Manchester?
Onko jotain erityistä mitä siellä kannattaisi nähdä?
Kommentit (8)
mä olen kanssa asunut. Se science museum on ihan ok ja sinne kantsii mennä lasten kanssa.
Mä olen asunut 1990-luvulla, jolloin klubiskene oli kyllä ehkä Euroopan parasta.
Jos väähnkin on futiskiinnostusta, niin kyllä kantsii pyrkiä menemään futisotteluun ja niillä stadioineillakin kantsii käydä.
Manchesterhan pommitettiin pahoin toisessa maailmansodassa, joten vanhaa rakennuskantaa keskustassa ei ole niin paljoa kuin jossain muualla.
kuinka paljon rikollisuutta siellä on? Onko naisen turvallista liikkua esim. iltaisin kaupungilla yksikseen? Ap
eikä siellä minusta ollut oikein mitään erityistä. Aika ankea vanha teollisuuskaupunki. Liverpoolissakin on enemmän luonnetta.
kuinka paljon rikollisuutta siellä on? Onko naisen turvallista liikkua esim. iltaisin kaupungilla yksikseen? Ap
Riippuu varmaan siitä missä liikkuu. Minun mies ryöstettiin siellä iltamyöhään joskus opiskeluaikanaan, mutta siitä on pitkä pitkä aika. Eiköhän sielläkin aika hyvin maalaisjärjellä pärjää, vaikka itse kyllä mieluummin liikkuisin porukassa. Jotenkin tunnen oloni vähän turvattomaksi tatuoitujen, humalaisten chavien seurassa, ja niitä on Englannissa vaikea vältellä jos ihmisten ilmoilla liikkuu.
kuinka paljon rikollisuutta siellä on? Onko naisen turvallista liikkua esim. iltaisin kaupungilla yksikseen? Ap
keskusta on suht ok.
Nainen voi liikkua illalla (ei kuitenkaan yöllä) turvallisesti samalla tavalla kuin muissakin suurkaupungeissa: pysyttele valaistuilla kaduilla, missä on muitakin ihmisiä. Älä mene mihinkään puistoihin tai puskiin ja äläkä käänny sellaisille kujille, missä väkeä "hengailee". Tai kujille ylipäänsä.Siis oikeasti Manchesterissa on myös niitä kaupunginosia, missä tulee ryöstetyksi ekan 20 metrin sisällä väärään aikaan kävellessään - mut ei ne ole siinä ihan keskustassa. Äläkä suotta pihistele sen taksin kanssa, kyllä se kannattaa tilata jos vähänkään siltä tuntuu.
ja Kehruu-Jenny : ) kannattaa mennä katsomaan.
jonkun verran vanhaa romantiikan aikaista rakennustyyliä, mutta tosi vähän. Punatiiliset tehdasalueet kaupungin laidalla on paikallisten kulttuuriperintöä. Siellä on kohtuullinen taidemuseo ja luonnonhistoriallinen museo (jos on lapsia mukana). Urbaani ravintola- ja klubielämä siellä on aikuisille parasta, jos sellaisesta tykkää, ja tietty se potkupallo, vaikka lippuja ei kyllä saa, jollei ole etukäteen hankkinut.
Mä oon siis asunut siellä aikanaan. En tainnut tulla tutustuneeksi siihen turistina. Teatterit on ihan ok, menee säännöllisesti isoja kepeitä tuotantoja ja pienemmissä sitten pienempiä ja vakavampia tuotantoja, mut ei ne niin hienoja ole, että sen takia erikeen kannattais lähteä - mut kyllä ok siihen jos haluaa viettää aikaa puolison kanssa.