Apuja! Mikä maidoton "maito" kävisi meille?
Lyhyesti: kokeiltu kaurajuoma (luomu Oatley) ja Alpro soijajuoma. Molemmista ongemia. Lapsi nyt 13kk.
Tässä vähän pidemmällä kaavalla: maitoallergia ilmennyt n. 2kk sitten, kun aloitimme hapanmaitotuotteet. Maitoa tarvitsemme lähinnä pullosta juotavaksi päivä-ja iltaunille mentäessä. Lisäksi myös puuroon (jos sopiva vaihtoehto löytyy).
Kaurajuomasta tulee vatsavaivoja, lapsi itkee kippuralla, ei nuku öisin. Vaippa-alue ihan karmeassa kunnossa. Jännä juttu, sillä kaurapuuro ei aiheuta mitään oireita.
Soijajuomasta posket ja silmät kutiaa kovasti, vatsa vähän löysällä ja kakka tahmeampaa, ehkä pientä punoitusta vaippa-alueella. Ei häiritse elämää niin kovasti, mutta kutina on tosi epämiellyttävää.
Ennen hapanmaitokokeiluja lapsi käytti ihan tavallista Nan-korviketta. Siitä silloin ei mitään ihmeellisiä oireita. Siinä protetiini pilkottu ilmeisesti niin, että lapsi ei oireile. Tuttelista ja Nutrilonista sai aikaisemmin pahatkin oireet.
Nyt kun kokeilimme uudelleen tuota Nania, niin näytti menevän tosi hyvin ensin, sitten alkoi se silmien kutina ja poskien punoitus. Vatsa kuitenkin toimi hyvin Nanilla ja yöt sujuivat hienosti.
Onko kenelläkään ideaa, mitä seuraavaksi voisimme kokeilla?
Iso Kiitos.
Kommentit (20)
Kamelinmaidon on valinnut jo 20000 suomalista lastensa terveyden lähteeksi. Paitsi, että se on heidän kauneutensa salaisuus, se antaa terveen ihon ja hyvän roansulatuksen. Kamelinmaito säännöllisesti nautittuna ehkäisee mm. autismia, sydänsairauksia ja diabetestä. Asiasta kertoo mm. Koor ja http://assijorinat.blogspot.fi sekä http://magazine.good.is/features/camel-milk-autism
Riisimaito (Rice Dream), mutta sitä ei muistaakseni suositella kovin pienille. Puuroon erinomainen. Mutta hae diagnoosi - on mahdollista, että lapsesi on myös allerginen soijalle. Viljat kannattaa myös tsekata. Suosittelen sivustoa erimenu.fi, löytyy aika hyvin. t. Maitoallergikko 28v
Heippa ! Meillä maitoallergia todettiin lapsen ollessa noin 2kk, Päästiin allergiapolin asiakkaaksi. Apteekin korvikkeella mentiin 1v. Ikävuoteen, jonka jälkeen pikkuhiljaa tavalliseen maitoon, esim puuro maitoon keitettynä jne jne.. Noh lapsi nyt 3v maitoa ei juo tippaakaan vaan ruokajuomana vesi. Kalkkia saa päivittäin tapleteista. Piimää ollaan silloin tällöin yritetty yökkää samallalailla kuin maidonkin.
Rice dream jos oikein muistan. Tai sit kuten tuo eka vastaaja sanoo.
Suosittelen, että menette allergialääkärin pakeille ja hankkisin altistuskokeella todistuksen maitoallergiasta, jonka jälkeen saatte kelakorvauksen erikoiskorvikkeista kahden vuoden ikään asti. Eli apteekista saatte sitten allergisille sopivaa korviketta.
Korvikettahan käytetään normaalisti vain vuoden ikään ja sen jälkeen normaalia maitoa, mutta allergisille lapsille sitä suositellaan 2 vuoden ikään - koska normaali maito ei käy!
Kasvimaidot eivät aja samaa asiaa, mikään niistä. Voitte toki kokeilla vielä riisimaidon, jos haluatte käyttää halvempaa "maitoa" esimerkiksi murojen kanssa.
