielisairauksia, ei mitään ainakaan esilletulleita muitakaan juttuja.



Olemme tekemisissä tosi paljon ja varsinkin lapset.



Voi ahdistus. Eli siis sosiaalitoimeen yhteys? Lapsemme eivät ole samassa koulussa, joten en tunne tätä lapsen opettajaa. Ja muutenkin tuntuisi hullulta mennä ihan vieraalle ihmiselle siitä puhumaan.



ap

Vierailija
4/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkaan lasta, se on rikos.

Vierailija
5/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

selville perheen taustaa. Onko uusperhe/yh/mielisairautta jne...En kylläkään jättäisi asiaa siihenn en todellakaan! Myös lapselle pitäisi sanoa et kukaan saa häntä lyödä! Se pitäisi vaikka tulla opettajan suusta että vanhemmille voi sanoa että kukaan ei saa tehdä niin -oikein painottamalla!Pitää kertoa vaikka opelle!

Onko uusperhe/yh...? WTF...

Vierailija
6/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mamuperheissä sellainen pieni läpsyttely on ihan arkipäivään kuuluvaa kurinpitoa. Ei saa puuttua tai olet raisisti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

opastus, jolla voin alkaa hakata lapsiani sillä tekosyyllä.



Kyllä lapsiaan lyövä ihminen on vain itsekäs mulkku, eikä mitään muuta. Lastensuojeluilmoitusta lähtisin selvittämään.

Vierailija
8/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan perus-suomalainen (olipas termi..) perhe. Kulissit ainakin kauniit ja hienot.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uudestaan, että onko poikasi nähnyt sen sän lyövän, vai kertooko kaveri siitä? Minkä ikäinen poika on? Varmaan ilmoitraisin lastensuojelluun, tosin enpä tiedä olsko siitä apua. Jos olisin oikein rohkea, niin ottaisin asian puheeksi suoraan isän kanssa. Ilman syyttelyä sanoisin, että toivottavasti poikaanne ei lyödä enää, jos on tähän asti lyöty, koska se aihuttaa traumoja ja on oikeasti rikos. Pojat eivät varmaan sais enää olla yhdessä, mutta mitä sitten.

Vierailija
10/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niillä niitä ongelmia riittää vai etkö ole kuullut?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pahalta ja itse ehkä kysyisin lapseltakin muina miehinä. Joka tapauksessa ottaisin reilusti puheeksi asian isän kanssa enkä lässyttelisi enkä anteeksipyydellen tai vähätellen!



Muistuttaisin Suomen laista ja et sen on loputtava. Jos lapsi joutuu kärsimään tästä puheesta tai ei saa enää leikkiä sun pojan kanssa ottaisin yht. LS-viranomaisiin.



Ystävyys perheen kanssa ei ole sen arvoista et lapsen hädästä ei välitetä!

Vierailija
12/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin olisin hyvin varovainen lasten puheiden kanssa ja olisi ensi selvitettävä tarinan oikeellisuus. Jos pitää paikkaansa mutta tietysti asiaankuuluva puuttuminen on paikallaan. Mutta ei olisi ensimmäinen kerta kun jutussa on ns. "lapsilisää".



Esim. omat lapseni ovat selittäneet naapurin rouvalle, että äiti ei anna koskaan ruokaa tai isi ei anna ulkoilla vaan täytyy aina olla sisällä omassa huoneessaan. Jos naapurin rouva olisi ottanut nämä tosissaan, niin huhhuh.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvaili tarkkaan, miten löi ja kuinka kaveri reagoi. Kertoi myös tilanteita, joissa tämä lyöminen on tapahtunut.



Tottakai tässä voi olla "lapsilisää", mutta ainakin on nähnyt kuinka kaveria on satutettu ja hän on ruvennut itkemään.



ap

Vierailija
14/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/lastensuojelunkasikirja/tyoprosessi/…



Käsittääkseni lastensuojeluilmoituksen voi tehdä netissä ja vaikka nimettömänä, jos tahtoo, ja tällöin sosiaaliviranomaisten tehtävksi jää selvitää lastensuojelun tarve. Jos ilmoitus on aiheeton, ei siitä ole muuta haittaa kuin vähän mieliharmia sille perheelle, mutta kyllä luulisi, että ei juttu ihan tuulesta temmattu ole, ja sosiaaliviranomaisten yhteydenotto voisi auttaa lapsen isää miettimään seuraavan kerran hermostuessaan, käyttääkö väkivaltaa vai ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsesikin voi valehdella. Aika harva lyö kaverin nähden.

Joku vastuu on myös teilläkin, jos ilmon teette.

Toki pitää puuttua, mutta vain jos on totta.

Nimittäin meille ei olisi mitään asiaa, jos lapseni joku kaveri satuilisi jotain tollaista minusta.

Ainakin mun 7v. pojan mielikuvitus on aivan mahdotonta.

Vierailija
16/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään jossittelemista enää. Voithan laittaa kaikki oman lapsesi ´´syyksi´´ niin ukkeli ei voi salaa extrarangaista omaa lastaan.



napakka ote asiaan!

Vierailija
17/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

se, miten ihmiset suhtautuu lastensuojeluilmoituksiin. Sen tarkoitushan on vain selvittää, onko tarvetta lastensuojeluun, ja jos ei ole, niin kaikkihan on hyvin.



Kukaan ulkopuolinen ei voi tietää, milloin kyseessä on oikeasti apua tarvitseva lapsi, sen selvittäminen on sosiaaliviranomaisten tehtävä. Sosiaaliviranomaiset eivät pysty asiaa selvittämään, jos kukaan ei kerro heille epäilyistään. On parempi ilmoittaa turhaan kuin jättää oikeasti apua tarvitseva yksin.



Olisi kaikkien lasten etu, että ilmoituksia uskallettaisiin tehdä ja ettei vanhemmat suhtautuisi niihin noin negatiivisesti ja raivoisasti, nyt niitä ei uskalleta tehdä ellei olla ihan varmoja, että jotain pahaa tapahtuu, ja moni lapsi jää ilman tarvitsemaan apua.

Vierailija
18/18 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hienotunteisesti tietysti. Kysy myös hänen äidiltään.

Mitä lapsesi lukee tällä hetkellä, minkä ikäinen hän on? En epäile että hän valehtelee, mutta kolmen lapsen äitinä tiedän mtä mielikuvitus saa aikaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi yksi