Kuukautiskierto sekaisin - lääkäriin?
Eli tilanne on se, että minulla on aina ollut säännöllinen kierto, jonka pituus on n. 31 pvä. Vaikka joka vuosi on ollut jokin poikkeava kuukausi, jolloin kierto on ollut pidempi tai lyhempi, mutta siis periaatteessa ihan säännöllinen.
Nyt kesästä asti kierto on ollut ihan sekaisin. Kerran on ollut tuo normaali 31 pvä. Useampia kertoja kuitenkin lähes tuplasti eli n. 56 pvä. Minulla ei siis ole hormonaalista ehkäisyä, joka pitäisi kiertoa yllä.
Voiko tämän kaiken kuitata vain stressillä? Sain ennen kesää yhden tärkeän vuosien projektin valmiiksi, muutimme ja työpaikka/lasten hoitopaikat muuttuivat. Paljon on ollut ylimääräistä menoa ja soviteltavaa aina kesäkuusta asti.
Oma oloni on ihan normaali. Ei siis ole kipuja, ei raskausoireita. Menkkoja ei vaan tule entiseen tapaan. Olisiko silti syytä mennä lääkäriin? Nyt vai myöhemmin? Ei kai nämä voi olla mitään vaihdevuosioireita? Olen 35-v. Papa oli kesäkuussa normaali.
En osaa sinua auttaa ja anteeksi kun tungen sinun ketjuusi, mutta olen itsekin viime aikoina ihmetellyt oman kiertoni muutosta.
Eli mulla ollut 20v ajan säännöllinen 26 päivän kierto (yhtä raskautta lukuunottamatta toki). Ja nyt kesästä alkaen kierto alkanut lyhentyä niin että lyhimmillään vain 21 päivää. Samoin vuodon määrä muuttunut niin, että kun ennen oli 3-4 päivää reilua vuotoa sekä 1-2 pv tiputtelua niin nyt alkaa parin päivän sekalaisella tiputtelulla sit yksi päivä kohtalaista vuotoa ja sit taas tiputtelua... Mulla ei myöskään ole hormonaalista ehkäisyä käytössä, joten sellaisella ei ole vaikutusta. Ei myöskään erityistä stressiä tai muuta elämäntapamuutosta. Viime vuoden aikana on kyllä muutenkin ollut enemmän heittoa noissa päivissä kuin aikaisemmin, mutta ei näin että joka kerta "missä sattuu". Sinänsä vähentynyt vuoto yms ei haittaa, mutta se on kiusallista kun ei enää pysty laskemaan etukäteen että mille viikolle menkat sattuu (vaikkapa lomamatkoja varatessa yms).