On varsin tavallista, että allergiat pahenevat tässä vaiheessa kun alkaa tulla enemmän ruoka-aineita ruokavalioon. Toivottavaa on, että jo vuodessa allergiat vähenevät (niinhän nämä lapsuusiän ruoka-aineallergiat yleensä tekevät).
Äh, olisin niin toivonut, että olisi joku "maitomaisempi" vaihtoehto vielä jäljellä. Ei varmaan hirveän hyvin toimi unimaitona tuo vesi... Kai se on opeteltava pois siitä unipullosta vaan.
Täytyy vielä tsekata se riisimaito. Muistaakseni luin joskus tuoteselostetta ja siinä oli niin hirveesti kaikkea mahdollista ainesosaa, niin jätin se silloin vähän omaan arvoonsa.
Osaisko joku vielä sanoa, että onko olemassa jotain soijajuomaa, jossa ei olisi niin hirveästi ylimääräisiä aineita. Alprossahan on paljon kaikkea ja vaikea sanoa, reagoiko soijalle vai jollekin lisäaineelle. Oatleyssähän on tuo luomuversio, jossa vain tyyliin kauraa ja vettä...
Taapero TARVITSEE maitoa vielä tässä iässä! Tietysti jos mikään maito ei sovi, niin pakko on mennä vesi/kalsium -linjalle, mutta se ei suinkaan ole ensisijainen vaihtoehto.
Maitoallerginen lapsi tarvitsee erityismaitoja. Hae se diagnoosi. Tai kysy lääkäriltä jos et minua usko.
lapselle tehtiin n 5kk iässä pricit ja niissä ei maitoallergiaa näkynyt. Miten tuo maitoallergia oikeasti lääkärissä todetaan, jos prick ei näytä mitään? Apteekin korviketta ostettiin, mutta sitä ei suostunut juomaan ollenkaan.
Ja tosiaan Tuttelille ja Nutrilonille reagoi silloin aikaisemmin (oireet ei heti, vaan pikkuhiljaa esim vasta illalla, kun aamusta asti otettu tuttelia). Samoin oikeaan maitoonkin (juusto/jogurtti) alkoi reagoida pikkuhiljaa ensin jotain pientä punoitusta ja sitten parin viikon päästä olikin helvetti irti.
Lastenlääkärillä käymme säännöllisesti kun on ollut refluksia sun muuta ongelmaa... Viimeksi käydessämme kaurajuoma oli silloin vielä ok, eikä aiheuttanut mitään. siitäkin alkoi ongelmat vasta parin viikon käytön jälkeen.
Ehkä se vesi ja kalkkilisä on meille oikea vaihtoehto...
...että kasvimaidot eivät ole maitoja lainkaan siinä mielessä, että ne kävisivät taaperon maidon korvikkeeksi.
Nutricialla on olemassa soijajuoma yli 1-vuotiaille voit kokeilla sitä ja muutenkin soijakorvikkeita (NE käyvät "maidoksi" toisin kuin esim Alpron soijajuoma), mutta soijalle allergisoituminen on kohtalaisen tavallista.
Ihan oikeasti, käyttäkää korviketta.
että toisen merkkiset soija- tai kaurajuomat saattaisivat sopia, mutta tuskin haluatte kauheasti testailla, kun oireita on jo tullut. Mites apteekin maidottomat korvikkeet?
Prick on epäluotettava, ja tilanne voi olla sitäpaitsi muuttunut 5 kk jälkeen.
Maitoallergiadiagnoosia ei edes saisi pelkän prickin perusteella, vaikka se näyttäisikin plussaa.
Ainoa oikea tapa on ensin välttää ko. ruoka-ainetta (kaikissa muodoissaan) huolellisesti ja sitten altistaa lapsi sille ja seurata oireita. Allergialääkäreille tämä on tuttua juttua, ja luulisin että refluksilääkärinnekin tietää asiasta.
