ostatteko miehenne vaatteet tai vaatteita?
Kommentit (9)
Tuli vaan mieleen kun meillä mies ei osta ja jos haluan että on siisti niin minun pitää ostaa.
ap
Jos mies saisi itse valita, ostaisi "pappamallistoa", joten olen katsonut parhaaksi ottaa ohjat käsiini. En tiedä, vaikuttaako tähän reilun 10 vuoden ikäero, vai onko mies muuten vain niin tyylitajuton.
Minä ostan ihan marketeista lähtien ja suht edullisista vaateliikkeistä perusvaatteet. Arvokkaammat puvut yms. saa itse olla sovittamassa, tosin sellaisia ostoksia ei tehdä edes joka vuosi.
ei se itse osaisi valita hyvää kokonaisuutta. Näyttäisi ihan spedeltä, jos itse ostaisi vaatteensa.
Ja on ihan tyytyväinen valintoihini. Yhdessä käymme mallailemassa vaatteita niin näkee parhaiten mikä istuu ja mikä ei. Ja mies on alle 40v.
Kengät ostaa kuitenkin itse.
Ostan miehelleni alusvaatteita, t-paitoja, college-housuja, jos satun esim. alennusmyynneistä löytämään, koska hän ei itse tykkää kierrellä niissä. Jonkun neulepaidan ja hupparinkin olen ostanut lähinnä lahjaksi. Farkut pitää mun mielestä sovittaa, joten ne saa mies hommata itse. Mitään pukuja mieheni ei käytä kuin häissä ja hautajaisissa.
"millaisia ostat ja mistä?"
Täällä "maalla" ei olen kovin paljon valinnanvaraa, ostelen niistä vaatekaupoista, joita on saatavilla (H&M, kappahl, seppälä, joskus marketit... kirppariltakin joskus, jos sattuu sopiva löytymään). Mies tykkää ihan perusvaatteista, farkuista ja tummista paidoista (kaulus, trikoo, joskus hupparit jne)
sukat, kalsarit, t-paidat, mies ostaa itse sovitusta vaativat kuten farkut, kengät yms.
Ihan tuo ostaa itse vaatteensa, saattaa kysyä mielipidettä jos olen mukana. Hyvä maku miehellä on, pukeutuu rennon tyylikkään trendikkäästi (aikuisella maulla kuitenkin).
kun se ei tykkää itse ostaa ja minä tykkään, ja lisäksi se käyttää lähes kaikkia vaatteita mitä ostan :)