Te omistusasujat, kenen taloyhtiössä ei ole huoltoyhtiötä tai ulkopuolista isännöitsijää:
miten jaatte työt osakkaiden kesken?
a) kuinka suuri taloyhtiönne on?
b) miten jaatte työt (esim. pihatyöt, lipun vetäminen salkoon, vesimaksujen kerääminen, taloyhtiön hallitus ja sen pj, ym. asiat)?
Kommentit (2)
Meillä on huoltoyhtiö, mutta niiden tehtävä on jätetty minimiin hinnan alentamiseksi.
Talvella käy vain traktorilla vetämässä pihatien puhtaaksi, muut kolataan vuoroviikoin, joita saa vaihdella keskenään tarvittaessa.
itse haravoidaan ja leikataan nurmikko, yhteistä nurmikkoa tosin hyvin vähän, joten sen on yleensä muutama asunto ottanut hoitaakseen oma-aloitteisesti.
huoltoyhtiö vetää lipun salkoon, koska on hankala sopia kaikista liputuspivstä.
muutenkin paljon pieniä asioita tehdään itse ja huoltoyhtiö tekee vain isot, joita on vaikea tehdä itse/ei kaikilla osaamista
huoltoyhtiö, mutta käy tasan hoitamassa liputuksen ja talvella hyvällä tuurilla parkkipaikan aurauksen (autosta ei nouse lapioidakseen sitten muita kulkuväyliä). Menee aika pitkälle niin, että minä ja yksi toinen (sinkku)nainen tehdään lumityöt talvisin. Sitten jos on tosi painavaa lunta eikä enää jaksa nostella kinosten päälle, niin sitten käydään kolkuttelemassa miehiä avuksi - vapaaehtoisesti tai sopimalla ne ei tule, mutta kun on nainen pulassa niin kyllä sitten liikkuu ;) Isännöitsijä meillä kuitenkin on.