Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä mieltä nimestä Peitsa?

Vierailija
19.11.2011 |

Mieheni ehdotti, että jos odottamamme lapsi on poika, hän saisi nimen Peitsa. Tykkään nimestä. Se on kuitenkin niin erikoinen että kiinnostaisi kuulla muiden mielipiteitä. Minun mielestä kuulostaa vähän lempinimimäiseltä..

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän esikoisen nimi on tyyliä Olavi, vanha ja suomalainen ja tuollainen ei yhtään lempinimimäinen. Vaikka tykkäänkin Peitsasta, niin nyt alkaa häiritsemään, että se kuulostaisi tuon esikoisen nimen kanssa niin lempinimeltä! Olavi ja Peitsa..

Oletteko samaa mieltä?



Mitä muuta Peitsasta voi tulla mieleen? Mua ei häiritse tuo peitsi eikä peitsaaminen (jotku hevoset peitsaa), mutta itelle tuli mieleen että yksi kirjain pois, ja se olis pitsa. Äh! Ei ole oikein hyvä.. Jos saadaan tyttö, niin tytön nimeksi tulis varmaan Vanamo.



Tuleeko teille mieleen mitään vanhaa, ehkä harvinaistakin nimeä, joka sopisi yhteen Olavin ja Vanamon kanssa? Ei O tai V- kirjaimella alkavia.



t.ap joka on tosi kiitollinen hyvistä ideoista.

Vierailija
2/8 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta lapsuudessani kaverini oli Peitsa, joten sen takia ei makuuni liian erikoinen. Nimi ei silti noin yleisesti ottaen miellytä minua, vaikka Peitsa ihan mukava tyyppi olikin.

Vierailija
4/8 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en loukkaannu, saa vastata ihan rehellisesti!!

t. ap

Vierailija
5/8 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on Suomessa jonkin verran, sekä miehiä että naisia. Miehiä kuitenkin selvästi enemmän. Muutaman kymmentä.

Ehkä minunkin mielestäni lempinimimäinen, mutta ei mitenkään mahdoton nimeksi.

Vierailija
6/8 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä kai tuohon tottuis, mutta itse en valitsis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän oudolta kuullostaa, mutta toisaalta ei pahakaan.

Jos rimmaa sukunimen kanssa, niin mikä ettei.

Vierailija
8/8 |
03.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi nimen pitää olla aina , jonkin aikakauden"muotinimi", nimi joka on jonkun ns. kuuluisuuden. On Jani,Joni, Janne, Mika jne. Koulussa on tämän jälkeen samalla luokalla 5 Janiia, 6 Jonia, 7 Mikaa. Joita pitää eritellä sukunimen mukaan. Ennen nimettiin mm. Habituksen mukaan. Lyhyen läntä Nieminen. Klenkka Karlsson. Viisas Vänttinen jne.  Nykyisin ei opettaja voi alkaa nimitellä erotellakseen saman nimiset.

Miksi siis ei voi antaa lapselleen hieman erottuvaa nimeä? On siinä on etunsa ja vaaransa. Jos lapsesta tulee kuuluisa niin kaikii tietävät, jos taas rosvo niin kaikki tietävät.

Peitsa on hieno nimi, eikä lainkaan muistuta mitään lempinimeä. Koittakaa vääntää Peitsasta lempinimi. Esim. Kalervo. Kaarlo on Kalle.   Matti on Masa. Liisa on Lissu. Timo on Timppa. Peitsa on Peitsa.

Peitsa on myös harvinainen nimi, niitä taitaa olla Suomessa alle kymmenen.

Sen alkuperää ei  nimitoimisto ole pystynyt jäljittämänä.

Kun nimen lapselle annatte käännelkää nimeä ns. sananmuunnoksena. Niin lapsi välttyy monelta ikävältä matkansa varrella. ( esimerkki sanan munnoksesta kukkaupan nimi. Kukka kaari= kakka kuuri. Olli Kuusinen =

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän viisi