Minusta kuulostaa erittäin todennäköiseltä, että lapsenne on allerginen lehmänmaidolle (mutta mahdollisesti jllekin muulle vielä vaikeammin? muna? viljat?). Vähän ihmetyttää ettei lastenlääkäri ole kysellyt teiltä näistä maitoasioista, koska hänen olisi kyllä pitänyt pitää huolta, että lapsella on RAVITSEVA maito käytössään jos se on mahdollista. Kauramaito ei ole ollut sellainen.
Enkä kirjoita näitä mitenkään kasvimaitoja väheksyvänä ihmisenä, olen itse asiassa itse kasvissyöjä ja käytän paljon kasvimaitoja, mutta tiedän että 2 vuoden ikään asti lapselle suositellaan ihan oikeaa maitoa joka voi olla äidinmaito tai lehmänmaito - tai lehmänmaidosta tai soijasta tehty erityismaito allergisille.
Olemme käyneet sairaalan allergiatesteissä, kun vauva oli n. 5kk, tapaamme säännöllisesti allergiapolin lääkäriä sekä ravitsemusterapeuttia. Tässä siltä pohjalta täyttä faktaa: (Lapsi on nyt n. 1v.)
1. Erityiskorvikkeet korvataan 2-vuotiaaksi asti vain, jos maitoallergia on todettu ennen 6kk ikää. Korvattavuuden voi saada myös myöhemmin tuonne kahden vuoden ikään asti, mutta se edellyttää uutta altistusta vuoden iässä, jossa altistetaan soijalle ja katsotaan sopiiko se.
2. Maitoaltistus tehdään valvotusti sairaalassa. Siinä vauvalle / lapselle annetaan 15-20 minuutin välein maitoa aloittaen vanupuikkokosketuksesta limakalvolle ja siitä hiljalleen edeten niin että lopuksi lapsi juo maitoa muistaakseni desin. Meillä testi jätettiin kesken, koska oireita tuli jo vähäisestä määrästä ja näin ollen todettiin maitoallergia.
3. Soijamaito ja soijamaitovalmisteet ovat ainoita kasvipohjaisia "maito"tuotteita, joilla voidaan korvata lehmänmaitotuotteet täysin. Silloinkin täytyy katsoa, että soijavalmiste ei ole luomua, koska silloin niihin ei ole lisätty kalsiumia. Riisimaito ja kauramaito eivät kykene ravintosisällöltään korvaamaan maitoa täysin. Kysyin myös ammattilaisilta tätä soijalle herkistymistä niin ei kuulemma pidä paikkaansa, että varhain aloitetut soijatuotteet aiheuttaisivat herkästi soijalle yliherkistymistä.
Ap:lle suosittelen neuvolakäyntiä ja sitä kautta lähetettä allergiapolille.
Meille rav.terpeutti suositteli erityiskorvikemaidon jatkamista ainakin 18kk ikään ja sen ohessa hiljalleen totuttaa soijamaitoon. Soijajugurttia lapsi syö jo.
Ja kyllä noita kasvimaitoja nykyisin yli vuoden ikäisillä maitoallergikoilla MIKÄLI lapsella ei ole muita merkittäviä ruoka-aineallergioita. Näin meidän kuopuksen kanssa siirryttiin vuoden iässä suoraan rintamaidosta (olin itse imetysdietillä) kaurajuomaan, koska muita allergioita ei ollut. Superallerginen keskimmäinen puolestaan joi apteekinkorviketta sinne kaksivuotiaaksi saakka ja siirtyi vasta silloin kaurajuomaan. Esikoinen puolestaan siirtyi reilun vuodenikäisenä suoraan rintamaidosta tavalliseen, mutta jos ei olisi käynyt olisi hänelläkin ollut korvike, koska oli muitakin allergioita.
12: miksi teillä on siirrytty kaurajuomaan eikä soijajuomaan?? Meille kun nimenomaan suositeltiin ykkösvaihtoehtona tota soijaa, kaura kun kuulemma on soijaan verrattuna tosi laihaa juotavaa.
