Miksi pentukoira aiheuttaa aina allergiaa meillä, myöhemmin ei?
Onko muut huomanneet samaa? Minulle itselleni nykyinen pentu on kolmas ja kaikki ovat olleet samaa rotua. Perheenä tämä on meille toinen. Joka kerta olen huomannut saman, että kun pentu tulee niin saan ns.allergiaoireita. Kurkkua kutittaa, silmiä kutittaa jne. Tätä kestää aina kuukauden verran ja sitten ei ole mitään oireita enää. Allergiatestit ollaan koko perheelle tehty ja koira-allergiaa ei ole todettu. Rotukin on ns.allergiaystävällinen. Onko pentujen hilse/karva jotenkin allergisoivempaa? Vai siedättyykö sille vaan sitten ajan kuluessa?
Kommentit (5)
ole mikään asiantuntija, mutta mieleeni tuli myöskin tuo että osaksi varmaan siedättyy. Mieleen tuli myös, että pennun iho hilseilee varmasti enemmän, kun kasvaa vielä ja iho uusiutuu ja näin ollen hilsettä pennusta irtoaa enemmän kuin jo kokonsa saavuttaneella.
ja myös oireita saanut aina alkuun.
enkä taatusti ole allerginen (lapsuusperhe kasvatti koiria). Pentu vaan muuttaa ympäristöä yhtäkkiä niin kovasti, että elimistö reagoi siihen. Onhan sitä eläinpölyä hetkessä joka paikassa.
Ja myös pennun syljestä tulee oireita, vaikkei aikuisen koiran syljestä tulisikaan... Tämä johtuu siitä, että pennulla on elimistössä ihan hurja määrä "kaikkea", myös siis allergeeneja, koska emosta saadut vasta-aineet ym. ovat vielä voimakkaana ja samaan aikaan pentu kehittää omaa puolustusjärjestelmäänsä todella voimakkaasti.
ja paijailisit sitä kuten pentua :)
Luulenpa että se on juuri noin että siedätyt sille pikkuhiljaa. Sehän on nyt trendinä allergian hoidossa. Just kuulin radiosta jonkun mainoksen jossa kehotettiin omena-allergikkoja syömään omppua jos vain suinkin pystyvät.