Pärjääkö kesävauva rattailla joissa on kantokassi/koppa?
Kovasti mietityttää millaiset menopelit ostan kun on ajankohtaista. Runko saisi olla näpsäkkä liikkumiseen autolla/julkisilla. Varsinasia vaunuja ei ehkä tarvita koska vauva on 6kk kun ensimmäinen talvi tulee. Vai mitä mieltä olet?
Kommentit (9)
6 kk ikäinen on mielellään jo pystymmässä asennossa, joten vaunut tulee vaihdettua rattaisiin noihin aikoihin. Suosittelen pienelle vauvalle kovempaa kantokoppaa kesällä, ettei ole niin hiostava (reunat pysyvät pystyssä ja ilma pääsee kiertämään paremmin). Tietenkin täytyy itse miettiä, miten paljon vauvan kanssa liikkuu ja millaisissa paikoissa, mutta on totta, että vaunujen /vaunukopan käyttöikä on melko lyhyt.
siis Timmyt voit luokitella myös rattaiksi mutta toisin kuin useimmat kuomurattaat, Timmyt saa täysmakuulle ja kuomun voi kääntää niin että vaununkopan laittaa työntäjää kohti.
niin kai se sitten pärjää.
Itse odotan esikoista toukokuuksi ja aion ostaa juuri vuodenajan vuoksi rattaat joihin tulee erillinen vaunukoppa. Ajattelen, että se on vauvalle vilpoisempi jos sattuu helteinen kesä. Ja itsellekin mukavampi, kun koppa tulee ylemmäs kuin istuinosa.
Hommaa sellainen kantokassi, joka muuntuu makuupussiksi tuet ja kovikkeet poistamalla.
Kätevää, kun kesävauvasi kasvaa ulos siitä pehmeästä "kopasta", niin voit syksyn ja talven tullen kuitenkin käyttää sitä.
Katso, että kantokassi on tukien kanssa tarpeeksi jä jämäkkä. Siis että vauvaa voi tarpeen tullen kantaa siinä kassissa (pohjalevy ja sivutuet). Sitä voisi vaikka tarpeen tullen käyttää vauvalla matkasänkynä.
Kantokassiin pitää saada turvavyöt. Ei tietenkään vielä, kun pohjalevy on paikallaan, mutta kun sen poistaa, niin siihen pelkkään kassiin olisi hyvä saada ne vyöt, että jo kääntyilevän vauvan saa kiinnitettyä.
Pärjäät hyvin ilman vaunuja. Meillä on juurikin nuo nro3 suosittelemat Teutonia Timmyt, ovat siis rattaat, eivätä yhdistelmävaunut. Loistohankinta, sillä toimivat vauvasta alkaen siihen asti, kun tarvitset rattaita. Ovat pienet ja näpärät. Ensimmäiselle ostin isot yhdistelmävaunut, kunnes niihin paloi hermo. Vaihdoin ne noihin Timmyihin ja kakkonen on ollut niissä vauvasta asti, vaikka syntyi lokakuussa.
(Siis siinä ratasosassa. huomio ratasosan mahdollisimman pitkä nukkumispituus).
Osta kunnon tilavat vaunut, niistä on todella paljon hyötyä ja iloa!
Ja kunnon pyörät! Ei mitään heppoisia pikkupyöriä, niillä ei tee mitään paitsi kävellä kauppakeskuksissa.
Matkarattaat sitten toisiksi.
ja kantokassi täytyy tietty olla vuorattu puuvillakankaalla tms hengittävällä materiaalilla. Myös kansi pitää saada irroitettua kokonaan. Näin se pehmeä kassi muistuttaa jo ominaisuuksiltaan ihan kovaa koppaa. On vaan sitten monikäyttöisempi jatkossa.
Timmyt ei siis tosiaan ole yhdistelmät, toisaalta kaikissa yhdistelmissäkään ei koppa ja istuin ole erikseen runkoon kiinnitettäviä vaan pehmeä koppa laitetaan ratasosaan.
Ysin kommenttiin jatkaisin että Timmyissä on isot pyörät eli kulkevat ihan siellä missä yhdistelmätkin ja ne voi ostaakin ilmakumipyörillä halutessaan. Nukkumapituus näissä on pidempi kuin mistään muista olen löytänyt eli reilut 90 cm (meillä on nukuttu 3-vuotiaiksi pihalla). Kovan kopan pituus on niin pieni, että siihen ei moni mahdu edes ekaa vuotta.
jos pystyt nukuttamaan lastasi pihalla. Ulkounilla kasvaa hyvin nukkuvia terveitä lapsia eikä sinun tarvitse ottaa stressiä riittävästä ulkoilusta kurjimmilla keleillä: lapsi ulkoilee nukkuessaan ja sinä köllöttelet sohvalla.
Jos nyt ostaisin vaunuja, ostaisin Teutonia Timmyt: menevät kohtuupieneen tilaan ja käyvät koko vaunu- ja ratasiän.