Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Perhepäivähoidosta kysymys

Vierailija
06.06.2008 |

suotta murehdit

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kenelläkään mennyt lapsi suoraan pph:lta eskariin? Meillä tälläinen varmaankin edessä, mutta mietityttää vain kun tuntuu, että onko liian suuri muutos sitten. Ovatko olleet "kehityksestä" jäljessä muita?



Meillä lapsi tykkää kovasti olla hoidossa pph:lla ja kun joskus aikaisempana kesänä joutui olemaan tarhassa, oli aivan hirveä itkuraivari koko ajan. Mutta mietin vain kovasti onko muutos sitten liian suuri ja onko liikaa opittavaa. Kun tässä pph:lla kuitenkin panostetaan siihen ulkoiluun eikä kauhean paljon mitään askartelu/piirustus/maalaushetkiä ole. Mitä kotona ehditään tekemään, niin se on kuitenkin suhteessa tosi vähäistä...



En tiedä, varmasti monen mielestä taas aivan turha aihe, mutta tämä kuitenkin mietityttää aika paljon..

Vierailija
2/5 |
06.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hyvin on mennyt :) Koulumenestyskin ollut loistava! En minäkään paljoa askartele mutta lapset piirtelevät ja maalaavat kyllä aika paljon. Ulkoillaan paljon ja mielestäni luonnossa oppii enemmän asioita kuin piirustuspaperin edessä. Ja voihan niitä kynätehtäviä antaa lapselle kotonakin, jos hoidossa eivät ehdi/viitsi. Jos lapsesi viihtyy niin anna ihmeessä olla hyväksi koetussa hoitopaikassa.



t. pph

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eskariin mennään juuri siksi, ettei tarvitse kenenkään kylmiltään mennä kouluun istumaan isoon luokkaan ja huolehtimaan omista tehtävistä ja itsestään.

Eskaria varten ei tarvitse osata mitään kummempaa kun odottaa vuoroaan (kuten kaupassa, huvipuistossa jne) ja totella opettajaa (kuten kotona vanhempia ja pph:lla hoitajaa jne).

Vierailija
4/5 |
06.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

2vuotiaana oli vuoden pph:ssa. Tytön kavereista kolme lähtee pph:sta eskariin+päiväkotiin. Naapurimme poika on ollut aina pph:ssa, eskarivuodenkin oli iltapäivisin hoidossa pph:ssa. En ole koskaan ajatellut lasten olevan poikkeuksellisen suuren muutoksen edessä.



Turhaan huolehdit, pidä pph:lla, jos lapsesi siellä viihtyy.

Vierailija
5/5 |
06.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tosi yllättynyt olin siitä kuinka paljon 5-vuotiaille(viskareiksi sanotaan) tosiaan opetetaan päiväkodissa. Meidän 5-v opetettiin aivan viittä vaille lukemaan. Siis tavutukset osaa ym. No eihän se mua tietenkään haittaa, mutta mitähän ne eskarissa sitten opettaa? Pidetäänkö lukupiiriä kenties:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kuusi