Miten saada lapset lukemaan enemmän?
Olen lukenut lapsille paljon kun he olivat pienempiä, mutta nyt lukevat sujuvasti itse. Eilen kärttivät jotain tekemistä ja ehdotin, että lukevat jotain hyvää kirjaa. Videoita oli katseltu aiemmin, enkä enää suostunut lisäämään ruutuaikaa. Mutta sain kuulla että lukeminen on kuulemma tylsempää kuin videoiden katselu. Miten hiivatissa tähän on tultu? Meillä ei ole edes telkkaria vaan katselemme dvd:tä, tosin ei tuntikaupalla päivässä. Onko tuo helppo ruutuviihde tehty niin houkuttelevaksi, että lukeminen ei yksinkertaisesti enää tunnu lapsista yhtään kivalta? Tämä kehitys kammottaa mua ja meillä on sentään mielestäni oltu suht valveutuneita tässä asiassa. Mieheni ja minä olemme himolukijoita, joten esimerkistä ei ole puutetta.
Kommentit (12)
esimerkistä ei ainakaan ole ollut apua, ei myöskään siitä, että koko talo on luettavaa täynnä. Ei siitä, että on tarjottu erilaista -eri tyylistä, eri vaikeusasteiden eri mitähyvänsä - luettavaa. Eikä siitäkään, että on luettu paljon satuja vielä kouluikäisillekin iltaisin.
Tai sitten voitte lukea yhdessä ääneen. Entä auttaisiko jos juttelisitte niistä kirjoista? Jos tarjoaisit omia lapsuuden suosikkeja ja sitten voisit itsekin lukaista?
9-vuotiasta ei millään huvittanut lukea kirjoja, koska oli aika hidas lukemaan eikä ymmärtänyt, että hyvän kirjan upeaan maailmaan voi todella upota, kunhan vain saa sen aloitetuksi. Olen itse innokas lukija ja päätin, että pojan lukutaito pitää saada kehittymään, joten otin käyttöön sen aina toimivan keinon eli rahan. Maksoin muutaman kuukauden ajan pari euroa per luettu kirja (jostain paksusta Harry Potterista jopa vitosen) ja kyllä kannatti. Maksu jäi pois, mutta pojan lukuvauhti oli nopetunut todella paljon ja hän oli jäänyt koukkuun kirjojen ihmeelliseen maailmaan. Nyt 11-vuotiaana ei todellakaan tarvitse houkutella tai lahjoa lukemaan, poika etsii itse mieluisia kirjoja koulun kirjastosta tai sitten minä googlailen ja ehdotan jotain uutta fantasiakirjasarjaa ja taas on nenä tiiviivsti kirjassa kiinni.
Ei tykkää lukea ollenkaan. Jos pakotetaan, on lukevinaan. Harppoen lukee muutaman sivun.
Jos maksaisin, ei varmaan lukisi oikeasti. Olisi lukevinaan.
Ongelma kovasti.
Iltasadun luemme vielä hänelle.
oli se sitten Aku Ankkaa, tietokirjaa, Kapteeni Kalsarin seikkailuja tai tuhatsivuista fantasiatiiliskiveä. Se, että luette iltasatua, on todella hyvä juttu ja pitää yllä tarinan ymmärtämisen taitoa.
Meillä lukemiseen innosti Potterit. Mitkään muut kirjat ei kiinostaneet.
Sisältä ja kirjoitus tapa ovat tärkeitä tekijöitä.
Meillä kolme poika, poikaa.
Koulu kirjat on selkeästi kirjoitettu tytöille ja ne ei sitten nappaa yhtään. Tätä kautta lukeminen ei sitten ole mielekästä. Se siis tarkoittaa kaikkea lukemista. Tämä taas on johtanut ettei oikein mikään nappaa
jos lukevat sängyssä kirjaa sen aikaa.
Itse laitan tarkoituksella muksut puolituntia aikaisemmin sänkyyn että saavat lukea. Rauhoittaa mukavasti ja unikin tulee paremmin
Meillä kyllä tykkäävät lukea 12v 9v ja 6v
Meillä isommatkin menevät sänkyyn puoli yhdeksän maissa kun kaksi pienempää käyvät jo nukkumaan (isommat eivät osaa olla muuten hiljaa ja pienemmät ei sitten nukahda). Jos isommat haluavat, saavat he lukea sängyssä noin yhdeksään saakka (6 ja 7 vuotiaat kyseessä). Joka ilta haluavat mielummin lukea itsekseen kuin käydä aikasin nukkumaan.
Meillä kyllä luetaan myös ääneen paljon (tosin enemmän pienemmille sisaruksille).
ostan satunnaisesti muita lehtiä. Käymme kirjastossa kerran kuussa ja kun lapsi opetteli lukemaan, jätin puolihuolimattomasti luettavaa vähän sinne sun tänne.
Illalla kun menee nukkumaan saa lukea vielä puolituntia ja huutelee vaan, että hyvä kohta ei vielä valoja pois.
Ostakaa pojille vaan niitä akkareita, siitä se lähtee.
esimerkistä ei ainakaan ole ollut apua, ei myöskään siitä, että koko talo on luettavaa täynnä. Ei siitä, että on tarjottu erilaista -eri tyylistä, eri vaikeusasteiden eri mitähyvänsä - luettavaa. Eikä siitäkään, että on luettu paljon satuja vielä kouluikäisillekin iltaisin.
Kundi on tullut isäänsä ja isän äitiin, jotka eivät lue. Ei vain lue. Ei sitten millään. Olen asian pikkuhiljaa hyväksynyt - kundi on 17 v.
meilläkään ei ole tv:tä ja nettikin tuli taloon vasta pari vuotta sitten, siihen asti käytin itse töissä ja lapset joutuivat kävelemään kirjastolle jos halusivat töllöttää ruutua...Tänä päivänä (pojat 15 ja 12 plus yksi alle 3v) ovat yhä kirjojen suurkuluttajia ja kaksi vanhinta kävelevät edelleen kirjastolle mutta nyt LUKEMAAN. Esim. perheen vanhin lukee n.3000-5000 sivua viikossa koulukirjojen päälle. DVD-leffoja ei juurikaan ole katseltu. Luulen että juurikin tuo aikainen filmien töllötys on se tekijä mikä vie lukuhalut. Kun siihen päälle tulee vielä kaupallinen tarjonta oheistuotteineen niin siinähän sitä sitten ollaan. Kaikilla on sitä ja tätä jne. Yleisesti ottaen luulen että tänä päivänä lasten liika viihdyttäminen osaltaan aiheuttaa huviriippuvuutta ja siitä mennään missä hauskuus on suurinta....tylsää ei saisi koskaan olla.