Onko muita, joilla ehkäisynä kumi vuosikaudet?
Minusta on mainio tapa ehkäistä, mutta aina surkutellaan kuinka hankalaa meillä mahtaa ollakaan... Inhoan hormonien syöntiä (pää sekoaa niistä), eikä miehelläkään ole mitään kumia vastaan. Ei ole 6 vuoden aikana pettänyt kertaakaan.
Neuvolassakin katsoivat ihan kieroon, kun vauvan jälkeen kerroin että jatkamme tyytyväisenä samalla linjalla...
Kommentit (14)
Mulla migreeni ja lääkäri ei tosiaan suosittele mitään hormooneja.
joka ei voi käyttää hormoneja, ja sen mies on kumiallerginen. Kuparikierukka tuli itsekseen ulos... Nyt niillä on jo niin paljon lapsia, että saavat sterilisaation... :)
eikä yhtään vahinkoa. Kaksi suunniteltua lasta, joista raskaus alkanut suht nopeasti. Ei kondomi ole niin paha, pitää vaan olla järki kädessä, huolellinen mies eikä kauheassa kännissä touhuta:)
Täytyy myöntää, että nyt nelikymppisenä olen niin innokas seksipuuhissa, että halusin muun ehkäisyn:käytin ehkäisyrengasta vuoden ja sain aikaiseksi aurallisen migreenin itselleni. Loppui se lysti sitten.
ollut jo neljä vuotta. Tai no, välissä söin hetken e-pillereitä mutta kroppa meni ihan sekaisin ja minä tulin aggressiiviseksi.
Ei ole pettänyt kertaakaan, joskus mies on tupissut kumin hajusta ja sen laittamisesta mutta nykyään on ihan tottunut siihen.
eikä tunnu yhtään hankalalta. Mieskään ei ole valittanut. Vielä on muutama vuosi menopaussiin.
sillä kun oli aiemmin vähän sitä "ongelmaa", että tulee liian äkkiä. Kumi auttoi asiaa hyvin. :)
Mulla oli aluksi e-pillerit, mut ne ei sopineet ollenkaan eivätkä sovikaan kohonneen verenpaineen takia.
Sitten kokeilin kuparikierukkaa - elämäni karsein kokemus eikä koskaan enää!
Joten kumilla mennään. Gynet vaan aina yrittää tuputtaa jotain muuta, viimeksi hormonikierukkaa tai sellaista ihonalaista hormoniehkäisyä. ei kiitos!
Kyllähän se oikeasti tuntuis mukavammalta ilman mut toisaalta kumi antaa miehelle kestävyyttä.
minulle kumiallergikolle.
Ilman oleminen vasta kallista onkin.
jo ehkä noin kahdeksan vuoden ajan. Yksi lapsi on. Voisin miettiä kierukkaa, mutta en ole saanut aikaiseksi tehdä sen eteen mitään. Kumi ei meitä kumpaakaan haittaa ollenkaan.
sillä kun oli aiemmin vähän sitä "ongelmaa", että tulee liian äkkiä. Kumi auttoi asiaa hyvin. :)
Toimi vallan loistavasti viitisen vuotta. Pari v sitten sain pillerit akneen, joten niillä nyt samalla hoituu ehkäisykin. Tosin välillä edelleen kumi kätevyytensä takia käytössä jos intoudutaan puuhailemaan kiireessä tai myöhään illalla jos aamulla aikainen herätys/tärkeää menoa. Eli ei jaksa nousta perusteelliselle pyllypyykille ja kun siitäkin huolimatta vielä "valuttelee" niin havahdella monta kertaa pitkin yötä siihen kosteaan tahmaisuuteen. Kyllä, olen vähän herkkäuninen ja todella heräilen sen takia. :) Plus tämä kestävyys. Jos ei pariin viikkoon ole touhuttu niin kumilla saa kivasti lisää pituutta leikkiin.
Ja tosiaan ei ikinä ollu mitään ongelmaa kortsun käytön kanssa, erittäin tyytyväisiä käyttäjiä olemme. Suhteen alussa oltiin vielä ihan teinejäkin ja kaikissa uutuudenviehätyksen seksisähläilyissäkin oli meillä pettämätön suoja. Siis toki käytimme oikein, mutta olihan se semmosta sanoisinko innokasta baari-iltojen jälkeen ja muutenkin teininä.. :)
Tosin välillä edelleen kumi kätevyytensä takia käytössä jos intoudutaan puuhailemaan kiireessä tai myöhään illalla jos aamulla aikainen herätys/tärkeää menoa. Eli ei jaksa nousta perusteelliselle pyllypyykille ja kun siitäkin huolimatta vielä "valuttelee" niin havahdella monta kertaa pitkin yötä siihen kosteaan tahmaisuuteen.
Samasta syystä tykkään kumista. Pyllypyykki ei ole kovin mukavaa, saati tahmaiset lakanat. Vaippoja saa pitää jo muutenkin ihan tarpeeksi. En vain satu olemaan niitä naisia, joita tämä elämän eliksiiri niin viehättäisi...
Kondomia 8 vuotta, nykyisen mieheni kanssa 6 vuotta, lukuunottamatta raskauksia ja niiden yritysaikaa, joka meillä vei molempia yitettäessä puoli vuotta. Ei nyt kauheen aktiivisia olla, 1-3 x 2 viikossa ja nyt vauva- aikana vielä harvemmin... Eli kondomi ei ole liian vaivallosta, kun ei joka päivä sitä käytetä...! Mielluummin olisin ilman, mutta koska piillerit eivät ole mulle sopineet, niin kondomilla mennään.
En halua syödä mitään hormoneja enkä myöskään halua mitään "ylimääräistä" kroppaani. Sterilisaatiota emme saa (yritetty on).
Joten vaihtoehdoksi jäi kondomi ja selibaatti eikä liene vaikeaa arvata, kumman valitsimme =D
Ei meistä ole kumpikaan kokenut kondomia hankalaksi tai ikäväksi.