-11
joten hänelle ei voinut soijamaitoa antaa. Kaura sen sijaan kävi, vaikkei mikään muu kotimaisista viljoista käynytkään. Kuopuksen kanssa sitten lääkäri oli sitä mieltä, että tuo kaurajuoma on hänellekin ihan hyvä, kun sitä meillä jo muutenkin käytettiin. Oatlyn Kaurajuoma+ vastaa ravintosisällöltään hyvin pitkälti tavallista kevytmaitoa, proteiinia siinä ei toki yhtä paljon ole, mutta se hoidettiin sitten muun ruokavalion kautta.
12
Kiva tietää tuosta Oatly+ juomasta, jos meillä ei jostain syystä päästä soijajuomaan :)
-11
tämä on vähän vaikeaa, kun ei heti tullut mielee ihan perusteellisesti selittää kaikkea mahdollista...
Niin siis ideana tuossa kauramaidossa oli se, että jos se olisi sopinut, niin sen kanssa olis ollu tarkoitus ottaa kalkkilisä purkista. Lapsi on siis superherkkävatsainen ollut aina ja mitä vähemmän ruuassa (lääkkeissä, vitamiineissa tms) on ollut lisäaineita, niin on varmemmin sopinut. Siksi tuo luomukaurajuoma olisi ollut potentiaanen sopivin vaihtoehto.
Ja kyllä keskustelimme, että jotkut saavat korviketta 1,5-2vuotiaaksi asti. Toisaalta kun se kaura (ja kaikki viljat)on ollu meille ok, niin kauramaidossa ei pitäny olla ongelmaa. Faktana myös se, että lapse ei suostu juomaan sitä erityiskorviketta (eikä mitään jauhejuttua), niin ei alettu sille tielle enää nyt.
Sitä vesi ja kalkkilisä -korttia se lääkärikin jo jossain vaiheessa ehdotti (jos kaupan kasvijuomat ei käy) ja näyttääpä siltä, että sille tielle nyt lähdetään. Olisi vaan ollut niin helppoa jatkaa sillä Nanilla, mutta sepä ei nyt vaan enää onnistunut.
Kiitos vastaajille tuhannesti.
tuon ikäisen kanssa pitää varmistaa tuotteiden sopivuus tarkkaan, kaikkia maitoa korvaavia tuotteita ei suositella alle 2v tai alle 3v käyttöön, mm. soijajuomissa muistan nähneeni merkinnät. Mutta vaihtoehtoja on paljon enemmänkin kuin vain nämä tavallisen ruokakaupan valikoimiin kuuluvat kaura-, soija- ja riisipohjaiset; löytyy mantelimaitoa ja ties mitä muuta. Ravintoterapeutti tai allergialääkäri osaa neuvoa paremmin kuin täällä palstalla kukaan mutu-tietäjä.
Mutta eihän se mikään katastrofi ole vaikka ei maitoa tai mitään korvikettakaan juo, kalsiumit saa purkistakin.
Kirjoitit että lapsella on refluksi vaivoja. Meillä yhdellä lapsista on välillä voimakasta refluksia mutta se liittyy ruoka-aine allergioihin. Esimerkiksi monista lihoista ja melkein kaikista öljyistä tulee voimakasta refluksia. Refluksiahan on sekä rakenteellista että allergista. Varmaankin tuttu juttu sinulle mutta kirjoitin kuitenkin varuiksi.
Vielä yksi maitovaihtoehto voisi olla ne kaupassa "herkkävatsaisille" myytävät jauhemaiset korvikkeet. Siis ovat lehmän maidosta mutta pilkotumpia kuin tavalliset korvikkeet. Tämä voisi toimia jos maitoallergia on tosi lievää.
Suosittelisin www.histamiini.com sivustoa. Siellä on tarjolla paljon reseptejä maidottomiin leivonnaisiin ja ruokiin jne. Ja tietysti vertaistukea.
t. Kolmen allergisen lapsen äiti
Kalkkia saa apteekista jauheena (vuoden annos jotain 6€) ja sen voi sekoittaa vaikka perunamuussiin. Pyydät lääkäriä vaan laskemaan annostuksen. Maitojen korvikkeita ei tarvitse juoda.